Ľudia v milujúcom vzťahu žijú dlhšie alebo Valentín trochu inak

12.2.2013

 

Partnerská láska je kľúčom k psychickej pohode

Či už hovoríme o zaľúbení alebo manželskej láske, vždy v sebe táto emócia nesie pozitívne prejavy. Napríklad taký smiech – je liekom duše a stimulátorom duševnej pohody. Je tiež silným protijedom proti stresu a rôznym, prevažne zbytočným, konfliktom. Výskumy ukazujú, že úprimne sa milujúce páry dokážu svojou láskou neutralizovať negatívne emócie.

Partnerská láska je kľúčom k dlhšiemu životu

Akokoľvek to znie neuveriteľne, láska vám naozaj predĺži život. Potvrdzuje to viacero štúdií, ako napríklad tá o pacientoch s rakovinou, ktorí sa vyliečili skôr, ak mali silné rodinné prepojenie. Dean Ornish, autor knihy Láska a prežitie, k tomu napísal: „Nie som si vedomý žiadneho iného faktoru v medicíne – diéta, fajčenie, stres, genetika, drogy či chirurgia – ktoré by mali väčší vplyv na kvalitu nášho života a výskyt chorôb či predčasnej smrti než láska a intimita.“

Iste, je rozdiel cítiť čerstvo zaľúbeného „motýľa v žalúdku“ a byť v dlhodobom vzťahu alebo manželstve. Avšak obe formy partnerskej lásky majú spoločnú jednu vec – fyziologické reakcie. V prípade zaľúbenosti ide o reakciu organizmu na príťažlivosť druhej osoby. Tá sa prejavuje napríklad zvýšeným tepom, a teda aj prietokom krvi v krvnom riečisku. Výsledkom je blahodarný vplyv na zdravie.

V prípade dlhodobých vzťahov zas ide o nižšie vylučovanie stresového hormónu kortizol. V jednej zo štúdií vedci analyzovali 34 párov, žijúcich dlhšiu dobu spoločne. Zistili pritom, že ak boli páry od seba niekoľko dní oddelené, mali vyššiu hladinu kortizolu a horší spánok. Pre kvalitu života je dôležité aj vylučovanie endorfínov. Prejavy lásky ako fyzický kontakt či objatie spúšťajú hormón oxytocín, zásluhou ktorého sa cítime „dobre“.

Partnerská láska je kľúčom k lepšiemu zdraviu

Vedecké štúdie tiež potvrdili fakt, že partneri v dlhodobom milujúcom vzťahu sú menej ohrození chorobami či závislosťou od drog, než ľudia bez partnerstva. Súvisí to aj s tým, že ľudia vo vzťahu sa viac starajú o svoje zdravie, než keď sú sami. Ďalej, podľa týchto zistení majú ženatí ľudia viac uspokojujúci sexuálny život, zažívajú menej stresu a majú nižší výskyt srdcovocievnych ochorení, cukrovky a depresie než samostatne žijúci ľudia.

Samozrejme, v dnešnej dobe nejde až tak o to, aby mali partneri nevyhnutne sobášny list. Ide skôr o hĺbku vzájomnej podpory, tolerancie a porozumenia. Zaujímavým je zistenie, že niekedy pomáha dlhodobé partnerstvo viac mužom ako ženám. Napríklad v štúdii z roku 2007 o úmrtnosti Európanov nad 40 rokov sa zistilo, že miera úmrtia je dvakrát vyššia u slobodných mužov ako u ženatých mužov. Rozdiel v úmrtnosti medzi slobodnými a vydatými ženami bol ale ďaleko skromnejší.

Hovorí sa, že naše šťastie závisí zo 60 % na zdedenej DNA a životných okolnostiach. Avšak to, ako myslíme a aké máme vzťahy vrátane prítomnosti milovaného partnera/partnerky tvorí významných 40 %. Využime teda sviatok Valentína na to, aby sme viac milovali a boli tak šťastnejší a zdravší.

 

Autor: imunita.sk
 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...