Ako znížiť chorobnosť detí v školskom veku?

21.8.2012

 

Postupné osamostatňovanie imunitného systému dieťaťa prebieha v niekoľkých fázach. K zavŕšeniu imunitného vývoja napokon dochádza okolo 5. až 7. roku života, teda v období, keď je dieťa už začlenené do školského prostredia a vystavené všemožným nástrahám.

Čo sa deje s detskou imunitou v školskom prostredí

Kontakt detskej imunity s baktériami a vírusmi typickými pre predškolské a školské zariadenia patrí k najvýznamnejším procesom vo vývoji detského zdravia. Netreba sa ho báť, keďže slúži na dozrievanie a stabilizáciu imunity vrátane vzniku a trénovaniu imunitnej pamäte. Zároveň už v tomto období býva u väčšiny detí jasné, či majú fungujúcu imunitu, alebo trpia niektorou dedičnou poruchou imunity, ktorá vyžaduje osobitnú starostlivosť.

V prípade, ak dieťa netrpí žiadnou autoimunitnou chorobou, záleží už len na rodičoch, či dlhodobo vytvárajú dostatočne stimulujúce prostredie pre zdravý rozvoj imunitného systému a vôbec celého zdravia. Aj keď imunitný systém predstavuje zložitý systém, pravidlá pre zdravé fungovanie detskej aj dospelej imunity zložité nie sú – nájdete ich v tomto článku.

Ak tieto pravidlá u detí nedodržiavame, nemôžeme očakávať, že zvládnu bez zvýšenej chorobnosti školské prostredie. Samozrejme, ani u dieťaťa so 100% imunitou sa nedá predpokladať, že nepodľahne žiadnej chorobe. Ide skôr o častosť chorobnosti a priebeh liečby. V podstate máme na výber – buď venovať celoročnú pozornosť starostlivosti o imunitu nášho dieťaťa, alebo sa pripraviť na časté absencie v práci aj „chytanie“ agresívnych detských viróz.

Najčastejšie infekčné ochorenia v škole

 1. bežná nádcha
 2. chrípky a chrípke podobné ochorenia,
 3. akútny zápal priedušiek
 4. zápaly spojiviek,
 5. hnačkovité ochorenia („črevné chrípky“)

Zoznamovanie sa detskej imunity s touto skupinou prevažne vírusových chorôb patrí k bežným situáciám počas školského života. Ich výskyt približne 6 krát za rok je v tomto období prirodzený a v podstate mu nemožno zabrániť. Ich priebeh však musí byť hladký, nekomplikovaný a rovnako rýchle musí byť aj vyliečenie bez chronických následkov.

V prípade, ak nimi vaše dieťa trpí častejšie, prejavy choroby sú vážnejšie a doliečovanie trvá príliš dlho, ide o signál, že imunita vášho dieťaťa nefunguje na 100 %. U detí bez alergií a astmy za tým najčastejšie stoja tieto príčiny: zlé nevyvážené stravovanie, nedostatok kvalitného spánku, chýbajúci pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu alebo priveľká miera stresu a únavnosti (napríklad, ak dieťa športuje).

Okrem nápravy týchto príčin odporúčame siahnuť aj po niektorých „budičoch“ imunity, napríklad niekoľko týždňov užívať Imunoglukan. Vhodnými sú aj ďalšie prírodné látky ako vitamín D (v lete samozrejme získaný z pravidelného pobytu na slnku) a iné vitamíny, probiotiká (najmä po doužívaní antibiotík), zinok, selén či pravidelné otužovanie.

Po týchto krokoch môžeme po niekoľkých mesiacoch očakávať postupné zlepšovanie imunity, ktoré sa prejaví aj zníženou chorobnosťou dieťaťa. Pokiaľ sa ale situácia nezlepší ani po pol roku a dokonca vaše dieťa dlhodobo posmrkáva, pokašliava, ťažšie dýcha, je dlhodobo bez energie a unavené alebo máva vyrážky na pokožke, je najvyšší čas navštíviť imunológa. Môže totiž ísť o vážnejšie prejavy nefungujúcej imunity ako priedušková astma, atopický ekzém alebo potravinová alergia.

Čo najviac ohrozuje detskú imunitu

 1. Stres a neprimeraný psychický tlak v škole
 2. Príliš vysoká pravidelná fyzická námaha (vrcholový šport a intenzívne tréningové programy)
 3. Nedoliečenie bežných infekčných chorôb a krátka rekonvalescencia
 4. Pasívne fajčenie
 5. Nezdravý životný štýl a ponocovanie
 6. Nedostatočná či nevyvážená strava so správnym zastúpením hlavných živín, ako aj vitamínov a minerálov

 

Autor: doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD. et PhD., MBA, klinický imunológ, alergológ, pediater

 


 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...