? Poradňa

Na Vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
klinický imuno-alergológ, športový imunológ

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
klinický imunológ, alergológ, pediater

MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ

MUDr. Zuzana Rennerová PhD.
klinický imunológ a alergológ

?

Dobrý deň, môjmu priateľovi zistili, že má vírus HPV 11. Ja som bola u gynekologičky a zo steru z krčka maternice mi prišiel výsledok, že mám HPV. Povedala mi, nech si kúpim imunoglukan a za pol roka mám prísť na kontrolu. Chcem sa spýtať, či imunoglukan je dobrý liek a či si ho má kúpiť aj priateľ alebo máme obaja navštíviť imunológa. Ďakujem za odpoveď.

Ľudské papilomavírusy predstavujú veľkú skupinu vírusov, ktoré môžu vyvolávať ochorenia na koži a na slizniciach človeka. Prenášajú sa pohlavným, ale aj nepohlavným kontaktom. Podtypy vírusu, ktoré sa prenášajú nepohlavným kontaktom spôsobujú bežné kožné bradavice na rukách, nohách, ústach a viečkach. Približne 40 typov papilomavírusov sa prenáša pri pohlavnom styku alebo pri intímnom kontakte s infikovanou kožou a sliznicou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Papilomavírusy sa rozdeľujú na dve skupiny. Prvú skupinu tvoria papilomavírusy s nízkym rizikom, ktoré obvykle nevyvolávajú rakovinové zmeny, ale najčastejšie spôsobujú vznik bradavíc na vonkajších pohlavných orgánoch oboch pohlaví. Druhú skupinu tvoria papilomavírusy s vysokým rizikom, ktoré sú schopné vyvolať prekancerózy a rakovinu krčka maternice, prsníkov, konečníka, penisu a hrtana. Podľa viacerých štúdii je ale dokázané, že ľudia so zníženou imunitou bývajú častejšie infikovaní HPV a infekcia u nich pretrváva. Od stavu imunitného systému závisí, či človek infekciu "chytí" alebo nie, a ak áno, môže sa stať, že aj keď bol infikovaný vysokoonkogénnym typom vírusu, po čase infekciu nemá, pretože jeho silný imunitný systém si aj s geneticky poškodenými bunkami dokázal poradiť. Ľudská populácia je premorená HPV vírusmi, no imunitný systém väčšiny ľudí je taký silný, že vírusy dokáže blokovať. Preto treba hneď začať podporovať vlastný imunitný systém, zmeniť životný štýl, vyhýbať sa stresu, zdravo sa stravovať, skoncovať s fajčením a s promiskuitou. Na posilnenie imunity sa môžu použiť preparáty aj voľne dostupné v lekárňach. Pri prevencii týchto infekcií sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky - ako napr. betaglukány, ku ktorým patrí aj IMUNOGLUKAN P4H(r). Predstavuje látku prírodného pôvodu, ktorej užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom, ako aj pri prevencii a podpornej liečbe rakoviny. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka, pričom u dospelých je najvýhodnejšie používať 2 kapsle denne ráno nalačno. Samozrejme pri zhoršení klinického stavu majú odborníci - klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis. Pri podpore proti liečbe HPV využívame napr. ISOPRINOSINE alebo POLYOXIDONIUM inj. V budúcnosti sa ale alfou aj omegou prevencie vzniku rakoviny krčka maternice stáva HPV skríning a HPV vakcinácia.

?

Mám 21 rokov, v poslednom období sa u mňa často objavuje hnisavá angína, hlavne v zime a v stresovom období (skúškové obdobie). Ktoré lieky alebo vitamíny mi pomôžu podporiť imunitu?

V prvom rade je dôležité, aby Vás dôkladne vyšetril praktický lekár a ten by mal vylúčiť prítomnosť chronického zápalového ložiska infekcie v organizme, prípadne anémiu, ktoré sa tiež môžu prejavovať oslabenou imunitou. Tiež by malo byť u špecialistu vylúčené alergické ochorenie, prípadne bronchiálna astma. Pri prevencii týchto infekcií sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky – ako napr. betaglukány, ku ktorým patrí aj IMUNOGLUKAN P4H®. Predstavuje látku prírodného pôvodu, ktorej užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom, ako aj pri prevencii a podpornej liečbe rakoviny. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po absolvovaní náročného preteku alebo tréningu v trvaní 10-14 dní. U dospelých je najvýhodnejšie používať 2 kapsle denne ráno nalačno. Samozrejme pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis. Ale každý pacient je individualita sama o sebe, u každého sa ochorenie prejavuje inak a inak môže zareagovať aj na liečbu. Preto ju treba doslova ušiť na telo.

?

Akým spôsobom možno zvýšiť alebo podporiť imunitu slizníc? Táto nedostatočnosť je u mňa príčinou častých zápalov močových ciest.

Čo sa týka recidivujúcich zápalov močových ciest je dôležité, aby ste boli kompletne vyšetrená u urológa, či nie je dôvodom nejaká chronická infekcia alebo minimálna anatomická odchýlka. Pri prevencii sa odporúča Urovaxom, čo je lyzat bakterii Escherischia coli, probiotiká a mega brusnice. Tiež sa odporúča hlavne veľa nesladených tekutín, čajov a pod.

?

Dobrý deň, na základe odporúčania našej detskej lekárky používame Váš sirup Imunoglukan P4H® už od prvého roku nášho dieťaťa. Až teraz som si ale všimla, že v príbalovom letáku je uvedená hranica užívania od troch rokov. Ako je to teda správne? Je sirup Imunoglukan P4H® vhodný aj pre menšie deti? Môžu ho užívať? Od akého veku? Renáta

Aplikácia imunomodulačných prípravkov obzvlášť v prvom roku života by mala byť komunikovaná s lekárom, vzhľadom na to, že v tomto období podlieha imunitný systém najdramatickejším zmenám a zbytočné nadmerné vstupy do jeho fungovania nemusia byť prospešné. Podobne aplikácia aj iných prípravkov na podporu imunity z iných skupín je v tomto veku limitovaná (s výnimkou Ribomunylu), ale týka sa to aj všetkých klasických imunomodulancií. Na základe klinických skúseností, štúdií a vzhľadom na priaznivý bezpečnostný profil prípravku Imunoglukan P4H® nepredpokladám, že by v tomto veku bol nebezpečný, práve naopak, vo vybraných selektívnych prípadoch možno prípravok aplikovať aj v tomto veku. Netreba však zabúdať na to, že v prvom roku je funkčnosť tak vrodenej ako aj získanej imunity obmedzená, čo sa môže prejaviť nedostatočnou odpoveďou na podávanie imunomodulancií. Aplikácia prípravku Imunoglukan P4H® vo vekovej skupine 1. - 3. rok života je možná, a to najmä na základe štúdií, v ktorých bol Imunoglukan P4H® overený čo sa týka bezpečnosti aj účinnosti aj v tejto vekovej kategórii. Konzultácia lekára je potrebná v tejto vekovej kategórii najmä preto, že v prípade vrodených porúch imunity môže samovoľná aplikácia imunomodulancií odďaľovať čas stanovenia správnej diagnózy a nasadenia relevantnej liečby. Lekár zhodnotí stav dieťaťa, vyhodnotí charakter a frekvenciu infekcií, a ak nevidí varovné príznaky pre poruchu imunity, môže ordinovať imunomodulans - napr. Imunoglukan P4H®. Práve preto je pri vysokej chorobnosti vhodné konzultovať pediatra, ktorý dobre pozná zdravotný stav dieťaťa. Z pohľadu podpory imunity v tejto vekovej kategórii je práve Imunoglukan P4H® správnou voľbou z hľadiska jeho prírodného pôvodu, vysoko purifikovanej účinnej látky ako aj absencii farbív a sladidiel v prípravku, jeho efekt je podporený klinickými skúsenosťami, štúdiami a priaznivým bezpečnostným profilom. Navyše dávkovanie sirupu umožňuje rešpektovať individuálnu potrebu dieťaťa podľa jeho hmotnosti, čo viacero imunomodulancií nerešpektuje a dávkovanie je paušálne pre deti v predškolskom veku. Doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD.(Klinika detí a dorastu JLF UK a UNM)

Nenašli ste v poradni odpoveď na svoju otázku?
Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkmi

Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...

Vyberte jednu z kategórií

Ako bojujete proti alergiám? Čo vám najviac pomáha?

imunoterapia   16.79%
Imunoglukan P4H   30.23%
antihistaminiká   32.98%
otužovanie, šport, zdravá strava   20%
Vyberte jednu z kategórií: 655