Atopický ekzém a leto

8.8.2016

Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.

Atopická dermatitída alebo atopický ekzém je chronické neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré sprevádza množstvo nepríjemných prejavov. Postihnutí pacienti bojujú dennodenne so svrbením, suchou kožou, olupovaním kože, pľuzgiermi, vyrážkami, červenými fľakmi, chrastami či zhrubnutím pokožky. Počas letných mesiacov môžu priebeh ochorenia ešte viac sťažiť komplikácie v podobe impetiga, kvasinkovej alebo vírusovej infekcie (napr. herpes, molusky).

Pri atopickom ekzéme je porušená povrchová kožná bariéra, ktorá chráni organizmus pred vonkajšími vplyvmi a škodlivinami.  Výsledkom toho je strata vody v pokožke a prenikanie chemikálií, alergénov a mikroorganizmov dovnútra kože. Následkom je spustenie zápalových procesov a začína sa boj pacienta so spomínanými príznakmi.

Vzniku, priebehu a liečbe atopického ekzému sme sa venovali podrobnejšie v článku Poraďte si s nepríjemným atopickým ekzémom. Bližšie sa však pozrime na zásady, ktoré by pacienti s atopickým ekzémom mali dodržiavať v lete.

 

1. Prevencia a trpezlivosť

Pacient dúfajúci, že ekzém "sám zmizne" sa pozitívneho výsledku pri liečbe ekzému zrejme nikdy nedočká. Je potrebné uvedomiť si, že dodržiavanie pokynov a odporúčaní odborníka sú kľúčom pre liečbu a hlavne eliminovanie príznakov atopického ekzému. Zo strany lekára a pacienta je preto nevyhnutná dôslednosť, veľká trpezlivosť a spolupráca. Len tak môžeme vo výraznej miere prispieť ku kontrole ekzému a jeho prejavov. Lieky predpísané lekárom by v dovolenkovej batožine nemali chýbať.

 

2. Hydratácia

Premasťovanie pokožky je základom liečby atopického ekzému. Pacient by si mal vyberať špeciálnu dermakozmetiku z lekárne, ktorá pokožku nevysúša. Na trhu nájdeme množstvo kvalitných prípravkov (telové mlieka, krémy, masti, emulzie, gély...), ktoré zlepšujú hydratáciu kože, obnovujú kožný ochranný film, zlepšujú elasticitu kože a obsahujú látky s protizápalovým a protisvrbivým účinkom. Dôležité je tiež upozorniť, že prípravky nesmú obsahovať parfumy a parabény.  V letných mesiacoch je vhodné používať menej mastné mlieka a krémy, ale skôr tie, ktoré sa dobre vstrebávajú.

 

3. Ochrana pred slnkom

Ani pacient s atopickým ekzémom sa nemusí báť opaľovania a pobytu na slnku pokiaľ dbá o dôslednú ochranu pokožky. Pravidelné natieranie pokožky opaľovacím krémom s minimálne SPF 50+ by malo byť samozrejmosťou. Alergickú reakciu môžu vyvolať krémy s parfumom a parabénmi, preto sa im treba vyhnúť. Opaľovanie medzi 11-16-tou hodinou radšej úplne vynechajte. Vždy po pobyte na slnku je nutné použiť prípravky po opaľovaní, ktoré zabezpečia dostatočnú regeneráciu a ochranu pokožky. Pri výbere uprednostnite prírodné zloženie.

 

 

4. Chlóru sa vyhnite

Kúpanie neodmysliteľne patrí k letu. Ak sa ho neviete vzdať uprednostnite more pred kúpaním sa v bazénoch. Chlór v nich obsiahnutý zhoršuje prejavy ekzému a dráždi pokožku. V prírodných kúpaliskách sa zasa môžu vyskytovať baktérie. Ak už chcete ísť k vode, vyberte sa k moru. Pobyt vo vode by však nemal byť príliš dlhý, lebo soľ môže pokožku podráždiť.   

 

5. Kam na dovolenku

Zhoršenie atopického ekzému môže nastať v príliš horúcom a vlhkom prostredí. Mali by ste si tiež vyberať destinácie, kde prostredie nie je veľmi prašné. Pokožku výrazne dráždi piesok, ktorý sa môže dostať do drobných rán. Vyberajte si preto destinácie so štrkovou plážou.

 

6. Pozor na jedálniček

Dodržiavanie diéty je dôležitou súčasťou preventívnych opatrení. Na dovolenke nás lákajú exotické potraviny a reštaurácie s pestrou ponukou rozmanitých jedál. Pokiaľ nemáte odskúšané, že sú pre Vás bezpečné, radšej exotickému ovociu, morským pochúťkam či korenistým jedlám odolajte.

 

7. Ekzém a potenie

Vyhnúť sa poteniu v lete je takmer nemožné. Pot je však faktorom, ktorý prejavy atopického ekzému zhoršuje. Pred slnkom sa chráňte ľahkým vzdušným oblečením (z bavlny) a vyhľadávajte chládok. Zo športových aktivít odporúčame ľahké nenáročné aktivity, pri ktorých nedochádza k výraznému poteniu.

 

8. Stres nechajte doma

Dovolenka má byť časom relaxu a odpočinku. Všetky záležitosti, ktoré by Vám mali spôsobovať stres si vyriešte pred dovolenkou. Venujte sa oddychu a blízkym, aby ste sa z dovolenky vrátili plní síl a úsmevu. Psychická pohoda je základom fyzického zdravia :)

 

Viac informácií nájdete v publikácií atopický ekzém (PDF na stiahnutie tu)

Zdroj: imunita.sk

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...