Príprava na dovolenku a prevencia proti hnačkám

 

Letná sezóna je v plnom prúde a kroky cestovateľov vedú doslova všetkými svetovými smermi a kontinentmi. Všade tam na nás okrem krásnych cestovateľských zážitkov číhajú aj podceňované zdravotné riziká.  Najčastejším ochorením na cestách bývajú cestovateľské hnačky. Každý rok dostane hnačku 20 - 50 % cestovateľov (približne 10 miliónov ľudí). Hnačka sa objaví obyčajne v 1. týždni pobytu, ale môže sa objaviť kedykoľvek počas cesty a dokonca aj po návrate domov. Najdôležitejším kritériom pre riziko ochorenia je cieľová krajina. Najrizikovejšie destinácie pre vznik infekcie sú rozvojové krajiny Latinskej Ameriky, Afrika, Stredný Východ a Ázia.  Za najmenej rizikové oblasti sa považujú destinácie v Európe, Austrálii a Severnej Amerike.   

Za hnačku sú najčastejšie zodpovedné baktérie, enterokoky, ktoré sa môžu do tela dostať v potrave, vodou, či znečistenými rukami. Hnačka môže vzniknúť aj pri spolupôsobení oslabenia organizmu, cestovným stresom, zmenou režimu alebo aj nedostatkom spánku počas našej dovolenky. Najčastejšou príčinou však býva konzumácia nezvyklých jedál, celková zmena prostredia alebo nedostatočná hygiena úpravy potravín navštívenej krajiny. Pred pobytom v takýchto krajinách ako prevencia i liečba spoľahlivo zaberajú probiotiká. Imunoglukan SYNBIO obsahuje živé probiotické kultúry v kombinácii s prebiotikami, obohatené o imunomodulačnú látku Imunoglukana vitamín C, čím sa účinok probiotík znásobuje. Prispieva k správnemu tráveniu a vyprázdňovaniu a priaznivo ovplyvňuje aj obranyschopnosť organizmu.

Používaním Imunoglukan SYNBIO pred dovolenkou môžete predísť alebo zmierniť nielen priebeh hnačky, ale tiež pomôcť si pri zápche (aj chronického typu), zmierňovať prejavy syndrómu dráždivého čreva, ktoré sa najčastejšie prejavuje formou tzv. cestovateľskej hnačky alebo hnačky, ktorej spúšťačom je väčšia či menšia miera stresu.

 

 

Autor článku: MUDR. Katarína Bergendiová, PhD.,

Imunovital Centrum, Bratislava                      

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...