? Poradňa

Na Vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
klinický imuno-alergológ, športový imunológ

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
klinický imunológ, alergológ, pediater

MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ

MUDr. Zuzana Rennerová PhD.
klinický imunológ a alergológ

?

Približne mesiac mám problémy, ktoré spôsobujú časté hnačky. Brala som po sebe dva druhy antibiotík, kvôli zápalu dutín. Bolo mi poradené brať probiotiká na úpravu črevnej flóry. Môže to byť následok veľkého množstva antibiotík? Ale prežívam teraz aj veľmi stresové obdobie.

Pri užívaní antibiotík si treba pridať k nim aj probiotiká. Antibiotické tablety potom nenapáchajú v tele viac škôd, ako je nutné. Probiotiká sa postarajú o to, aby sa zaťažená črevná flóra dala do poriadku a rýchlejšie sa obnovila. Antibiotiká totiž zabíjajú nielen zlé, ale aj dobré baktérie, ktoré potrebujeme pre normálne fungovanie tráviacej sústavy. Keď chýbajú, prejaví sa to hnačkami, plynatosťou alebo nevoľnosťou. Probiotiká však udržia škodlivé i prospešné baktérie v rovnováhe. Stimulujú aj slizničnú imunitu a zlepšujú obranyschopnosť čreva voči alergénom či karcinogénom. Sú akoby balzamom na črevo.

?

Môže očkovanie detí spôsobiť poruchy alebo oslabenie imunity alebo poškodenie nervovej sústavy, keď sa očkuje tak skoro? Nie je BCG očkovanie na 4 deň života priskoro alebo Hexa + Prevenar v 3 mesiacoch skoro? A nie je nápor na imunitu, keď sa očkuje spolu Hexa + Prevenar?

Očkovanie a očkovacie látky majú jasne dokázanú účinnosť aj bezpečnosť. V žiadnom prípade ich aplikácia neoslabuje a ani nenarúša vývoj a dozrievanie imunitného systému. Imunitný systém má takú kapacitu, že aj keby sme dieťa zaočkovali niekoľkými sto vakcínami naraz, imunitný systém by to zvládol bez problémov. Práve naopak, dokonca pri niektorých poruchách imunity odporúčame očkovanie proti niektorým ochoreniami, čím chránime daného jedinca s porušenými funkciami imunitného systému. Neživé vakcíny (Infanrix, Prevenar a pod.) sú absolútne bezpečné a možno ich podávať aj u detí s poruchami imunity. Čím skôr je dieťa zaočkované, tým skôr dosiahne ochranu pred danými ochoreniami a očkovanie dopomôže "školeniu" a dozrievaniu jeho imunitného systému. Takže nemusíte mať obavy. Čo sa týka BCG očkovania, to je od tohto roku už nepovinné, ale môže si ho rodič zvoliť. Jeho načasovanie na 4.-5. deň života je z pohľadu imunológa trochu priskoré (z dôvodov, na ktoré nie je dostatok priestoru na tomto mieste), takže skôr je vhodnejšie dieťa zaočkovať BCG až po skončení základného očkovania Infanrixom a Prevenarom.

?

Ako pomôžem mojej 8-ročnej dcérke, ktorá je stále chorá. Alergologička jej predpísala Ribomunyl. Momentálne má infekčnú mononukleózu a užíva Fromilid a Erdomed, k tomu probiotiká. Je jej dosť zle a má hnačky od liekov, ale pani doktorka neodporučila zmeniť liečbu.

Vzhľadom na to, že ste zahájili užívanie Ribomunylu, dokončite celú schému. V prípade nedokázanej hrubšej poruchy imunity by som z dlhodobé hľadiska odporučil 3-6 mesačnú kúru Wobenzýmom. Postantibiotická hnačka sa časom upraví, pokračujte v podávaní probiotík, prechodne vylúčte mlieko a mliečne výrobky. Pridajte tiež nejaký multivitamínový prípravok s obsahom vitamínom a minerálov. Ak by ťažkosti pokračovali, je po infekčnej mononukleóze indikované prešetrenie imunitného systému a v prípade získanej poruchy imunity následne cielená imunostimulácia v réžii detského imunológa.

?

Je pravda, že mlieko a mliečne výrobky zahlieňujú a oslabujú tým pádom imunitu detí? Odporúčate, aby 1,5-ročné dieťa bralo probiotiká, preventívne alebo stále? Ak áno, ktoré sú dobré? Aké probiotiká odporúčate dospelému, majú sa s probiotikami užívať aj prebiotiká? Aký liek konkrétne odporúčate dospelému na posilnenie imunity?

Nie, nie je na základe súčasných vedomostí medicíny, mlieko a mliečne výrobky by nemali zahlieňovať a ani zhoršovať príznaky zo strany dýchacieho systému (s výnimkou detí alergických na kravské mlieko). Probiotiká môžu byť súčasťou výživových doplnkov, hoci na priamy imunostimulačný vplyv je pomerne slabý. Konkrétny prípravok je ťažké odporučiť, ale najlepšie štúdie majú prípravky s obsahom kmeňa Lactobacillus reuteri. V dospelom veku možno podporiť v prvom kroku imunitný systém užívaním prípravkov s obsahom biologicky aktívnych polysacharidov, napr. Imunoglukan, prípadne jeho kombináciu s probiotikami - prípravok SynBIO.

?

Chcela by som vedieť Váš názor na môj problém. Môj problém je ženský. Viem, že mám oslabenú imunitu a asi všetky moje problémy z toho vyplývajú. Začalo to neskutočným pálením v pošve a na malých pyskoch, ktoré pretrvávajú dodnes. Gynekológ zistil, že mi chýba laktobacyl, tak nasadil Fluomizin a Gynoflor, nepomáha mi to. Minulý týždeň mi zubárka trhala osmičku a nasadila mi antibiotiká Dalacid, ktoré som už vybrala, ale je to ešte so mnou ešte horšie. Užívam aj probiotiká Women Dophilus a žiadna zmena. Bola som aj u gynekológa a povedal mi, že nech naďalej užívam Gynoflór. Neverím mu už. Môj problém pretrváva už vyše mesiaca a on viac neurobí?! Prosím pekne o radu - hlavne čo sa týka tej imunity - čo mám robiť? Ďakujem pekne za odpoveď.

Najvýhodnejšie by bolo navštíviť kožného lekára, ktorý Vám odporučí lokálnu liečbu. Tiež je vhodné užívať lokálne preparáty s Laktobacillom, napr. aj GYNOFLOR a tiež probiotiká. Pokiaľ máte problémy s imunitou, je odporučené užívať aj IMUNOGLUKAN. Pokiaľ to nezaberie, odporúča sa aj intenzívnejšia imunomodulačná liečba po odporučení klinického imunológa a alergológa. Pokiaľ máte kultivačne pozitívnu kandidu, treba ju preliečiť antimykotikami a potom nastaviť na dlhodobú liečbu CANDIVACOM.

?

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na stále kýchanie a soplenie našej 5 mesačnej dcérky. Za posledné 2 mesiace sa jej to opakuje asi v 2 týždňových intervaloch. Kvôli tomu sme nestihli ani druhé očkovanie. Mám podozrenie na alergiu no alergiologička, ku ktorej chodím so staršími dcérami, jej údajné nemôže urobiť testy pretože je ešte maličká. Už som z toho zúfalá, pretože ostatné 3 deti tak často choré nebývali. Ďakujem za radu.

Opakovanie nekomplikovaných nádch a kýchania v danom intervale ešte možno považovať vzhľadom na všetky charakteristiky imunitného systému ako aj anatomické pomery v nosovej dutine v tejto vekovej kategórii za relatívne v norme a očakávateľné. Každé z vašich detí je indivíduum a nemožno paušalizovať a očakávať identicky rozvoj a chorobnosť u všetkých. Podľa nových odporučení neexistuje vekové obmedzenie pre kožné testy, hoci v prvom roku môže byt kožná reaktivita znížená a testy falošne negatívne. Navyše v tom veku môže byť testovanie pre dieťa značne stresujúce. Okrem iného, budem úprimný, čo čakáte od kožných testov? Vyriešenie problému? Ak chodíte aj so staršími dcérami k alergologičke, zjavne máte pozitívnu rodinnú anamnézu na alergické ochorenia a vaša posledná dcérka sa považuje za rizikovú. Z toho dôvodu by som bez realizácie kožných testov u vašej dcérky tiež predpokladal alergiu a liečil ju tak (antihistaminikum, morská voda do nosa a podobne). Navyše, traja starší súrodenci sú hlavným rizikovým faktorom pre vysokú chorobnosť najmenšieho súrodenca - zatiaľ čo starší už majú imunitu relatívne dozretú a nemusia mat výrazné infekčné prejavy, u najmenšej dcérky môžu infekty prebiehať komplikovanejšie.

Nenašli ste v poradni odpoveď na svoju otázku?
Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkmi

Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...

Vyberte jednu z kategórií

Ako bojujete proti alergiám? Čo vám najviac pomáha?

imunoterapia   16.79%
Imunoglukan P4H   30.23%
antihistaminiká   32.98%
otužovanie, šport, zdravá strava   20%
Vyberte jednu z kategórií: 655