? Poradňa

Na Vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
klinický imuno-alergológ, športový imunológ

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
klinický imunológ, alergológ, pediater

MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ

MUDr. Zuzana Rennerová PhD.
klinický imunológ a alergológ

?

Trpím intoleranciou na laktózu a užívam aj lieky na tento problém. Vyhýbam sa konzumácii jedál obsahujúcich laktózu, stále mám však pocit nafúknutosti a časté kŕče v oblasti brucha a veľmi časté zápchy. Ako sa týmto nepriaznivým príznakom vyhnúť?

Príčinou vzniku laktózovej intolerancie je chýbanie alebo nefungovanie enzýmu laktáza. Rozdeľujeme ju 1. Vrodený deficit laktázy má dva typy – kedy hneď po narodení po prvom požití mlieka dochádza k ťažkej hnačke, kolikovitým bolestiam brucha, zvracaniu, dehydratácií a poškodeniu obličiek. Pacienti s vrodeným deficitom laktázy musia byť celý život na bezlaktózovej diéte. 2. Deficit laktázy u dospelých - najčastejší typ, postihuje každého šiesteho dospelého, ktorý má redukovanú aktivitu enzýmu, ktorá mu umožňuje tolerovať určité individuálne množstvo laktózy bez objavenia sa príznakov. 3. Získaný prechodný deficit laktózy - komplikácia akútnych hnačkových ochorení, po poškodení črevnej sliznice liekmi ( antibiotiká ), chronickom zápale čriev ( celiakia, ulcerózna kolitída ). Prechodný deficit laktózy sa po niekoľkých týždňoch upraví. Tento typ deficitu sa najčastejšie vyskytuje u detí. Liečbou laktózovej intolerancie je eliminačná bezlaktózová diéta, pri ktorej sa odporúčajú bezlaktózové mlieka a mliečne produkty. Dospelí majú zachovanú individuálnu zbytkovú aktivitu enzýmu, preto sú schopní tolerovať individuálne množstvo laktózy. Čiže sú u nich v strave povolené syry (nie mäkké tavené) hlavne tvrdé a zrejúce. Taktiež sú povolené kyslomliečne výrobky ako sú jogurty, acidofilné mlieka, zakysanky, cmary, pretože obsahujú probiotické kultúry, ktoré napomáhajú štiepeniu laktózy. Sójové mlieka sú tiež bezlaktózové. Pozor na obsah laktózy v liekoch. Dnes sú k dispozícií aj farmaceutické prípravky vo forme tabliet, ktoré obsahujú enzým laktázu a zlepšujú tak toleranciu produktov, ktoré obsahujú veľa laktózy ( laktazan ). Tak isto sa odporúča užívanie probiotík, ktoré upravujú črevnú flóru pacienta.

?

Je možné z alergie (konkrétne ekzém, alergia na nikel) mať zvýšený CRP - zápalový marker? Mám to v hodnote 22,8. Som tehotná a mám obavy.

Zvýšená hladina CRP signalizuje infekčné komplikácie, či už v súvislosti s tehotenstvom alebo nie. CRP je užitočným indikátorom prípadnej vnútromaternicovej infekcie a môže byť použité pri zvažovaní potrebnosti antibiotickej terapie ešte počas tehotenstva, ako aj pri sledovaní jej účinnosti. CRP je často prvým laboratórnym aj klinickým parametrom, poskytujúcim u takýchto pacientiek odozvu. Na druhej strane, keďže počas tehotenstva je zvýšená hodnota v závislosti od gestačného štádia. Horná referenčná hodnota vzrastie z 6 mg/l pred otehotnením na 20 mg/l pri pôrode, musí výsledky zvážiť gynekológ.

?

Od detstva ma trápi atopický ekzém. Alergológ potvrdil alergiu na niektoré druhy potravín a aj peľovú alergiu. Aké sú najvhodnejšie povolania pre ľudí trpiacich atopickou dermatitídou?

Pacient s ekzémom by sa nemal pohybovať v prašnom, ale ani vlhkom a znečistenom prostredí.

?

Pol rokom mi bola diagnostikovaná celiakia. Pri dodržiavaní diéty som výrazne schudla. Dá sa nejako nahradiť lepok v tele, aby som dostala naspať svoju váhu a zdravotný stav pod kontrolu?

Bolo by výhodné sa poradiť so svojim gastroeneterológom, ako doplniť živiny a kalórie, ktoré Vám chýbajú.

?

Naša dcérka bola opakovane chorá, vyše troch mesiacov. Po alergo a imuno vyšetrení jej našli iba alergiu na psa, ktorého doma nemáme a ani s nim neprichádza do kontaktu. Podávame jej Zodac 2 x denne 4 kvapky. Na imunitu dávame Echinaceu kvapky. Nie je to ale zbytočné?

Pri recidivujúcich prejavoch nádchy je alergický pôvod ťažkostí pravdepodobný. Ak sa zrealizovali kožné testy a mala reakcia len na alergény psa, nemusí sa jednať o kauzálny vzťah k ťažkostiam (podľa toho, čo píšete to nemusí byť príčina jej ťažkostí, ale na druhej strane mám k tomu len dve poznámky - stačí, že niekto z jej spolužiakov má doma psa a vaša dcéra je s ním v kontakte, a aj to môže u veľmi senzibilizovaných jedincov dostatočné na provokáciu ťažkostí. Zároveň, ak reagovala na psa tvorbou špecifických protilátok a tým aj pozitivitou testov, je veľmi pravdepodobné, že bude reagovať podobne aj na iné alergény, avšak tie nemuseli byť v základnom panely vyšetrovaných alergénov prítomné, a preto neboli dodiagnostikované. Osobne by som odporučil terapeutický test s nejakým modernejším antihistaminikom ako je Zodac - t.j. užívanie aspoň niekoľko týždňov so zhodnotením odpovede, doplniť to pravidelnými preplachmi nosa soľnými roztokmi (komerčne dostupnými v lekárni). Určite by som netvrdil, že dieťa nemá žiadnu alergiu každopádne. Čo sa týka podpory imunity - Echinacea je skôr vhodná na liečbu akútnych infekčných prejavov ako na prevenciu, navyše by sa nemala užívať dlhšie ako 10-12 týždňov. Po skončení tejto liečby by som sa skôr priklonil napr. k Imunoglukanu P4H, ktorý má aj protialergické účinky a zároveň preventívne účinky na vznik respiračných infektov.

?

Dcérka má 1 rôčik a od pol roka sme pravidelne každý mesiac u lekárky - horúčka, kašeľ, sopeľ. Mali sme už 5x antibiotiká. Skoro sme skončili v nemocnici kvôli pľúckam na odhlienenie. Chvalabohu zabrali lieky. Čo by jej pomohlo?

Pokiaľ bola antibiotická liečba u Vášho dieťaťa správne indikovaná a dieťa užívalo už 5x ATB do konca prvého roka, bolo by možno vhodné vyšetrenie u detského imunológa. Zároveň treba vylúčiť zväčšenú nosovú mandľu. Pokiaľ však býva opakovane zahlienená, kašle, treba myslieť aj na možnosť skorých foriem detskej astmy a následne vyhľadať detského imunológa za účelom dodiferencovania stavu a ev. skorej liečby. Na podporu imunity v tomto veku možno skúsiť Imunoglukan sirup v štandardnej dávke spolu s vitamínmi.

?

Robím v open space a zistil som, že mi vadí klimatizácia. Vadí mi vzduch keď sa klimatizácia zapína lokálne (v zime ohrievanie a fúkanie teplého suchého vzduchu, v lete prievan zo studeného vzduchu) a spôsobuje mi to reakcie podobne alergickým (pálenie a slzenie oči, niekedy hlieny, únava, pokles koncentrácie, atď). Dá sa môj problém vôbec nejako riešiť?

Dlhodobejšie používanie klimatizácie v autách alebo v kanceláriách, či bytoch môže vyvolávať únavu a malátnosť, čo je vlastne reakcia na neprirodzené zmeny teploty prostredia. Mnohé samozrejme závisí aj od imunity nášho organizmu. Ak trpíme nejakými chronickými ochoreniami, je lepšie sa pôsobeniu klimatizácie vyhnúť, alebo ju používať len krátkodobo a nie veľmi agresívne. Najzákernejšie je, že negatívne výsledky používania klimatizácie necítite hneď, ale často až po dlhom období, niekedy až po rokoch, pričom pri nedostatočnej hygiene klimatizácie sa ňou môžu prenášať aj chlamydiálne infekcie. Dôležité je, aby teplotný rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov, pričom by sme nemali klimatizáciu používať viac ako 4 hodiny denne. Okrem nastavenia teploty je dôležitá aj vlhkosť vzduchu v miestnosti.

?

Asi pred pol rokom mi zistili alergiu na PTBP, priemyselnú živicu. Pracujem v obuvníckom priemysle a mávam problémy s očami. Stále mi opúchajú, sú podráždené, červené, pália ma, svrbia, slzia. Je možné, že zápal spojiviek môže vyvolať alergia na PTBP?

Bohužiaľ áno, najlepšie by bolo užívať antialergické očné kvapky a antihistaminiká a dať sa vyšetriť u rajónneho alergológa.

?

Ako dlho môžem brať Imunoglukan? Som alergička a začala som ho brať v októbri po prekonaní zápalu priedušiek. Pri jeho užívaní som nemusela brať lieky na alergiu, zmizlo moje ustavičné prskanie.

Alergie sa dajú liečiť symptomatickou liečbou pomocou antihistaminík, lokálnych kortikosteroidov, či špecifickou imunoterapiou. Pri liečbe alergie je potrebné zdôrazniť, že podpora imunity a zlepšenie imunitnej odpovede pomáhajú zmierňovať príznaky alergií. Imunoglukan P4H sa javí ako osvedčený imunostimulačný prostriedok a aj ako vhodný doplnok k štandardnej liečbe alergických prejavov. Podľa klinického stavu ho môžete brať aj dlhodobo, prestávku v užívaní odporúčame v období bez príznakov alergie.

?

Mám 21-mesačného chlapca. Cez deň nekašle a v noci začne kašľať. Môže isť o alergiu?

V zásade je kašeľ najčastejším klinickým prejavom astmy a alergických ochorení dýchacích ciest v detskom veku. Jednoduchá odpoveď na túto otázku znie - ak sa objavuje cez deň kašeľ po námahe, ak sa dieťa zadýchava, vtedy v kombinácii s nočným kašľom treba navštíviť alergológa. Pokiaľ sa má dieťa cez deň dobre a v noci, keď je dieťa vo vodorovnej polohe kašle, môže ísť skôr o gastroezofágový reflux, ktorý rieši detský gastroenterológ. Pri občasnom chrápaní, sťaženom dýchaní cez nos treba vylúčiť zväčšenú nosovú mandľu. Ak niekto z prvostupňových príbuzných vášho dieťaťa (t.j. vy ako rodičia a jeho súrodenci) trpí na dokázané alergické ochorenie, o to viac všetko svedčí pre alergiu.

Nenašli ste v poradni odpoveď na svoju otázku?
Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkmi

Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...

Vyberte jednu z kategórií

Ako bojujete proti alergiám? Čo vám najviac pomáha?

imunoterapia   16.89%
Imunoglukan P4H   30.14%
antihistaminiká   32.88%
otužovanie, šport, zdravá strava   20.09%
Vyberte jednu z kategórií: 657