? Poradňa

Na Vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
klinický imuno-alergológ, športový imunológ

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
klinický imunológ, alergológ, pediater

MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ

MUDr. Zuzana Rennerová PhD.
klinický imunológ a alergológ

?

Môj 5 ročný syn je diabetik a až tento rok začal chodiť do škôlky. Prirodzene začal byť chorľavý. Kúpila som mu Kolostrum a podávam mu 1 tabletu denne nalačno. Pri chorobe 2 x denne. Je možné mu podávať aj Imunoglukan či iný výživový doplnok? Ako mu posilniť imunitu?

Pri cukrovke je typická nižšia odolnosť proti vírusovým a plesňovým ochoreniam. Preto je výhodne synovi podávať na posilnenie organizmu a prevenciu proti vírusovým, bakteriálnym, plesňovým a parazitárnym infekčným ochoreniam a ako prevencia proti recidivujúce infekčným ochoreniam dlhodobo Imunoglukan v kapsuliach. Prípravou je vhodný aj pre diabetikov. Prekročenie dennej dávky nespôsobuje zdravotné riziko.

?

Dobrý deň, je nejaký rozdiel okrem ceny medzi výživovými doplnkami na imunitu a Imunoglukanom P4H?

Imunoglukan - aktívna látka produktov Imunoglukan P4H, je prírodná látka izolovaná patentovaným procesom z Pleurotus ostreatus (lat.názov hlivy ustricovitej). Je to komplex biologicky aktívnych látok (polysacharidov), ktorý pozitívne ovplyvňuje prirodzené imunitné mechanizmy v ľudskom organizme. Účinnosť Imunoglukanu bola potvrdená mnohými experimentami, pozorovaniami a klinickými štúdiami u detí, dospelých ale aj u alergických pacientov alebo športovcov.

?

Bývam dosť často prechladnutá - kašeľ, nádcha, bolesti svalov, hlavy. Trvá to asi tak dva týždne, potom je asi dva, tri týždne pokoj a znova to isté. Pracujem v materskej škôlke. Ako posilniť imunitu, keď tie malé deti na mňa dennodenne kašlú a kýchajú?

Na posilnenie imunity u pacientov s miernymi infekciami a k prevencii bežných nachladnutí sa môžu použiť preparáty voľne dostupné v lekárňach. Pri prevencii porúch imunitnej odpovede sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré imuno¬stimulačné látky, pôsobiace nešpecificky – ako napr. betaglukány, ku ktorým patrí napr. Imunoglukan P4H®. Imunoglukan P4H® je látka prírodného pôvodu, ktorý je v lekárskych kruhoch známy už niekoľko desaťročí a patrí do skupiny aktívnych polysacharidov stimulujúcich imunitný systém človeka. Zlepšená imunita sa prejavuje v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom. Imunitu ovplyvňujúci účinok majú aj viaceré vitamíny, predovšetkým C, E, betakarotén. V zime viacerým chýba aj dostatok "slnečného vitamínu D". Ďalej trpievame nedostatkom zinku, keďže konzumujeme málo strukovín a na Slovensku navyše máme v pôde málo selénu. Vitamíny prijímané umelo, slúžia na prevenciu hlavne v obdobiach, keď organizmus nemá dostatočné množstvo vitamínov v strave, teda v zime a na jar a pomáhajú pri liečbe chrípky i nachladnutia, napr. vitamín C.

?

Pred 4 mesiacmi mi diagnostikovali HPV vírus vo vážnom štádiu nakazenia. Beriem síce Indonal3C, ale nevie sa mi udržať v tele a preto by som bola zvedavá, či existuje nejaký silný imunostimulant, ktorý by mi pomohol zlepšiť rapídne moju imunitu?

HPV A IMUNITA Ľudské papilomavírusy predstavujú veľkú skupinu vírusov, ktoré môžu vyvolávať ochorenia na koži a na slizniciach človeka. Prenášajú sa pohlavným, ale aj nepohlavným kontaktom. Podtypy vírusu, ktoré sa prenášajú nepohlavným kontaktom spôsobujú bežné kožné bradavice na rukách, nohách, ústach a viečkach. Približne 40 typov papilomavírusov sa prenáša pri pohlavnom styku alebo pri intímnom kontakte s infikovanou kožou a sliznicou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Papilomavírusy sa rozdeľujú na dve skupiny. Prvú skupinu tvoria papilomavírusy s nízkym rizikom, ktoré obvykle nevyvolávajú rakovinové zmeny, ale najčastejšie spôsobujú vznik bradavíc na vonkajších pohlavných orgánoch oboch pohlaví. Druhú skupinu tvoria papilomavírusy s vysokým rizikom, ktoré sú schopné vyvolať prekancerózy a rakovinu krčka maternice, prsníkov, konečníka, penisu a hrtana. Podľa viacerých štúdii je ale dokázané, že ľudia so zníženou imunitou bývajú častejšie infikovaní HPV a infekcia u nich pretrváva. Od stavu imunitného systému závisí, či človek infekciu „chytí“ alebo nie, a ak áno, môže sa stať, že aj keď bol infikovaný vysokoonkogénnym typom vírusu, po čase infekciu nemá, pretože jeho silný imunitný systém si aj s geneticky poškodenými bunkami dokázal poradiť. Ľudská populácia je premorená HPV vírusmi, no imunitný systém väčšiny ľudí je taký silný, že vírusy dokáže blokovať. Preto treba hneď začať podporovať vlastný imunitný systém, zmeniť životný štýl, vyhýbať sa stresu, zdravo sa stravovať, skoncovať s fajčením a s promiskuitou. Na posilnenie imunity sa môžu použiť preparáty aj voľne dostupné v lekárňach. Pri prevencii týchto infekcií sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky – ako napr. betaglukány, ku ktorým patrí aj IMUNOGLUKAN P4H®. Predstavuje látku prírodného pôvodu, ktorej užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom, ako aj pri prevencii a podpornej liečbe rakoviny. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka, pričom u dospelých je najvýhodnejšie používať 2 kapsle denne ráno nalačno. Samozrejme pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis. Pri podpore proti liečbe HPV využívame napr. ISOPRINOSINE alebo POLYOXIDONIUM inj. V budúcnosti sa ale alfou aj omegou prevencie vzniku rakoviny krčka maternice stáva HPV skríning a HPV vakcinácia.

?

Spolu s dcérkou sme užívali Imunoglukan 3 mesiace, teraz mame už 3 mesiace pauzu. Po akej dlhej dobe ho možno nasadiť znovu, ak sa chceme chrániť počas chrípkového obdobia? Moja 83 - ročná mama má ťažkú ischemickú chorobu, má bolesti, nedokrvuje jej nôžku a má tam nejaké nehojace sa rany. Je Imunoglukan pre ňu krém vhodný?

Prípravok Imunoglukan P4H® je odporúčané užívať min. 2-3 mesiace, hlavne v čase zvýšeného rizika ochorenia. Ak je to potrebné, (v prípade dlhodobého oslabenia imunity) je možné užívať ho aj dlhodobo. Počas letných mesiacov, keď je predpoklad výskytu ochorení nižší, je vhodné užívanie prerušiť a začať znovu v jesenných mesiacoch, ako prevenciu pred novou sezónou zvýšeného rizika ochorení. V prípade Vašej mamičky nedoporučujeme aplikovať Imunoglukan P4H® krém priamo do otvorenej rany, ale len do jej okolia na posilnenie kože, a až keď sa rana začne hojiť a prekryje sa prvou vrstvou epitelu (kože), je možné aplikovať krém po celom povrchu rany.

?

Mám problémy s pošvovými infekciami, teda buď kvasinky alebo plesne, tento problém riešim už tri roky. Infekcie začali po tom čo som prekonala opakovane angíny a teda som brala strašne veľa antibiotík. Užívam rôzne prípravky na posilnenie imunity, momentálne užívam Candivac. Poradili by ste mi čo môžem ešte spraviť?

Kvasinkové infekcie Kvasinky - Candida albicans sú normálnou súčasťou črevnej mikroflóry a spolu s ďalšími mikroorganizmami pomáhajú v záverečných fázach trávenia. Kvasinky sú s ostatnými baktériami (napríklad bifidobaktériami a laktobacilmi) v rovnováhe, tá sa však môže ľahko narušiť. Antibiotiká, hormonálne zmeny, priveľa cukru v potrave, alkohol či stres krehkú rovnováhu v našom tele neraz poškodia a zapríčinia premnoženie kvasiniek. Kvasinky potom osídľujú tenké črevo, dostávajú sa do krvi a sú zanášané do rôznych orgánov. Prejavy - Spôsobovať môžu časté pošvové infekcie, ale aj opakované zápaly uší a horných dýchacích ciest, chronickú nádchu, alergické prejavy na koži, zdurenie lymfatických uzlín či dýchavičnosť. Pridať sa môžu problémy s hmotnosťou, bolesti svalov, vypadávanie vlasov, lupiny, bolestivá menštruácia, migrény, psychické problémy. Rizikové skupiny – sú to predovšetkým pacienti dlhodobo liečení antibiotikami, ľudia s oslabeným imunitným systémom a imunosupresívnymi preparátmi, diabetici a dojčatá, pacienti s cukrovkou, strava bohatá na cukry, užívanie steroidných hormónov alebo anabolík, tehotenstvo alebo hormonálna antikoncepcia, oslabenie organizmu vplyvom stresu a s poškodením imunitného systému. Liečba: Životospráva - diéta - cukor, med a droždie by ste mali úplne vynechať z jedálneho lístka - vysoký obsah cukrov v jedlách spôsobuje premnoženie kandidy, obmedziť alkohol - voľnejšia spodná bielizeň z bavlnených materiálov, nenosiť tangá a spodnú bielizeň z umelých materiálov - vhodné prípravky na intímnu hygienu – prípadne len čistá voda - kondóm pri pohlavnom styku, ak sa infekcie opakujú, - probiotiká na úpravu črevnej flóry - preliečiť aj partnera Liečba: - lokálne (vaginálne) čapíky alebo krémy, ktoré pôsobia na povrch sliznice - systémová liečba užitie – antimykotikum - jediná kapsula prípravku - pôsobí priamo na kvasinky a navyše bráni opätovnému návratu ochorenia. - dva dni po požití tablety je nutná sexuálna zdržanlivosť a dostatočný príjem tekutín, pretože sa liek vylučuje obličkami - posilnenie imunity - pri prevencii týchto infekcií sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky – ako napr. betaglukány, ku ktorým patrí aj IMUNOGLUKAN P4H®. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po absolvovaní náročného preteku alebo tréningu v trvaní 10-14 dní. U dospelých je najvýhodnejšie používať 2 kapsle denne ráno nalačno. Samozrejme pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis.

?

Čo by ste poradili na posilnenie imunity pre tehotnú ženu - 3. trim?

Na posilnenie zníženej obranyschopnosti je dobré upraviť stravu a zamerať sa na potraviny s vysokým podielom antioxidantov – na ovocie a zeleninu. Tiež sú dobré probiotiká a prebiotiká. Čo sa týka prípravkov je vhodný Imunoglukan® , ktorý sa v dôsledku veľkosti molekuly a nerozpustnosti vo vode nedostáva cez stenu tenkého čreva a tým nie je prítomný ani v krvi matky. Tieto vlastnosti umožňujú užívať preparát Imunoglukan® na posilnenie imunity bez obáv u tehotných žien a dojčiacich mamičiek. Látka sa po užití dostáva do tenkého čreva, kde sa viaže na receptory umiestnené na povrchu bielych krviniek. Naviazaním glukánu na receptory sa spúšťa celý rad reakcií, ktoré vedú k aktivácii imunitného systému.

?

Mám 3 ročnú dcéru, ktorá trpí už 2 roky na angíny, ktoré má tak 8x ročne, niekedy za mesiac i 2x. Vybrala veľa antibiotík a rôzne prípravky na posilnenie imunity, podstúpila operáciu nosných mandlí, ale bez nejakého účinku. Teraz máme nasadený Biocol. Ako by sa jej dalo ešte pomôcť?

Pri opakovaných tonzilitídach aj napriek veku Vašej dcéry by som sa po porade s ORL lekárom možno rozhodol aj pre vybratie krčných mandlí. Čo sa týka imunomodulačnej liečby, ak je v mandliach fókus infekcie, veľký úspech s touto liečbou nemusíme dosiahnuť. Odporučil by som okrem kolostra, ktoré užívate (hoci jeho efekt v prípade recid. tonzilitíd nebol dokázaný), aplikovať nejaký lokálny imunostimulačný prípravok večer pred spaním (napr. Preventan Junior), ev. skombinovať to s inou imunomodulačnou liečbou (Imunoglukanom P4H sirup, enzýmoterapia). Ak ani s týmto neuspejeme, potom by som stav riešil ďalej s detským ORL lekárom.

?

Môže byť neustála nádcha a kašeľ spôsobená plesňou v dome alebo je to imunitný systém? Máme 1,5-ročnú dcérku, ktorá má takéto problémy. Kúpili sme domček a trošku nám začal vlhnúť.

Prítomnosť plesní v domácom prostredí je silný alergén a iritant. Preto môže byť vzťah medzi alergénmi plesní a kašľom či inými dlhotrvajúcimi respiračnými príznakmi. Dokonca detí s ťažšími formami astmy majú často práve svoje príznaky vyvolávané alergénmi plesní, ktoré sú dosť agresívne. V každom prípade sa snažte o sanáciu plesní v byte, úpravu vlhkosti prostredia a pri pretrvávaní ťažkostí navštívte alergológa.

?

Od septembra do marca som chorý každých 6-8 týždňov. Vždy to isté horúčka, prechladnutie, kašeľ, zapchatý nos, nádcha, neviem sa postaviť na nohy. Užívam tabletky na posilnenie imunity, ale nepomáhajú. Spravil som chybu, že som sa nezaočkoval proti chrípke? Existuje nejaký dobrý liek na tu moju nulovú imunitu?

Oslabenie imunity V prvom rade je dôležité, aby Vás dôkladne vyšetril praktický lekár a ten by mal vylúčiť prítomnosť chronického zápalového ložiska infekcie v organizme, prípadne anémiu, ktoré sa tiež môžu prejavovať oslabenou imunitou. Tiež by malo byť u špecialistu vylúčené alergické ochorenie, prípadne bronchiálna astma. Pri prevencii týchto infekcií sa pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré látky, pôsobiace nešpecificky – ako napr. betaglukány, ku ktorým patrí aj IMUNOGLUKAN P4H®. Predstavuje látku prírodného pôvodu, ktorej užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom, ako aj pri prevencii a podpornej liečbe rakoviny. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po absolvovaní náročného preteku alebo tréningu v trvaní 10-14 dní. U dospelých je najvýhodnejšie používať 2 kapsle denne ráno nalačno. Samozrejme pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis. Ale každý pacient je individualita sama o sebe, u každého sa ochorenie prejavuje inak a inak môže zareagovať aj na liečbu. Preto ju treba doslova ušiť na telo.

Nenašli ste v poradni odpoveď na svoju otázku?
Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkmi

Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...

Vyberte jednu z kategórií

Ako bojujete proti alergiám? Čo vám najviac pomáha?

imunoterapia   16.79%
Imunoglukan P4H   30.23%
antihistaminiká   32.98%
otužovanie, šport, zdravá strava   20%
Vyberte jednu z kategórií: 655