Poraďte si s nepríjemným atopickým ekzémom

23.5.2014

 

Aj napriek tomu, že atopický ekzém priamo neohrozuje človeka na živote, jeho prejavy môžu vo výraznej miere znížiť kvalitu života. Kožné zmeny môžu jedinca dokonca spoločensky stigmatizovať a hendikepovať. Netreba zabúdať ani na možné infekčné komplikácie, ktoré môžu byť veľmi závažné.

Atopický ekzém (atopická dermatitída) môže pacienta neraz sprevádzať aj celý život. Ide o chronické neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré vzniká na základe nadmernej reaktivity imunitného systému. Toto ochorenie sprevádza niekoľko nepríjemných klinických príznakov, ako napríklad svrbenie, suchosť kože, olupovanie kože v šupinkách, pľuzgiere, drobné vyrážky, červené fľaky či chrasty alebo zhrubnutia kože a i.

Zopár zaujímavých faktov...

Atopický ekzém postihuje približne 10 – 30% detí, pričom jeho výskyt stále stúpa. V dospelom veku postihuje asi 2 – 10% jedincov. Ekzém sa vyskytuje najmä u detí, ktorých blízki príbuzní obyčajne trpia na rôzne formy alergických ochorení, a to najmä astmu či alergickú nádchu. Počas života sa lokalizácia ekzému na tele mení. U malých detí býva prítomný najmä na lícach, krku a v zhyboch končatín (lakte, podkolenné jamky), u dospelých sa vyskytuje skôr na tvári, krku, rukách, nohách. 

Základným faktorom, ktorý vedie k vysúšaniu kože je porušená ochranná bariérová funkcia kože, ktorá môže byť daná geneticky. Ekzém vzniká na základe kombinácie genetickej predispozície a faktorov vonkajšieho (alergény) a vnútorného prostredia (hormóny, infekcie a i.).

Najčastejšie alergické príčiny ekzému 

Vzdušné alergény: pele, roztoče, plesne, alergény domácich zvierat.

Potravinové alergény: najmä vajíčko, kravské mlieko, pšeničná múka, orechy, sója, med.

Kontaktné alergény: kovy, vlna, kozmetika, parabény, ale aj liečivá (antibiotiká, peruánsky balzam, lanolín a i.).

Okrem alergénov môžu zhoršenie ekzému vyvolať aj iné nešpecifické podnety, ako napríklad časté kúpanie v horúcej alebo chlórovanej vode, nevhodná kozmetika (najmä parfumovaná), pracie prostriedky, oblečenie zo syntetických materiálov, chemikálie, nadmerné potenie, niektoré dráždivé potraviny (napr. citrusy, kyslé potraviny, koreniny, kakao...), psychický stres, baktérie, plesne, vírusy alebo dokonca zmeny počasia.

Liečba atopického ekzému

Ideálna, univerzálna a absolútne účinná liečba aj napriek pokrokom medicíny neexistuje. V zásade treba priznať, že atopický ekzém sa nedá vyliečiť, ale pravidelnou liečbou dokážeme jeho priebeh stabilizovať a minimalizovať, prípadne úplne odstrániť jeho príznaky. Dôležité je zveriť sa do rúk odborníkovi (imunológ-alergiológ, dermatológ) a poradiť sa s ním o prevencii a liečbe.

V liečbe ekzému sa používajú lokálne kortikoidy, t.j. hormonálne lieky na lokálne použitie na kožu v podobe krémov, mastí či roztokov. Používajú sa najmä pri akútnom zhoršení ekzémových prejavov. Novšou skupinou liekov sú lokálne imunomodulátory, ktoré zasahujú priamo do nadmernej imunitnej odpovede v koži. Ide o tzv. imunosupresíva, ktoré potláčajú nadmernú reaktivitu imunitného systému. Na potlačenie alergického zápalu a zmiernenie svrbenia sa používajú antihistmatiká v podobe tabliet či sirupov. Homeopatické lieky sa tiež používajú v liečbe atopického ekzému, avšak vedecký dôkaz pomocou rôznych štúdií chýba.

Základným kameňom liečby je pravidelné premasťovanie kože rôznymi zvláčňujúcimi prípravkami, ktoré nazývame emolienciá (telové mlieka, krémy, masti, emulzie, gély a pod.). Emolienciá zlepšujú hydratáciu kože, obnovujú kožný ochranný film, zabraňujú odparovaniu vody a zlepšujú elasticitu kože. Výrobky by nemali obsahovať konzervačné látky (napr. parabény), farbivá či vonné látky. Emolienciá obsahujú látky s protisvrbivým a protizápalovým účinkom. Vhodné sú aj prípravky s obsahom niektorých prírodných protizápalových a imunomodulačných látok (napr. beta-glukány – imunoglukán, konopný olej, nechtík lekársky, repík lekársky).  

Pre správnu podporu liečby je dôležité dodržiavať ďalšie preventívne opatrenia, napríklad:

  1. krátke sprchovanie namiesto častého kúpeľa
  2. používanie špeciálnych sprchových gélov pre ekzematikov
  3. nosenie oblečenia z prírodných materiálov – bavlny
  4. obmedzenie športov, pri ktorých dochádza k výraznému poteniu
  5. vyhýbanie sa extrémnym poveternostným a klimatickým podmienkam (mráz, pobyt na silnom slnku, vlhké počasie)
  6. dodržiavanie stanovených diétnych opatrení
  7. obmedzenie konzumácie dráždivých jedál (citrusy, koreniny, pikantné či kyslé jedlá...)
  8.  dostatočný pitný režim
  9. žiadne fajčenie v okolí ekzematika.

Liečbu atopického ekzému možno podporiť aj niektorými doplnkami stravy a lokálne pôsobiacimi prírodnými imunomodulačnými prípravkami. Najdôležitejším preventívnym opatrením je však výlučné dojčenie počas prvých 4 – 6 mesiacov života dieťaťa.

Nesmieme zabúdať, že liečba je dlhodobá a vyžaduje si preto veľkú trpezlivosť a spoluprácu zo strany pacienta i lekára. Dodržiavaním opatrení a odporúčanej liečby môžeme vo výraznej miere prispieť ku kontrole ekzému a jeho prejavov.

 

Viac informácií nájdete v novej publikácii Atopický ekzém (na stiahnutie tu)

MUDr. Vladimír Flimer
Autor článku:
MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...