? Poradňa

Na Vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
klinický imuno-alergológ, športový imunológ

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
klinický imunológ, alergológ, pediater

MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ

MUDr. Zuzana Rennerová PhD.
klinický imunológ a alergológ

?

Mám 18 mesačného synčeka a tento rok bol už 3-krát chorý (2x angína a 1x inf. moč. ciest). Teraz má kašeľ, môžem mu podávať sirup Imunoglukan P4H, keď sa odporúča podávať až od 3 rokov?

Spomínaná frekvencia infektov, najmä ak prebiehali bez komplikácií, je ešte tolerovateľná a možno brať ako normálnu pre tento vek. Čo sa týka prípravku Imunoglukan, môžete mu ho podávať v štandardnej dávke (t.j. 1 ml na 5 kg hmotnosti) bez obáv.

?

Od akého veku dieťaťa je možné absolvovať niekoľkodňový pobyt v horách, resp. dovolenku pri mori? Načo treba dávať pozor, aby sa predišlo ochoreniu?

Na túto otázku Vám nik spoľahlivo neodpovie presné údaje, ale principiálne pobyt v horách je v našom geografickom pásme pre nás prirodzený, takže po nejakom polroku, kedy prekoná imunitný systém svoje najdramatickejšie dozrievanie, nie je problém takýto pobyt absolvovať. Hoci ak je dieťa v poriadku, nemá zdravotné problémy, do hôr by som s ním šiel aj skôr, samozrejme pri adekvátnom obliekaní. Čo sa týka pobytu pri mori, určite by som v prvom roku takýto pobyt neodporučil (osobne by som počkal až po druhom roku). Malé dieťa nemá ešte dobrú termoreguláciu, nadmerné teploty a "neprirodzená" prímorská klíma nemusia dieťaťu prospieť, ľahko sa môže vyvinúť dehydratácia. Taktiež dlhé pobyty na priamom a silnom slnku nie sú pre malé deti odporučené.

?

Dobrý deň, môj syn má 3 roky a 8 mesiacov, chodí 10 mesiacov do škôlky. Často sa mu opakujú zápaly hrdla, angína, soplíky a kašeľ. Posledné dva razy pri zápale hrdla a vysokých horúčkach sa nám pripojila aj bolesť kĺbov. Boli sme hospitalizovaní v nemocnici, nakoľko na členku bol aj opuch a syn sa nemohol postaviť cez bolesť, užívali sme Prednison. Faktory na reumu mu vraj nevyšli...všetky možné vyšetrenia z krvi sú negatívne. Od hospitalizácie bol syn 2 mesiace ok, okrem bežných prechladnutí. Teraz opäť berie ATB pre vysoké teploty 39,6 a angínu a na 5 deň - už pri ústupe choroby sa doma (hlavne večer po kúpeli) sťažuje na bolesť kolien, lakťov, prstov na nohách a rukách, ale tento krát bez opuchov a začervenaní v okolí kĺbov. Ako ďalej postupovať? Reumatológ uzavrel náš prípad, že reumu nemá, teda z krvi mu to nevyšlo. Máme navštíviť imunológa? Existuje aj takáto porucha imunity, ktorá sa takto prejavuje?

Ide o komplikovanejšiu problematiku, ktorú riešiť cez poradňu na diaľku je problematické. Každopádne - to, že v "krvi nič nevyšlo" a že "reumatické faktory" má negatívne, ešte neznamená, že dieťa nemá reumatické ochorenie. V detskom veku sa len zriedkavo podarí zachytiť pozitivitu reumatických faktorov alebo autoprotilátok typických pre dospelý vek a reumatické ochorenia. Pri angínach, najmä ak sú streptokokové, môžu byť počas akútneho zhoršenia aj bolesti kĺbov, ktoré sú reaktívne a nevzniká v nich priamo infekčný zápal ale skôr len "akoby imunitne podmienený" zápal. Pokiaľ je dieťa častejšie choré po zaradení do škôlky, je to prirodzené a očakávateľné. Trochu ma mätie to, že ste užívali aj prednison - neviem ako dlho a v akej dávke - ak dlhšie - mohlo to byť práve pre bolesť kĺbov. Ak ste ho mali v jednej alebo dvoch jednotlivých dávkach pri teplote - môže sa jednať o tzv. PFAPA syndróm zo skupiny periodických horúčok. Každopádne mali by ste navštíviť imunológa, aj z dôvodu opakovaných angín. Ako podporu slizničnej imunity - možno skúsiť napr. prípravok Preventan, pripadne niektoré iné lokálne imunomodulancia, napr. výťažky z kolostra.

?

Mám 20-mesačného synčeka a od 15. mesiacov je každý mesiac chorý. Prekonal zápal priedušiek, hnisavú angínu a asi 3-krát vírusové ochorenie s nábehom na laryngitídu. Čo mám robiť, aby nebol synček stále chorý? Mám vylúčiť kontakt s deťmi? Nechodiť s nim do obchodu ani do MHD?

Prekonanie 5 infektov počas jesene a zimy u Vášho dieťaťa, ešte možno považovať za prejav istej nezrelosti imunitného systému, ktorá sa časom vylieči. Zamedziť kontaktu s inými deťmi nie je správne, dieťa potrebuje získavať imunitnú skúsenosť. Efekt Broncho-Vaxomu sa dostavuje skôr ku koncu kúry, ako počas nej. Pestrá strava, probiotiká, vitamíny, ev. pridanie Imunoglukanu by mohlo pomôcť. Každopádne v prípade pretrvávania kašľa by ste mali navštíviť alergológa, aby vylúčil niektoré zo skorých foriem detskej astmy.

?

Môj 3-ročný syn má málo železa a vôbec nechce jesť. Teraz bol dva mesiace stále nachladnutý, až keď dostal antibiotiká, tak sa z toho dostal. Ako mu posilniť imunitu, keď odmieta stravu?

Ak je Váš syn chudo-krvný, trpí na nedostatok železa a hmotnosť stagnuje, určite vyhľadajte odbornú pomoc gastroenterológa. Dvojmesačné prejavy nádchy sú skôr alergickým príznakom, ako infekčným a preto antibiotiká nezabrali. Ak u Vášho dieťaťa nebude potvrdená celiakia, možno skúsiť podávanie niektorých prvogeneračných antihistaminík (napr. Peritolu) s cieľom podporiť chuť do jedla. Pridať môžete aj probiotiká. Na podporu imunity - vhodný je Imunoglukan. Každopádne, určite navštívte odborníka.

?

Mám 7-mesačnú dcérku a 4-ročného synčeka, ktorý chodí do škôlky. V tehotenstve som bola stále nachladnutá, môže byť teraz aj malá preto chorľavejšia? Synček je častejšie chorý, ale len odkedy chodí do škôlky. Čo im môžem dávať na posilnenie imunity?

Vek Vaše dcéry je ešte pomerne nízky na to, aby sme do dozrievania imunitného systému razantne vstupovali. Odporúčal by som len multivitamínový prípravok s obsahom minerálov, stopových prvkov a vitamínov, k tomu probiotikum dlhodobo. Keďže má staršieho súrodenca zaradeného v škôlke, je to hlavný rizikový faktor pre to, že aj Vaša mladšia dcérka bude chorá. Na podporu staršieho syna by som odporúčal Imunoglukan P4H a zinok. Pokiaľ infekty neprebiehajú nejako komplikovane, tak by som sa u dieťaťa zaradeného v kolektíve ďalších detí nebál vážnejších ochorení.

?

Moja dcérka býva často chorá, začiatkom septembra nastúpila do škôlky, bola tam 3 dni a dostala brušnú virózu. Skončila na infekčnom. Po návrate do škôlky znovu ochorela - dostala moraxellu. Mám žiadať imunologické vyšetrenie krvi od lekára a máme začať užívať aj nejaké lieky na posilnenie imunity?

Zaradenie dieťaťa do kolektívu predškolského zariadenia je vždy rizikom práve z hľadiska vzniku rôznych infekcií, a to nielen dýchacieho systému ale aj tráviaceho traktu. Z hľadiska ovplyvnenia "upravenia" trávenia po takej brušnej viróze je vhodné aspoň prechodne vylúčiť sladké mlieko a sladko-mliečne výrobky a dlhodobo dieťaťu podávať probiotiká. Pokiaľ dieťa ochorelo zatiaľ len tri krát a boli to viac-menej nekomplikované infekcie horných ciest dýchacích, nie je ešte dôvod na imunologické vyšetrenie. Podobne nález Moraxelly mohol byť len náhodným a nemusel byť v súvislosti s ťažkosťami Vášho dieťaťa, ktoré mohlo mať v tom čase len virózu s dlhším priebehom, na ktorú ani opakovane menené antibiotiká nezabrali. Z hľadiska prevencie častej respiračnej chorobnosti sú vhodné viaceré opatrenia - od režimových (správne obliekanie sa, dostatok pohybu, pestrá a vyvážená strava) spolu s každoročným očkovaním proti sezónnej chrípke až po imunomodulačnú liečbu - vhodné sú prípravky s obsahom beta-glukánov, doplnené vitamínmi (napr. vitamín C), stopovými prvkami (zinok, selén) prípade systémová enzýmová terapia počas jesene a zimy. Ak je jeden alebo obaja rodičia alergický (astma, senná nádcha), v tom prípade by mal alergológ vylúčiť alergický terén v dýchacích cestách Vášho dieťaťa a v prípade potvrdenia aj alergickej účasti na ťažkostiach pridať popri imunomodulácii aj protialergickú liečbu. Ak ani tieto všetky opatrenia nezaberú je potrebné aspoň na isté obdobie (napr. 3-6 mesiacov) dieťa nedávať do kolektívu.

?

Mam synovi kúpiť tabletky na posilnenie imunity? Má 15 mesiacov a je po operácii srdiečka, chodíme aj na imunológiu, kde nám pani doktorka dala Fenistil kvapky.

Každý pacient po operácii srdca je rizikový okrem iného aj z hľadiska vzniku infekcií, a to najmä v období s typickým vysokým výskytom rôznych viróz k spoločnosti (jeseň, zima). Vzhľadom na to, že Váš syn dostal Fenistil kvapky, predpokladám, že má aj pridružené alergické ochorenie dýchacích ciest. Vzhľadom na dostupné údaje z Vašej otázky by som odporučil minimálne v jesenných a zimných mesiacoch nešpecifickú prírodnú imunomoduláciu, napr. Imunoglukan P4H sirup, ktorý okrem iného obsahuje aj vitamín C. Ide tak jednak o aktívny prístup k prevencii potenciálnych infekcií a zároveň, na základe viacerých poznatkov, beta-glukány majú aj protialergický účinok, týmto pomáha aj liečbe samotnej respiračnej alergózy. Odporučil by som každoročné očkovanie proti sezónnej chrípke, ako aj zmenu Fenistilu na modernejšie antihistaminikum.

?

Mám 20-mesačnú dcérku a je často chorá. Čo robiť preto, aby dcérka nebrala stále antibiotiká? Mála je chorá aj na obličky, ako 6 mesačná mala zápal obličiek a od vtedy sa to s nami ťahá. Minule sme mali behom 2 mesiacov 3 antibiotiká raz mala zápal v moči, potom zápal stredného ucha a medzi tým bola chorá a hneď jej dávajú buď Augmentin alebo niečo tomu podobné.

pohľad lekára a rodiča dieťaťa na frekvenciu infekcií je často rozdielny. V očiach rodiča môže už tzv. fyziologická chorobnosť (t.j. istá akoby normálna frekvencia infekcií na daný vek vzhľadom na istú nezrelosť imunitného systému) vyzerať dramaticky a obáva sa vážnej príčiny. Treba reálne priznať, že len veľmi málo detí má pritom nejakú formu vrodenej poruchy imunity a u väčšiny "často" chorých detí nenájdeme hrubšie odchýlky v imunitnom profile (výsledkoch vyšetrení imunitného systému a jeho funkcií). Taktiež je dôležité, ako dané infekcie prebiehajú, či majú krátky priebeh bez komplikácií alebo naopak sú ťahavé a dieťaťu dlho trvá, kým sa z takejto choroby dostane. Vzhľadom na to, že u Vášho dieťaťa sa kombinujú prevažne respiračné infekcie s infekciami močových ciest, vhodná je prírodná imunomodulačná liečba, a to napríklad kombinácia prírodných beta-glukánov (extrahovaných z húb) v kombinácii s oligosacharidmi (napr. extrakt z brusníc), ev. spolu s probiotikami a štandardnými vitamínmi, ktoré sú dôležité pri obrane proti infekciám (vitamín C, A, ale aj minerály ako zinok či selén). Pred zahájením imunomodulačnej liečby je vhodné aspoň základné vyšetrenie imunity dieťaťa (krvný obraz, počty jednotlivých bielych krviniek a hladiny protilátok IgG,IgA a IgM) spolu s krčným vyšetrením, ak má dieťa opakované zápaly stredoušia. Ak by aj napriek týmto opatreniami v priebehu niekoľkých týždňov ťažkosti neprestali a ani sa nezmiernili, indikované je vyšetrenie u imunológa.

?

Bývam chorý každý mesiac a hlavne s hrdlom mávam problémy, vybrali mi aj mandle a stále sa mi vracia chrípka či kašeľ. Chcem sa plno venovať športu a nemôžem kvôli chorobám. Poraďte mi prosím Vás, čo mám robiť?

V prvom rade je dôležité, aby Vás dôkladne vyšetril praktický lekár. Ten by mal vylúčiť prítomnosť chronického zápalového ložiska infekcie v organizme, prípadne anémiu a iné problémy, ktoré sa tiež môže prejavovať oslabenou imunitou. Po tomto dôkladnom vyšetrení a pri vyššej chorobnosti - čo je asi päťkrát za rok - alebo pri prejavoch alergie, ako je alergická nádcha, potravinová alergia, ekzémy a pod., Vás treba odoslať k špecialistovi. Ten by mal následne zistiť, či trpíte alergickým ochorením, bronchiálnou astmou, poruchou imunity, alebo iným ochorením. Podľa anamnézy, laboratórnych vyšetrení, kožných testov a vyšetrení funkcií dýchania, Vás potom môžu začať cielene liečiť. Na posilnenie imunity u pacientov s miernym infekciami a k prevencii bežných nachladnutí sa odporúčajú preparáty dostupné v lekárňach, napr. Imunoglukan. Ak ste však častejšie chorý, netreba sa spoliehať len na tieto prípravky, ale vyhľadať lekára a nechať sa dôkladne vyšetriť.

Nenašli ste v poradni odpoveď na svoju otázku?
Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkmi

Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...

Vyberte jednu z kategórií

Ako bojujete proti alergiám? Čo vám najviac pomáha?

imunoterapia   16.79%
Imunoglukan P4H   30.23%
antihistaminiká   32.98%
otužovanie, šport, zdravá strava   20%
Vyberte jednu z kategórií: 655