Značka: Žijem bez lepku.

9.10.2014

 

Celiakia je autoimunitné ochorenie organizmu. Skôr ako sa ochorenie prejaví, potrebuje vhodné podmienky. Tak ako pri stavbe domu. Základom je zdedený gén triedy HLA DQ2 alebo HLA DQ8, z ktorého však dedíme len predispozíciu (vlohu). Gény potrebujú v strave lepok. My ho konzumujeme aj niekoľkokrát denne. To je náš „stavebný materiál“.

Pri celiakii môže trvať niekoľko rokov, kým je stanovená správna diagnóza. Celiakia patrí medzi multisystémové ochorenie. Dlho prebieha skryto a plazivo. Prejavuje sa od necharakteristických celkových príznakov (únava, neprospievanie, nízky vzrast, oneskorená puberta...), cez črevné (bolesti bruška, hnačka, zápcha, nevoľnosť, anorexia, afty,) a mimočrevné (anemia, osteopenia, osteoporóza, bolesti svalov a kĺbov, striedanie nálad, depresie, neschopnosť sa sústrediť, sterilita, kožné zmeny...) k asociovaným ochoreniam (autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, autoimunitné ochorenie pečene, cirhóza, Morbus Croh, proktokolitida, carcinom tráviaceho systému, Sjogrenov syndróm,  Downov syndróm, epilepsia, schizofrénia, autizmus...). Toto ochorenie pripomína chameleóna. 

MirkaBezlepková diéta sa stáva novodobým hitom. Jedným z množstva ľudí, ktorí zo svojho jedálnička vylúčili glutén je Mirka. „Na bezlepkovú diétu som sa odhodlala z vlastnej vôle, pretože som sa často cítila unavená a bez energie. Z mesačnej „skúšky“ sa napokon stal životný štýl, ktorého sa držím doteraz. Zmizlo moje veľmi časté nafúknuté brucho, nebola som už rok chorá, mám veľa energie a cítim sa ľahšie...,“ vymenúva plusy života bez lepku Mirka. Hoci by sa zdalo, že sa musí pri jedle obmedzovať, opak je pravdou. „Beriem to ako spôsob života, nie ako nútenú diétu. Na trhu je pestrá ponuka bezlepkových potravín, ktoré sú zdravé aj chutné,“ vysvetľuje.

LEPOK, LEPOK, VŠADE SAMÝ LEPOK.
Lepok alebo glutén je zmes gliadínu a glutenínu – rastlinných bielkovín, ktoré sa nachádzajú v pšenici, raž, jačmeni a ovse. Povedzme si najskôr pár slov o pšenici ako o celom zrne. Celé zrno, ktoré nám ponúka príroda, obsahuje všetko, čo naše telo potrebuje. Je zložené prevažne zo škrobu a bielkovín, jeho povrchová vrstva je nositeľom minerálov, vitamínov a vlákniny. Cenný je aj malý klíček – nesie v sebe zdroj energie: kvalitné vitamíny, minerály a tuky s nenasýtenými mastnými kyselinami. (zelený klíček môžu aj celiatici.)

My však z toho všetkého využívame len lepok a škrob v podobe  múky a výrobkov z nej. Spolu zapečená so škrobom vo forme pečiva lahodí našim chuťovým pohárikom, ale náš organizmus ju takto nevie spracovať. Neporadí si s ním ani HCl v žalúdku a posunie ho do tenkého čreva, kde sa správa ako „lepidlo a brúsny papier“. Zlepí a poškodí črevné klky. Naruší črevnú sliznicu, zvýši jej priepustnosť a zníži slizničnú imunitu. Má podobnú štruktúru ako naše bielkoviny. Organizmus vystavený neustálemu pôsobeniu lepku začne produkovať protilátky proti vlastným bunkám. Tento jav označujeme ako „fenomén mimikry“. Naša imunita sa takto dostane do bludného kruhu a spustí reťazovú reakciu rôznych ochorení: od neznášanlivosti potravín, cez alergiu a autoimunitu až k nádorovému ochoreniu.

Lepok sa okrem pekárenských výrobkov, cestovín, koláčov, palaciniek, ukrýva aj v ďalších potravinách, akými sú sójová omáčka, párky, majonéza, cukríky či zmrzlina.
Keďže lepok dodáva potravinám nielen lepšiu chuť, ale aj štruktúru a tvar, vyskytuje sa v dnešnej dobe v oveľa väčšom množstve ako kedysi. Ľudia ho tak prijímajú v enormnom objeme, a to spôsobuje problémy ústiace do celiakie.

Súčasný stav na Slovensku

Súčasný stav na Slovensku (zdroj: Gastrofórum,Štrbské pleso, 2012)

Ochorenie stúplo takmer na dvojnásobok u dospelých. Maximum diagnostiky je medzi 30-40 rokom života. Častejšie sa na ochorenie myslí a zlepšila sa diagnostika. Už dávno neplatí, že je to ochorenie len detského vek a že dieťa z neho vyrastie. Pri dodržiavaní bezlepkovej stravy sa dosiahne remisia – protilátky sú negatívne a aj s celiakiou je možný kvalitný a plnohodnotný život.

AKÝM POTRAVINÁM BY SME SA MALI PRI CELIAKII VYHÝBAŤ?
Predovšetkým tým ktoré obsahujú lepok: pšenica, jačmeň, ovos a raž a výrobkom z nich.  Aj  pri výrobkoch označených ako bezlepkové odporúčam čítať etiketu. K celiakii môžu byť pridružené aj iné potravinové alergie. Venujte pozornosť aj „Éčkam“, ktoré obsahujú lepok: E150, E620, E621, E622, E623, E624, E625, E965, E1100, E1400, E1401, E1402, E1403, E1404, E1405, E1410, E1412, E1413, E1414, E1420, E1421, E1422, E1440, E1442 a E1450.

Pri boji s celiakiou je dôležité uvedomiť si niekoľko dôležitých krokov:
1. krok je bezlepková strava.
2. krokom je uvedomiť si zodpovednosť za  svoje zdravie.
3. krok je  zmena myslenia. Akékoľvek ochorenie je  výzvou na zmenu. Uvedomiť si , že hlavou múr neprerazím ani nad ochorením nemôžem vyhrať. „Spolužitie“ s ochorením  pomôže zdolať aj tie najneriešiteľné situácie.

V prípade nedodržiavania bezlepkovej diéty sa môžu u celiatikov prejaviť následky v podobe alergie, ale aj iných ochorení, ktoré zdanlivo nesúvisia s celiakiou a príznakov spomínaných v článku vyššie. Vždy myslime na to, že pri celiakii je narušená slizničná bariéra a zvýšená priepustnosť črevnej steny. Cieľom pri bezlepkovej diéte je črevo opäť zregenerovať a znížiť priepustnosť črevnej steny.

NEJEM LEPOK AJ KEĎ NIE SOM CELIATIK. JE TO SPRÁVNE?
Pre potvrdenie a diagnostiku celiakie určite nie. Tam kde niet lepku, niet ani celiakie.
Ale je tu aj druhý aspekt - zodpovednosť za svoje zdravie. Strava je pre nás zdroj energie a stále platí: „Povedz mi, čo ješ a ja ti poviem, akými chorobami trpíš.“ Ide skôr o zmenu životného štýlu: stravy, primeranej športovej aktivity a zmeny myslenia.

 

Autor: MUDr. Renáta Gerová, praktický lekár pre deti a dorast

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...