Viete, čo znamená SPF na opaľovacom kréme? Myslíte, že dostatočne chránite vašu pokožku?

15.7.2015

Na základe čoho si vyberáte opaľovací krém? Väčšina ľudí sleduje nesprávne parametre pri kúpe opaľovacích krémov. Prišli na to v štúdii Univerzity medicíny v Chicagu. Nepatríte náhodou medzi nich aj vy? Overte si svoje vedomosti, aby ste sa toto leto mohli opaľovať skutočne bezpečne.

Mnohí vyberajú opaľovací krém podľa hodnoty SPF, no menej než polovica vie, čo táto hodnota znamená. SPF je skratka pre slovné spojenie „Sun Protection Factor“, teda faktor slnečnej ochrany. Toto číslo vyjadruje schopnosť krému filtrovať UVB slnečné žiarenie, zodpovedné za spálenie či rakovinu kože. Problém je v tom, že SPF sa vzťahuje iba na UVB slnečné žiarenie a nemá žiadnu výpovednú hodnotu v súvislosti s UVA slnečným žiarením.

UVA slnečné žiarenie je najviac podceňovaným parametrom pri výbere opaľovacích krémov. Je to typ slnečného žiarenia, ktorý je v podstate všade a vždy – je schopné preniknúť aj cez sklo. Na rozdiel od UVB slnečného žiarenia nespaľuje pokožku, no i napriek tomu zvyšuje riziko výskytu rakoviny kože. Pretože UVA slnečné žiarenie je schopné preniknúť do hĺbky pokožky, spôsobuje jej starnutie.

Väčšina prípravkov na opaľovanie chráni pokožku proti UVB slnečnému žiareniu, no  iba niektoré poskytujú ochranu proti UVA slnečnému žiareniu. Pri výbere vhodného krému zaváži jedno slovo, ktoré vyjadruje schopnosť ochrany proti obidvom typom slnečného žiarenia: širokospektrálny filter. Ak opaľovací krém neponúka širokospektrálnu ochranu, nie je schopný zaručiť úplne bezpečný pobyt na slnku.

Čo teda znamená číselné vyjadrenie hodnoty SPF?

Teoreticky, krém so SPF 30 by mal umožniť 30-násobne dlhší pobyt na slnku oproti slneniu sa bez natretia pokožky. No nie je pravda, že krém so SPF 15 je o polovicu menej v porovnaní so SPF 30. Rozdiely medzi ochrannou schopnosťou proti UVB slnečnému žiareniu medzi hodnotami SPF sú minimálne. Odhaduje sa, že ochranný faktor 15 je schopný filtrovať 93% UVB žiarenia, SPF 30 filtruje 97% a faktor 50 okolo 98% UVB žiarenia.

Samozrejme, tieto účinky platia jedine v prípade správneho a pravidelného nanášania opaľovacieho prípravku. Aby nám krém na opaľovanie poskytol taký stupeň ochrany ako uvádza na obale, je potrebné naniesť približne pol deci krému každé dve hodiny. 

Súvisiace články:
http://imunita.sk/clanky/kat-rozne/56-ako-vyuzit-letne-slnko-pre-nase-zdravie/

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...