Dovolenka s malým dieťaťom? Dobre zvážte riziká

23.1.2013

 

Vysokohorská turistika

Slováci majú hory „v krvi“. Hádam aj preto je v našom geografickom pásme pobyt v horách pre malé deti prirodzený. Myslia sa tým deti staršie ako 6 mesiacov. Pľúca a imunitný systém takýchto detí majú už najdramatickejšie dozrievanie za sebou a bez problémov pobyt zvládnu. Dôležitým predpokladom je, aby boli zdravotne v poriadku a nemali vrodené chyby (napr. srdcové).

Najväčšie riziká pobytu v horách:

 1. Zvýšený tlak (prípadne až akútna výšková choroba), a s nimi spojené mdloby, podráždenosť či zvracanie.
 2. Slnečné žiarenie – čím sme vyššie, tým je riziko spálenia pokožky vyššie. Samozrejmosťou by preto malo byť použitie detského opaľovacieho krému s vysokým UVA/UVB faktorom, krytie hlavy klobúkom a pravidelný pitný režim.
 3. Prechladnutie – ktorému vieme zamedziť udržiavaním teploty pomocou viacerých teplých vrstiev, ktoré možno pridávať či odoberať podľa potreby.
 4. Prístup k zdravotnej starostlivosti – v ťažšie dostupnej oblasti bez lekára sa aj z obyčajnej bolesti ucha môže stať významný problém.
 5. Jedovaté rastliny a huby – ani sa nenazdáte a dieťa nájde a prehltne jedovatý plod či hubu. Pri pobyte v horách treba dieťa neustále sledovať.

Dôležitým faktorom úspešného horského výletu s dieťaťom je aj samotný výber túry. Tá by mala byť nielen krátka (treba rátať s pomalou chôdzou dieťaťa), ale aj dostatočne atraktívna na podnety. Dôležité je robiť časté prestávky na načerpanie síl vrátane pauzy na jedlo a pitie.

Prímorské pobyty

Pokiaľ ide o pobyt pri mori, určite ho počas prvého roka života dieťaťa neodporúčame. Ideálne je počkať si až na koniec druhého roka života. Dôvodov je viacero: malé dieťa ešte nemá dobrú termoreguláciu, takže nadmerné teploty, ale aj neobvyklá prímorská klíma nemusia dieťaťu prospieť. Zdravie dieťaťa tiež ohrozujú aj dlhšie pobyty na priamom a silnom slnku, pričom okrem popálenín ľahko hrozí aj dehydratácia a úpal.

Najväčšie riziká exotickej dovolenky:

 1. Lietanie – je úplne nevhodné pre niekoľkotýždňové deti, rovnako ako pre mamičku v pokročilom tehotenstve.
 2. Stres – ísť s niekoľkomesačným dieťaťom do úplne nového prostredia s následným návratom domov ho vystavuje značným stresom, ktorý ohrozuje jeho imunitný systém.
 3. Hluk v hoteloch – dojčatá potrebujú dostatok spánku a pokoja, ktorý vo veľkých hoteloch nebýva samozrejmosťou.
 4. Infekcie, hnačky – dieťatko s nevyvinutou imunitou ľahšie ochorie. Stačí zabudnúť vypnúť klímu alebo zjesť „chytenú“ stravu, po ktorej dospelý ešte neochorie, ale dieťa už áno. Následky vo forme dehydratácie či horúčiek dovolenke moc nepridajú.
 5. Hmyz a parazity – nákaza bábätka exotickým parazitom ani zďaleka nie je raritnou záležitosťou a môže mať nedozerné následky. Najmä, keď sa niekedy prejaví až pol roka po návrate domov, v neskorom štádiu. Otázkou je, načo takto riskovať zdravie dieťaťa kvôli pár dňom pri mori.
 6. Neznáme alergie – morské ovzdušie zvyčajne detským alergikom pomáha, preto je pobyt pri mori deťom nad 2 roky odporúčaný. Avšak nová strava môže so sebou priniesť aj nečakané prekvapenie – potravinovú alergiu na morské živočíchy či exotické ovocie.

 

Autor: doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD. et PhD., MBA, klinický imunológ, alergológ, pediater


 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...