INFOGRAFIKA: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o infekciách

22.11.2012

 

Infografika: Pozrite si, ako vznikajú infekcie

Nemáte Adobe Flash Player? Stiahnite si infografiku v PDF.

Sú naozaj infekcie tak nebezpečné, ako sa o nich hovorí?

Pri pohľade do ľudských dejín vidíme, že rôzne druhy infekcií – morom a kiahňami počnúc a meningitídou a chrípkou končiac – zavinili úmrtie státisícov ľudí. Len tzv. španielskej chrípke z r. 1919 a HIV spôsobujúcej AIDS sa dohromady pripisuje smrť minimálne 25 miliónov ľudí.

Čo je vlastne infekcia?

Infekcia je chorobný proces organizmu vyvolaný cudzími mikroorganizmami. Pritom tieto sú pre život na jednej strane nevyhnutné a väčšinou aj neškodné – nájdeme ich vo vzduchu, dotýkame sa ich aj ich nechcene konzumujeme v potravinách. Pri vhodných podmienkach ako oslabenie imunity, práve prebiehajúce iné ochorenie či dlhodobý zlý životný štýl sa dokážu mikroorganizmy dostať do organizmu a napadnúť oslabené miesto. Následne sa mikroorganizmus začne živiť na úkor človeka-hostiteľa do takej miery, že sa začne zhoršovať jeho zdravotný stav.

Aké mikroorganizmy poznáme?

Mikroorganizmy kolonizujúce oslabený organizmus označujeme aj ako patogény. Najčastejšie sem patria: vírusy, baktérie a huby, v menšej miere parazity a prióny. Tieto sa ďalej delia do viacerých podskupín, napríklad podľa toho, aký orgán najčastejšie napádajú, či dokážu vyvolať nielen akútne, ale aj chronické ochorenie, alebo či zvyknú sprevádzať iné, vážnejšie ochorenia.

Čo sú baktérie?

Spoločnou vlastnosťou všetkých mikroorganizmov je to, že ich môžeme vidieť iba cez mikroskop. Inak majú zásadne odlišnú štruktúru. Baktérie sú relatívne zložité, jednobunkové tvory rôznych tvarov, ktoré zvyčajne existujú spoločne v miliónoch (napr. gram pôdy obsahuje až 40 miliónov bakteriálnych buniek).

Len 1 % zo všetkých druhov baktérií spôsobuje ochorenia u ľudí. Dokážu sa rozmnožovať  samé a prežiť aj v extrémnych podmienkach. Výskum potvrdil ich existenciu už pred 3,5 miliardami rokov. Mnohé z nich sú dokonca nevyhnutné pre naše prežitie – napríklad bez laktobacilov v črevách by sme nedokázali stráviť potravu a zničiť mnohé iné mikroorganizmy.

Čo sú vírusy?

Vírusy sú oproti baktériám (aj plesniam) výrazne menšie a menej zložité, majú jednoduchšiu genetickú štruktúru. Na rozdiel od baktérií dokážu prežiť bez hostiteľa. Nedokážu sa ale samostatne rozmnožovať a šíriť, potrebujú na to napr. ľudskú bunku. Ďalším rozdielom oproti baktériám je aj to, že väčšina vírusov spôsobuje ochorenia, pričom sa skoro vždy zameriava na rovnaký orgán. Človek sa môže nakaziť vírusom buď vdýchnutím, poštipnutím infikovaným hmyzom či parazitmi alebo pohlavným stykom. Najčastejším druhom vírusového ochorenia sú respiračné infekcie horných dýchacích ciest. 

Čo sú mykózy (plesňové infekcie)?

Ide o infekcie spôsobené hubami a plesňami. Do organizmu sa dostanú buď vdýchnutím maličkých pórov plesní (môžu vyvolať alergiu), alebo kolonizujú časť pokožky (tzv. kožné mykózy) či dokonca viaceré orgány (tzv. systémová mykóza). Ľudia dlhodobo užívajúci antibiotiká či chemoterapeutiká a pacienti s vážnymi problémami s imunitou alebo zle liečeným diabetom sú viac vystavení riziku vzniku mykózy. Prejavuje sa tu aj vzťah medzi tzv. dobrými baktériami v našom organizme, ktoré sú antibiotikami či chemoterapeutikami potlačené a následným útokom huby na takto oslabené orgány.

Ktoré faktory sa najviac podieľajú na vzniku infekcie?

Ide o celú zmes vplyvov, z ktorých najvýznamnejšie sú:

  1. Genetická predispozícia,
  2. predchádzajúce vystavovanie sa infekcii,
  3. stres, nedostatok spánku,
  4. vek,
  5. iné chronické ochorenie,
  6. podvýživa, obezita,
  7. následky po chirurgickom zákroku,
  8. lieky.
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
Autor článku:
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
klinický imunológ, alergológ, pediater
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...