? Poradňa

Na Vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
klinický imuno-alergológ, športový imunológ

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
klinický imunológ, alergológ, pediater

MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ

MUDr. Zuzana Rennerová PhD.
klinický imunológ a alergológ

?

Môže sa atopický ekzém nachádzať aj na chodidle? Syn a manžel, obaja alergici, majú často sčervenanú pokožku na chodidle (ale len jednej, vždy tej istej nohy), kde sa im vytvárajú pľuzgieriky s čírou tekutinou.

Dermatitída sa môže vyskytovať aj na dlaniach a chodidlách po stranách prstov. Vyrážky - malé nepriehľadné ranky, krusty a praskliny sú sprevádzané svrbením, ktoré sa zhoršuje v noci a tiež v teplom počasí. Liečba a prognóza rovnaká, ako u atopickej a kontaktnej dermatitídy. Niekedy je veľmi ťažké i pre skúseného lekára odlíšiť jednu dermatitídu od druhej, čo je dôležité z hľadiska liečby, preto je najlepšie navštíviť kožného lekára a poradiť sa s ním.

?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či aj kožný lekár robí nejaké testy, alebo len imunoalergológ. Ďakujem

Kožný lekár robí náplasťové testy na kontaktné alergény, ktoré sa odčítavajú po 48 - 72 hodinách.

?

Mám soberoickú dermatitídu, najhoršie je to keď som pod stresom. Kožná lekárka ma poslala na vyšetrenie tráviaceho traktu, helicobacter ani iné alergie sa nepotvrdili. Existujú aj tablety na podporu správnej funkcie pokožky, alebo postačia len na podporu imunity?

Kožné problémy sa môžu zhoršiť aj vplyvom stresu, ale pri liečbe kožných ťažkostí je najlepšie navštíviť dermatológa, ktorý sa vyjadrí k príčine aj k cielenej liečbe ochorenia. Na začiatok a mierne potlačenie ťažkostí, by bolo vhodné ho premazať aj krémom Imunoglukan krém P4H. Existujú aj vitamíny pre správnu funkciu kože, takže možno by bolo vhodné sa poradiť aj v lekárni, kde Vám aj odporučia špeciálnu kozmetiku pre tuto diagnózu.

?

Mávam herpes tak 3 x do roka. Pred pár dňami som ho mala znovu, prišla so mnou do kontaktu moja 14-mesačná dcérka. Mám jej kúpiť nejaké antivirotiká alebo ako mám postupovať? Aký liek - aké vitamíny jej mám kúpiť?

Dcére môžete dávať počas celej zimy Imunoglukan sirup, ktorý je vhodnou prevenciou v rizikovom období zvýšenej chorobnosti a pri prevencii vírusových (teda aj herpesov), bakteriálnych a plesňových infekcií. Odporúčané dávkovanie je 1 ml sirupu na 5 kg telesnej hmotnosti denne, a to dlhodobo - minimálne 2-3 mesiace ráno nalačno. Dávku možno zvýšiť 2-násobne v akútnom stave, pri začínajúcom herpese, alebo infekcii.

?

Som už zúfalý, mam obojstranný kútik okolo úst (teda neviem či je to herpes alebo kútik). Trvá to už asi tri mesiace. Skúšam už všetko možné, vysušovať, mastičky, vitamíny, železo, zinok, multivitamíny a nič mi nepomáha. Neviem si rady, musím navštíviť odborníka?

Infekčné kútiky úst sú často jedným so sprievodných príznakov nerovnováhy organizmu. Môže však ísť aj o nákazlivé ochorenie rozšírené najmä v kolektívoch malých detí pri nedostatočnej hygiene. V prípade infekcie v kolektíve malých detí ide väčšinou o streptokokovú infekciu, ak ide o jednotlivca (čo je najčastejší prípad), najmä takého, ktorý má sklon k opakovanej tvorbe kútikov, ide prevažne o kvasinkovú infekciu, prípadne zmiešanú s bakteriálnou infekciou. PREJAVY - ochorenie sa prejavuje bolestivými trhlinkami a prasklinami v oblasti ústnych kútikov, zápalom blízkeho okolia, chrastičkami. Koža v oblasti kútika býva mokvajúca s belasým povlakom (typický príznak kvasinkovej infekcie). Bolestivosť postihnutých miest býva výrazná, často sa spája s nechutenstvom, či dočasným odmietaním potravy. PRÍČINOU - môže byť bakteriálna alebo kvasinková infekcia. Pri ich vzniku sa uplatňujú aj podporné faktory a to hlboký skus, cukrovka, poruchy trávenia – prípadne nevhodná strava, nedostatok vitamínov zo skupiny B, hlavne B12, nedostatok železa. Môže to byť aj prejav nežiaducich účinkov niektorých liekov, napr. Roaccutane (liek na akné). Tiež sa môžu vyskytovať pri skrytých infekčných ložiskách (zuby, uši...), pri cukrovke a zníženej imunitnej odolnosti organizmu. LIEČBA - závisí od vyvolávajúcej príčiny. Celková - spočíva v odstránení príčiny - Podpora imunitného systému – Imunoglukan P4H - Úprava stravy a stravovacích návykov. - Vhodné je dočasne podávať vitamíny skupiny B a C, dobrý účinok má aj Zinok (tablety Zinok, Zinkosel). Miestna - Vysušovanie a dezinfekcia. Je potrebné miesto umývať dezinfekčným a vysušujúcim roztokom, napr. borovou vodou, jemným roztokom hypermangánu. - Liečiť infekciu. Vhodné sú protibakeriálne a protikvasinkové masti, podľa vyvolávateľa. V prípade bakteriálnej infekcie Pamycon masť, Bactroban, Fucidin alebo ak sa potvrdí protikvasinkové masti (Fungicidin, Candibene).

?

Vyše 2 rokov žijem v zahraničí, študujem PhD, s tým je spojený zvýšený stres a osamelosť v cudzine. Už 10 rokov som vedený ako astmatik a dlhšie ako alergik. Posledných 5-7 rokov užívam Symbicort 200, 2x1, teraz Symb 160, 2x1. Taktiež rôzne antihistaminiká, momentálne Loratadin. Problém je, že za posledných 12 mesiacov som bol v poriadku asi 4 mesiace. Veľa športujem. Ako náhle sa však viac zadýcham pri aktivite, dostanem zápal hrdla, ktorý sa postupne presunie do horných a často aj dolných dýchacích ciest. Mám pocit, že moja imunita je v absolútnej recesii, pri poslednej infekcii, ktorá trvala cca 4-5 týždňov som mal aj herpes na pere, momentálne sa mi vytvára opäť. Minulú jeseň po bronchitíde, ktorá trvala zhruba 2-3 mesiace som mal zrejme kontaktnú alergickú reakciu kože na vnútornej strane stehien, išlo o veľké červené a svrbivé fľaky. Existuje spôsob ako sa postaviť na nohy a získať imunitu späť?

V prvom rade je dôležité, aby Vás dôkladne vyšetril praktický lekár, ktorý by mal vylúčiť prítomnosť chronického zápalového ložiska infekcie v organizme (napríklad nosné, alebo krčné mandle), prípadne anémiu, či nedostatok vitamínu D, ktoré sa tiež môžu prejavovať oslabenou imunitou. Ak máte nejaké prejavy alergie, treba si uvedomiť, že vlohy k alergii a astme sú celoživotné. Liečba alergických príznakov a bronchiálnej astmy pozostáva z týchto základných bodov: - odstránenie príznakov – symptomatickou liečbou (antihistaminiká) a špecifickou imunoterapiou - otužovanie a podpora imunity - pri bronchiálnej astme používame protizápalové lieky (antileukotriény a inhalačné kortikoidy), prípadne uvoľňujúce lieky, ktoré zvyšujú prietok vzduchu prieduškami. - zlepšenie imunitnej odpovede - IMUNOGLUKAN P4H® , ktorý zabezpečuje lepšiu ochranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po absolvovaní náročného preteku alebo tréningu v trvaní 10-14 dní. U dospelých je najvýhodnejšie používať 2 kapsle denne ráno nalačno. Ak, IMUNOGLUKAN P4H® nezaberá, treba navštíviť špecialistu - klinického imunológa, ktorý má k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis a ich účinok je výraznejší.... Zo strany pacientov to chce spoluprácu a uvedomenie si, že ani subjektívne dobrý stav ešte neznamená, že si sám liečbu predčasne ukončí. Ale správne individuálne „ušitá“ liečba zvyčajne zabezpečuje bezpríznakové obdobie s možnosťou života vysokej kvality – čo znamená plnohodnotne pracovať, venovať sa svojim záujmom a športovať, dokonca aj na vrcholovej úrovni. Samozrejme, každý pacient je individualita sama o sebe, u každého sa ochorenie prejavuje inak a inak môže zareagovať aj na liečbu. Preto ju treba doslova ušiť na telo.

?

Moja 17-mesačná dcéra trpí atopickým ekzémom, ktorý sa neustále rozširuje. Testy na rôzne alergény sú negatívne, užíva Zodac, má antibakteriálne a kortikoidné maste a premasťovací krém určený pre atopikov. Je pre ňu Imunoglukan vhodný? Je možné jeho užívanie kombinovať s antihistaminikami a inými krémami?

Imunoglukan krém podporuje imunitné a regeneračné procesy v koži. Je vhodný na problémovú a poškodenú kožu, používa sa aj pri dermatózach a ekzémoch ako doplnková liečba. Pri používaní urýchľuje regeneráciu a obnovu kože, má protizápalové a hojivé účinky a využíva sa hlavne v období medzi užívaním kortikoidných mastí.

?

Mám 17 rokov a mávam často herpesy. Zo začiatku sa mi vyhadzoval len 1, no teraz sú to minimálne 2 naraz. Čo mám robiť?

HERPES SIMPLEX – patrí medzi najviac rozšírené vírusové ochorenia človeka. Pri nákaze sa prejavuje charakteristickými zmenami na koži i slizniciach, odkiaľ sa môže preniesť na iné osoby. Môže sa vyskytovať v okolí dutiny ústnej, ale aj na slizniciach očí a na slizniciach genitálií. Zdrojom nákazy môžu byť infikované osoby, ale aj nosiči vírusu. K prenosu dochádza slinami a pri pohlavnom styku. Herpetické vírusy sa rozmnožujú v mieste infekcie, pričom po ústupe môže vírus pretrvávať v organizme pacienta. K opätovnej aktivácii dochádza v dôsledku krátkodobého oslabenia imunity pod vplyvom viacerých faktorov – napr. slnko, horúčka, trauma, emočný stres, nadmerná športová záťaž a i. Prevencia prenosu herpetických infekcií je veľmi ťažká. Pri infekcii treba používať vlastný uterák a príbor, dodržiavať všetky hygienické zásady, nebozkávať deti ani partnera, vyhnúť sa orogenitálnym sexuálnym praktikám. Pri liečbe infekcie sa môžu používať tabletky B komplex forte, vitamín C a zinok. Pri liečbe ťažších herpesov prichádza do úvahy použiť ACYKLOVIR, či už v masti, alebo v tabletkách, pri bežných herpesoch stačí použiť vysušujúce prostriedky. Pri prevencii týchto infekcií sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky – ako napr. betaglukány, ku ktorým patrí aj IMUNOGLUKAN P4H®. Predstavuje látku prírodného pôvodu, ktorej užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom, ako aj pri prevencii a podpornej liečbe rakoviny. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po absolvovaní náročného preteku alebo tréningu v trvaní 10-14 dní. U dospelých je najvýhodnejšie používať 2 kapsle denne ráno nalačno. Samozrejme pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis.

?

Mám 36 rokov a pretrvávajúce akné. Užívala som Aknenormin, pleť sa mi vyčistila, no asi po 3 mesiacoch sa ochorenie vrátilo. Dá sa toto ochorenie vyliečiť úplne?

Akné je zdĺhavý zápalový proces. Ochorenie sa vyskytuje na tvári, často aj na chrbte a dekolte. Presná príčina nie je známa, ale je výsledkom mnohých združených faktorov. Jedným z dôležitých faktorov je vzostup hormonálnych hladín, najmä hormónov, ktoré sa zvyšujú u chlapcov, ale aj u dievčat počas puberty. Okrem hormónov sa na vzniku akné podieľajú aj iné faktory ako sú stres, dedičnosť, fajčenie, nevhodná kozmetika, ochorenie žalúdka, zápal obličiek, infekcia v organizme, pomnoženie kvasiniek v črevách a iné. Pri liečení sa dobré výsledky dosahujú kombinovaním vnútorného a vonkajšieho pôsobenia. Predovšetkým treba predchádzať tráviacim poruchám, dbať na pravidelné každodenné vyprázdňovanie čriev, upraviť jedálny lístok a to takto: strava nesmie obsahovať korenené, octové a paprikové jedlá ani syry, vajíčka na tvrdo, salámy, alkohol, kávu, čokoládu a pod. Strava má byť bohatá na surovú zeleninu, nekysnuté múčne jedlá, chudé mäso, mliečne jedlá. Zákroky priamo na pleti patria do rúk lekára. Domáca liečba spočíva v dennom ošetrení pleti – pravidelné čistenie a používanie čajov z liečivých byliniek – ako pomocné prostriedky liečenia. Terapia akné by nemala byť nikdy uniformná, ale má sa riadiť rozsahom a charakterom lézií. Liečba akné môže byť celková alebo lokálna. Závisí od rozsahu ochorenia a od toho, ktoré prejavy prevládajú. Výber liekov závisí od stupňa ochorenia. Pri komedonickej forme bez zápalovej zložky /ak prevládajú komedóny - uhry/, postačia lokálne prípravky. Pri väčšom rozsahu ochorenia u pacientov so stredne ťažkou formou akné lokálna liečba nestačí a treba siahnuť k celkovej liečbe. Pomerne rozšírené je používanie antibiotík. Aby bolo akné účinne liečené, musia pacienti väčšinou užívať perorálne antibiotiká počas 4 až 6 mesiacov. Používanie antibiotík musí byť teda dlhodobé a po vysadení dochádza často k relapsu /znovuobjaveniu/ ochorenia. U žien sú účinné lieky, ktoré obsahujú hormóny potláčajúce vplyv androgénov. Antikoncepčné tablety s nízkou dávkou estrogénov pomáhajú potlačiť produkciu androgénov vaječníkmi. Pri ťažších formách akné, ale aj pri formách s veľkým rozsahom ochorenia a častým relapsom /návrat k akné/ po inej terapii, by mala väčšina lekárov siahnuť po izotretinoíne -+ Roacutane. V účinnej liečbe akné sa používa od roku 1982 a jeho zavedenie do praxe znamenalo v liečbe akné významný prelom a pre pacienta psychickú úľavu. Nesmie sa podávať tehotným ženám, dojčiacim ženám a sexuálne aktívnym ženám a dievčatám bez užívania antikoncepcie. V terapii akné má takmer nenahraditeľné miesto.

?

Pred troma mesiacmi som sa prisťahovala do Anglicka a doštípali ma bed bugs. Mám vyrážky na celej tvári, na krku a ušiach. Svrbia a keď si umyjem tvár pália. V lekárni mi dali Piriton a Sudokrém. Čo mám robiť?

K najčastejším „domácim“ parazitom patrí ploštica posteľná, ktorá vyvoláva vznik žihľavky, tzv. cimikózy. Pôvodom je ploštica Ázijčanka, dnes je však rozšírená takmer po celom svete. Vo dne sa ukrýva v štrbinách, nábytku, najmä posteliach, za obrazmi, v noci sa vydáva na lov. Pri bodnutí a pri cicaní krvi spôsobuje na koži bolestivé, silne svrbiace pupence. Sliny ploštíc obsahujú látky (nitrophoríny), ktoré pôsobia ako silné alergény. Zaujímavosťou je, že u ľudí, ktorí sa stretli s plošticami po prvýkrát, sa typická kožná reakcia objavuje s oneskorením 2 – 9 dní. Tento málo známy fakt spôsobuje často mylnú diagnostiku a odďaľuje odhalenie výskytu ploštíc v ubytovacích zariadeniach. Treba si vydezinfikovať posteľ a dať si lieky proti alergii – antihistaminiká.

Nenašli ste v poradni odpoveď na svoju otázku?
Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkmi

Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...

Vyberte jednu z kategórií

Ako bojujete proti alergiám? Čo vám najviac pomáha?

imunoterapia   16.79%
Imunoglukan P4H   30.23%
antihistaminiká   32.98%
otužovanie, šport, zdravá strava   20%
Vyberte jednu z kategórií: 655