Jazvy – prečo a ako ich chrániť pred slnkom

8.8.2014

 

Jazvy vznikajú ako poranenie kože, keď je narušená bazálna membrána. Organizmus sa snaží obnoviť pokožku prostredníctvom nových kolagénových vlákien, čím vzniká známy zjazvený efekt s rôznou štruktúrou a vzhľadom. Pozor by sme si mali dávať v prípade, ak necháme najmä čerstvé jazvy neopatrne vystavované slnku. Môžeme si tak spôsobiť nenávratné poškodenia kože.

 

Vzhľadom k tomu, že v čerstvej jazve (červenej) prebiehajú ešte reparačné pochody, môže sa v nich zásluhou slnka dosať pigment. Po skončení reparácie (vyblednutí) jazvy sa cievy stiahnu, pigment je akoby uväznený v jazve a nedá sa odtiaľ transportovať preč. Potom ostávajú v mieste poranenia dlhotrvajúce pigmentácie.

Liečba jaziev

Charakter aj dĺžka liečby jaziev súvisí s vekom pacienta, hĺbkou a miestom poranenia, ale dokonca aj etnickým pôvodom. Samostatným problémom je jazva po popálení. Liečenie v tomto prípade trvá pomerne dlhú dobu. Ide o proces s viacerými fázami, pričom transformácia pokožky vyvrcholí približne za 6 mesiacov a zrelosť dosiahne až po 12 až 18 mesiacoch. Zrelá jazva napokon stratí výraznú farebnosť, stáva sa plochejšia, mäkšia a všeobecne menej citlivá.

Starostlivosť o jazvy 

Základnými pravidlami sú dostatočná hydratácia pokožky a účinná ochrana pred slnkom. Ultrafialové žiarenie môže narušiť proces hojenia a spôsobiť, že jazva zmení farbu. Riziku trvalého stmavenia jazvy sú vystavení najmä ľudia s tmavšou farbou pleti. Preto je dôležité, aby boli všetky jazvy, osobitne tie čerstvé, prekryté opaľovacím krémom s ochranou minimálne SPF 15.

Jazvy majú jemnejšiu textúru ako bežná pokožka, pretože neobsahujú potné žľazy, vlasové folikuly ani mazové žľazy. Bývajú tak náchylné na svrbenie. Preto sa odporúča aplikovať kvalitný hydratačný denný krém, ktorý zminimalizuje nutkanie na svrbenie. Vyberte si napríklad Imunoklukan P4H® krém s účinnou zložku Imunoglukan®. Vytvára optimálne podmienky na hojenie tým, že v koži priamo zadržiava vodu. Zároveň udržiava pokožku zdravú, vláčnu, hydratovanú a napomáha jej prirodzenej obnove. Neobsahuje parabény a je vhodný aj na suchú a atopickú kožu (ekzém, dermatitída, alergia na slnko).

Jazvy po akné

Tento druh jaziev je výsledkom zápalu dermis (spojivového tkaniva v pokožke). Nájdeme ich nielen na tvári, ale aj na chrbte, krku alebo hrudníku. V tomto prípade by sme si mali dávať pri pobyte na slnku ešte väčší pozor. Slnečné lúče, najmä v špičke medzi 11-tou až 16-tou hodinou, môžu dráždiť akné a spomaliť tak proces hojenia. 

Ako zmenšiť riziko vzniku jazvy

Či už ide o ranu kvôli úrazu alebo po medicínskom zákroku, základom prevencie zjazvenia je rýchla a účinná reakcia na ranu. Odporúčame ju prikryť gázovým obväzom a nechať vyschnúť do chrasty. Udržujte toto miesto jemne vlhké napríklad s vazelínou obsahujúcou vitamín E po dobu jedného týždňa. Po sňatí obväzu, sa vlhký rez prirodzene premení do novej kožnej formy a zníži sa riziko zjazvenia.

Základné odporúčania pre pobyt na slnku v prípade čerstvých jaziev:

  1. Naplánujte si pobyt na slnku buď skoro ráno alebo podvečer, keď je slnečné žiarenie menej intenzívne.
  2. Používajte opaľovací krém s minimálnym ochranným faktorom 15, prípadne noste na zjazvených miestach ochranný odev.
  3. Opaľovací krém si natierajte na jazvy častejšie, než na bežnú zdravú pokožku.

Na konci dňa rizikové miesta hydratujte.

 

Autor: MUDr. Vladimír Flimer, kožný lekár, dermatovenerológ

MUDr. Vladimír Flimer
Autor článku:
MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...