Ideme do škôlky alebo školy. Na čo si dať pozor

10.9.2015

Detská imunita je menej vyspelá než u dospelých. Deti sú preto prirodzene náchylné na rozvoj najmä infekčných ochorení. Aj keď nie všetkým, ale väčšine detských ochorení sa pritom dá vyhnúť.

 

Väčšina detí, pohybujúcich sa v školskom prostredí, býva 8 až 12-krát ročne prechladnutá. Hnačkové epizódy sa vyskytujú raz alebo dvakrát za rok. Ak má vaše dieťa ľahkú nádchu, môže ísť bez problémov do škôlky. Ak ale dieťa trpí niektorým z týchto ochorení, treba návštevu škôlky či školy dobre zvážiť:

 • Zvýšená teplota a virózy. Ak je vaše dieťa podráždené, letargické, ťažšie dýcha, odmieta jesť, má horúčku a upchatý nos, určite ho ponechajte doma. Tieto prejavy naznačujú začínajúce vážnejšie ochorenie. Choroby dýchacích ciest ako bronchitída, rozvinuté virózy či chrípka sú dostatočným dôvodom na to, zostať doma.
 • Hnačka a vracanie. Vyžadujú domáci pobyt počas 48 hodín od poslednej príhody, osobitne v prípade, ak výlučky obsahujú krv alebo hlien.
 • Nákazlivé kožné ochorenia. Vyrážka sa u impetiga objaví 4 – 10 dní od nákazy. K vyliečeniu zvyčajne dôjde počas dvoch až troch týždňov. Dieťa by už nemalo byť infekčné po 48 hodinách od antibiotickej liečby. V prípade iných kožných a parazitických ochorení ako svrab alebo pásový opar, môže sa dieťa vrátiť do škôlky až po niekoľkých dňoch liečenia.
 • Vyrážky s horúčkou a ďalšími príznakmi sú neklamným znakom, že vaše dieťa má zostať doma. Môže ísť o začínajúce kiahne.
 • So šarlachom je návrat do škôlky prípustný až po 5-dňovom užívaní antibiotík.
 • Roseola (tzv. šiesta choroba) – radšej dieťa nechajte doma až do doby, kým sa nebude cítiť lepšie.
 • Zápal spojiviek je najčastejšie spôsobený silne infekčným vírusom. Keďže sa ľahko šíri, mali by ste s dieťaťom zostať doma. Zápal spojiviek však môže mať aj alergický pôvod, najmä v peľovej sezóne a pri pridruženej alergickej nádche, a vtedy dieťa nie je infekčné a postačí len lokálna protialergická liečba do očí.
 • Ušné infekcie sú často spôsobené prechladnutím, ktoré sa šíri prostredníctvom Eustachovej trubice, spájajúcej uši, prínosové dutiny a nos. Infekcia môže byť vyvolaná aj bežnými detskými chorobami. Ak dieťa začali pobolievať uši, ťažšie prehĺta, máva problémy so spaním a slabšie počuje (= hovorí hlasnejšie než obvykle), mali by ste namiesto školy zamieriť rovno k lekárovi. Po potvrdení je návrat do školy vylúčený až do vyliečenia.
 • Detské vši sú asi neodbytnou súčasťou školského života. Napriek obvyklému názoru vši vo vlasoch nemusia spôsobovať svrbenie. Voš nevie lietať ani skákať, presúva sa lezením. Pomocou mokrého rozčesávania a špecializovaných šampónov je liečba pomerne jednoduchá. Aspoň počas prvých dní liečby je lepšie nechať dieťa doma. A nezabudnite o všiach povedať pracovníkom škôlky.

 

Očkovanie ako účinná prevencia chrípky

Kedykoľvek sú deti spolu, vzniká priestor pre šírenie infekcií. Osobitne to platí u dojčiat a batoliat, ktoré sa dotýkajú hračiek rukami, s ktorými si predtým utierali zasoplený nos. Pre zníženie rizika nákazy chrípkou a ďalšími infekciami, ktoré sú najnebezpečnejšie práve v detskom veku, treba dodržať všetky odporúčané očkovania vrátane vakcíny proti chrípke. Najúčinnejší spôsob ochrany detí nad 6 mesiacov veku je každoročné očkovanie proti chrípke vrátane pracovníkov, s ktorými deti prichádzajú do styku.

Čo je bežná chorobnosť dieťaťa?

Správna hygiena – základ prevencie

Predtým, než pošlete dieťa do škôlky, mali by ste sa zodpovedných pracovníkov spýtať zopár otázok:

 • Používajú sa oddelené drezy na prípravu potravín a na umývanie rúk?
 • Je zabezpečená hygiena toaliet a umývadiel a sú pre deti a zamestnancov ľahko dostupné? Majú deti oddelené uteráky od ostatných?
 • Dezinfikujú sa pravidelne hračky, s ktorými sa deti hrajú?
 • Sú deti a ich opatrovatelia poučení, aby si umývali ruky pravidelne po celý deň, najmä po toalete a pred manipuláciou s potravinami a jedením? 

 

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
Autor článku:
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
klinický imunológ, alergológ, pediater
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...