Akné nie je len choroba pubertiakov

17.1.2013

 

Za kožnou chorobou akné stoja zmeny hormonálnych hladín v organizme (najmä, ale nielen počas puberty, tehotenstva a menštruácie). Kožné žľazy produkujú nadmerné množstvo mazu, ktorý blokuje mikrootvory v koži a následne vznikajú typické čierne bodky, vyrážky a komedóny (uhry). Do „hry“ vstupujú aj baktérie Propionibacterium acne, inak bežne sa vyskytujúce na pokožke, ktorých vplyvom dochádza k zápalu kožných vačkov, vzniku hnisavých papúl alebo cýst.

Akné patrí k ochoreniam, ktoré majú dedičné pozadie. Takže ak ním trpia obaja rodičia, je pravdepodobné, že akné bude mať aj ich dieťa. Naopak neexistujú dôkazy z vedeckých štúdií, že akné spôsobuje zlá strava, slabá hygiena či nevhodná sexuálna aktivita. Napriek tomu časť odborníkov tvrdí, že jeho rozvoj podporujú aj stres, sacharidové a mliečne potraviny, psychické poruchy či niektoré nesprávne životné návyky.

Výskyt akné 

Najčastejšie sa akné objavuje u adolescentov a mladších dospelých. Podľa prieskumov až 80 % ľudí vo veku medzi 11 a 30 rokov bolo zasiahnutých aspoň slabou formou akné.

Najčastejšie sa vyskytuje u dievčat vo veku 14 a 17 rokov a u chlapcov medzi 16 a 19 rokom. Väčšina akné vymizne po dvadsiatke. Avšak približne 1 % mužov a 5 % žien trpí akné aj vo veku nad 25 rokov.

Aké poznáme druhy akné?

Akné môžeme rozdeliť na miernu, strednú a ťažkú formu. Mierna forma sa prejavuje slabým výsypom komedónov (uhrov) a pľuzgierikov. Len v minimálnej miere sa objavujú uzlíky a zapálené lézie, bez rizika zjazvenia. Stredný stupeň akné zápalu je sprevádzaný početnejším výskytom papúl, komedónov a pľuzgierikov. Ťažké a chronické formy akné (dermatológovia rozlišujú viac podskupín) sú charakteristické značným výskytom papúl a vyrážok, prechádzajúcich až do hnisavých či podkožných uzlov na dosť značnej ploche pokožky. V týchto prípadoch je výrazné riziko zjazvenia. Už pri strednom stupni sa odporúča navštíviť dermatológa.

Ako sa akné lieči?

K dispozícii máme značné množstvo liečebných postupov a prípravkov. V princípe sa delia na preventívne činnosti, povrchovú liečbu pokožky a systémovú perorálnu (ústnu) liečbu. Zaujímavou je svetelná terapia. Rôzne etapy vývoja a formy akné si vyžadujú rôznu liečbu. Medzi najčastejšie oficiálne formy terapie patria:

 1. Benzoyl peroxid,
 2. antibiotiká vo forme krémov alebo ústne,
 3. retinoidy,
 4. svetelná terapia,
 5. perorálna antikoncepcia (u žien). 

Nemedicínske liečebné postupy pri miernom akné

Najmä pri miernejších formách akné netreba podceňovať prírodnú liečbu vrátane úpravy stravovania. Niekedy stačí iba správna nutričná ​​rovnováha a starostlivosť o pleť a nastane pozitívna zmena. Pred návštevou lekára skúste skombinovať viaceré z týchto prípravkov a postupov. Výsledok by sa mal dostaviť najneskôr do 6 týždňov:

 1. Tea Tree olej – olej zo stromu Melaleuca alternifoliais z Austrálie (nejde o pravý čajovník). Zásluhou antibakteriálnych účinkov pôsobí proti akné, pričom má veľmi málo nežiaducich účinkov.
 2. Aloe Vera – vodnatý gél z Aloe vera je tiež účinným prírodným liekom proti akné. Gél je bohatý na enzýmy, má upokojujúce protizápalové a anti-bakteriálne vlastnosti.
 3. Zinok – pri akné je vhodné dopĺňať si kapsulami hladinu zinku v organizme, a tým posilňovať imunitný systém s pozitívnym vplyvom aj na regeneráciu pokožky. 
 4. Vitamín E a A – vitamín A podporuje stav pokožky, vitamín E taktiež pomáha v boji proti akné svojimi antioxidačnými vlastnosťami.
 5. Medová kúra – 2 x týždenne si naneste na tvár medovú masku. Med má antibakteriálne a dezinfekčné vlastnosti a podporuje hojenie drobných raniek.
 6. Umývajte si postihnuté miesta dvakrát denne mydlom s obsahom síry. Umývať sa treba jemne, aby nedošlo k poškodeniu pokožky, ktoré by len zvýšili tvorbu mazu.
 7. Udržujte svoje vlasy z dosahu tváre.
 8. Chróm – je dôležitý pre liečbu kožných infekcií. Užívajte ho raz denne počas 3 mesiacov, resp. počas zhoršeného akné.
 9. Nenoste make-up. Zbytočne len prispieva k upchávaniu pórov pokožky. Ak už ho naozaj musíte aplikovať, používajte len prípravky na vodnej báze.
 10. Nevytláčajte ani neškriabte si uhry a čierne bodky.
 11. Vymieňajte si každý druhý – tretí deň návlek na vankúši.
MUDr. Vladimír Flimer
Autor článku:
MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...