Suchý nos – novodobý syndróm?

Suchý nos  – novodobý syndróm?

14.11.2014

Nosná sliznica patrí k prvej obrannej línii proti baktériám a vírusom pred tým, než vstúpia hlbšie do dýchacích ciest. Aby fungovala správne, vyžaduje určitú mieru vlhkosti. Existuje celý rad príčin, ktoré vedú k suchosti horných dýchacích ciest.

Pocit sucha v nose býva často podceňovaný. Až keď sa k nemu pridajú aj ďalšie príznaky zníženia funkčnosti horných dýchacích ciest, tak ho začíname brať vážne. Či už ide o zhoršenie čistiacej funkcie vrátane zápachu, zníženie cirkulácie vzduchu, tvorbu chrást alebo o bolestivé až krvácavé trhliny na nosnej sliznici, vždy je výsledkom zvýšená náchylnosť na bakteriálne infekcie a zhoršené dýchanie. Preto je dôležité pocit sucha v nose nepodceniť a vypátrať jeho príčinu čo najskôr.

Príčiny „suchého nosa“

K najčastejším príčinám suchosti v nose patria:

 • Nádcha
 • Klimatizácia
 • Extrémne horúce a suché počasie
 • Vedľajšie účinky liekov a nosových sprejov
 • Hormonálne zmeny u žien vstupujúcich do menopauzy
 • Hypertenzia
 • Keratokonjunktivitída sicca (tzv. syndróm suchého oka)
 • Sjögrenov syndróm

Infekcia v horných dýchacích cestách (nádcha) je častou príčinou suchého nosa. Vírus dokáže spôsobovať nielen nadmernú produkciu nosovej sliznice, ale naopak aj jej vysychanie. V prípade, ak je vonku extrémne horúce a suché podnebie, resp. sme často v klimatizovanom prostredí, vieme taktiež príčinu straty vlhkosti v nose odhaliť pomerne ľahko.

Podobne je tomu aj v prípade užívania liekov, ako sú niektoré antihistaminiká, anxiolytiká, antidepresíva či lieky na zníženie prekrvenia. K bežnej príčine vysychania nosnej sliznice patrí aj nadužívanie nosových sprejov, tzv. dekongestantov, teda liekov uvoľňujúcich upchaný nos. Ak ich užívame častejšie ako 3 – 4 dni počas nádchy, tak sa môže vyvinúť chronická suchosť v nose.

K menej obvyklým príčinám vysychania slizníc v prínosových dutinách patria chronické choroby dolných dýchacích ciest ako CHOCHP a hormonálne zmeny u žien vstupujúcich do menopauzy. Suché nosné sliznice, sprevádzané krvácaním z nosa, môžu byť aj ukazovateľom vysokého krvného tlaku (hypertenzie).

Zriedkavé, ale vážnejšie príčiny sucha v nose

Hoci suchý nos býva zriedka príznakom vážneho zdravotného stavu, ak problém trvá dlhšie a vylúčili ste vyššie uvedené príčiny, určite vyhľadajte lekársku pomoc. Za suchom v nose totiž môžu stáť aj zriedkavé, ale vážnejšie zdravotné problémy ako Sjögrenov syndróma keratokonjunktivitída sicca (syndróm suchého oka častý napríklad pri reumatoidných ochoreniach).

Pre Sjögrenov syndróm je typické vysychanie slizníc v celom organizme vrátane nosa. Keďže ide o autoimunitné ochorenie, syndróm útočí na žľazy vlastného organizmu, produkujúce vlhkosť a hlien. Okrem vplyvu na žľazy v očiach, ústach, krku, nose a dýchacích cestách ako takých, Sjögrenov syndróm môže vplývať aj na obličky, kĺby, cievy a nervový systém.

V prípade, ak trpíte týmto syndrómom a mávate častý pocit sucha v nose a prínosových dutinách, skúste tieto4liečebné tipy:

 1. Zakúpte si do bytu vrátane spálne viacero zvlhčovačov vzduchu. Optimálny rozsah vlhkosti pre vás sa pohybuje medzi 55 – 60%, bez ohľadu na okolitú teplotu.
 2. Pravidelne si vychutnávajte prostredie s vyššou vlhkosťou, ako napr. parnú kúpeľ. Treba si ale byť vedomý, že horúce a dlhé kúpele môžu vysušovať pokožku.
 3. Ak je to len trochu možné, vyhnite sa liekom, ktoré zvyšujú vysúšanie slizníc. Ak si nie ste istí, o ktoré ide, poraďte sa s lekárom.
 4. Používajte špeciálne spreje na zvlhčovanie a prečisťovanie nosných dutín. Pomôcť dokážu aj nosné gély, ktoré je vhodné aplikovať najmä v noci pred spaním. Malo by ísť výlučne o gély rozpustné vo vode, pričom ich treba aplikovať šetrne a poležiačky, aby sa zabránilo vdýchnutiu gélu do pľúc.

Všeobecné tipy na prevenciu a liečbu sucha v nose

 • V prípade extrémne suchého nosa, pite viac tekutín, než je obvyklé. Minimum je 6 trojdecových pohárov vody, čaju či džúsu denne.
 • Do pravidelného preventívneho režimu zaraďte 100 %-né soľné/morské nosové spreje na čistenie a zvlhčovanie dutín. Vzhľadom na to, že sucho v nose zvyšuje náchylnosť sliznica útok baktérií, zvýšte hydratáciu slizníc počas cestovania aj v dobe vírusových infekcií.
 • Nezabudnite doma či v kancelárii používať zvlhčovač vzduchu. Tieto prístroje treba pravidelne čistiť proti množeniu baktérií.
 • Ak užívate antihistaminiká alebo lieky znižujúce prekrvenie slizníc, poraďte sa so svojím lekárom o tom, ako túto liečbu upraviť.
 • Ak vás bolí hlava, siahnite po ibuproféne či paracetamole, ktoré neobsahujú dekongestant ani antihistaminikum.
 • Ak sucho v nose neustúpi ani po 10 dňoch domácej liečby, obráťte sa na vášho lekára.
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...