Spokojná dovolenka

6.6.2015

Letné obdobie je čas dovoleniek a voňavých chutí. Kto by odolal? K letnému cestovaniu, spoznávaniu, či aktívnemu oddychu pri mori patrí bezpodmienečne otvorenosť k novým skúsenostiam, ako aj chutiam miestnych špecialít. Rôznorodé dobroty lákajú, pestrosť je podmanivá. Ale čo v prípade, keď túto cestovnú idylku zatienia črevné ťažkosti?

Črevná mikroflóra má podstatný vplyv na zdravie človeka. K narušeniu jej rovnováhy dochádza pri prekyslení žalúdka v dôsledku stresu, pri zmenenej alebo zlej životospráve, zmene prostredia a klímy, pri užívaní antibiotík. Nerovnováha sa vyznačuje nedostatkom probiotík ("priateľských baktérií") a premnožením telu škodlivých baktérií. Prejavy sú rôzne. Zápcha, nafukovanie, hnačky a ich sprievodné javy ako bolesti brucha, nechutenstvo, oslabená imunita, horúčky a dehydratácia vedia poriadne znepríjemniť život. Vytúžená dovolenka, či cestovné plány sa môžu razom zmeniť na pobyt plný nepríjemností, neraz končiaci pobytom v nemocnici.

Už počas prípravy na cestu je naše telo vystavené stresom a následne aj cestovanie organizmus unavuje a oslabuje. Zdroje potravín a nápoje sa výrazne odlišujú od tých, na ktoré sme z domova zvyknutí. Detský organizmus je ešte náchylnejší na tieto zmeny, a preto by vždy súčasťou nášho cestovného plánu s deťmi mala byť aj preventívna probiotická kúra. Užívanie sa odporúča začať ešte pred cestou. Probiotiká potom môžu skrátiť dobu trvania hnačkových príhod, urýchľujú rekonvalescenciu a priaznivo upravujú zloženie mikroflóry čreva. Majú nielen preventívny účinok pred cestou, ale aj terapeutický účinok v liečbe hnačiek spôsobených škodlivými baktériami a vírusmi. Tento liečebný efekt je väčší, ak sú podávané čo najskôr po nástupe ochorenia.

Imunitný efekt probiotík je možné posilniť pridaním aktívnych látok, ktoré napomáhajú pri modulácii imunitnej odpovede. Tieto kombinované výživové doplnky potom pôsobia "dvojitou silou", a synergickým efektom tak podporujú obranyschopnosť organizmu. Takéto prípravky sa nazývajú potencované probiotiká. Kapsuly SynBIO sú prvým potencovaným probiotikom s prídavnou látkou na obnovu črevnej mikroflóry a celkové posilnenie organizmu. Táto synbiotická kombinácia probiotík a prebiotík je obohatená o imunomodulačnú látku Imunoglukan a vitamín C, čím sa účinok probiotík znásobuje. Keďže hnačky cestovateľov sú vo väčšine prípadov bakteriálneho pôvodu, SynBIO je výnimočný prípravok, ktorý svojím účinkom posilní obranyschopnosť organizmu a zároveň pomôže odstraňovať škodlivé baktérie z čriev.

 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...