Psoriáza: keď sa naraz zbláznia gény, imunita aj pokožka

8.9.2015

 

Na Slovensku sa ambulantne lieči okolo 24 000 pacientov s psoriázou. Okrem genetického pozadia zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji tohto ochorenia imunitný systém. Liečba tohto ochorenia musí byť komplexná. Vhodnou terapiou a zároveň podporou imunitného systému je pobyt na slnku.

Koža a imunitný systém tvoria jeden celok

Aj keď úzky vzťah imunity a ľudskej kože sa nám asi nevybaví na prvé počutie, faktom je, že pokožka predstavuje prvú ochrannú bariéru s plochou 1,5 až 2 m2. Koža (a sliznice) tak tvoria základnú hradbu imunitného systému proti vonkajším útokom baktérií, vírusov a húb. Navyše imunitný systém pôsobí vo vzťahu ku koži aj na ďalších úrovniach, napríklad udržiava kontrolu nad zánikom a obnovou tkanív.

Ďalšiu väzbu predstavujú tzv. autoimunitné ochorenia, keď sa imunitný systém z doposiaľ nie úplne známych príčin postaví proti vlastným orgánom a tkanivám. K najznámejším patria reumatizmus, diabetes, skleróza multiplex a predmet nášho článku – psoriáza. Netreba si ju pritom zamieňať s atopickým ekzémom, o ktorom sme písali v tomto článku.

Čo spúšťa psoriázu?

Toto chronické zápalové ochorenie s genetickým pozadím ešte nemá dostatočne objasnenú príčinu vzniku. Pokožka akoby strácala schopnosť samoobnovovania a výsledkom sú červené „mapy“ (zápalové ložiská) na rôznych miestach tela. Choroba postihuje okolo 3 % stredoeurópskej populácie. Kladnú rodinnú anamnézu môžeme zistiť asi u 30 % ľudí s psoriázou. Postihuje približne rovnako ženy aj mužov a vzniká v ľubovoľnom veku.

Na rozvoj (aktivovanie) psoriázy majú vplyv viaceré vonkajšie aj vnútorné činitele. K najčastejším patria:

  1. stres,
  2. infekcie,
  3. niektoré lieky,
  4. klimatické vplyvy a znečistené ovzdušie,
  5. zlá životospráva,
  6. vnútorné či chronické ochorenia,
  7. hormonálne zmeny,
  8. iné zápalové kožné choroby.

Aké sú možnosti liečenia psoriázy?

Cieľom liečby je ochorenie dostať pod kontrolu a stabilizovať jej prejavy. Nanešťastie túto chorobu ešte stále nevieme úplne potlačiť. K dispozícii máme rôzne spôsoby liečby, ktoré treba vhodne nastaviť podľa typu a intenzity psoriázy. K základným spôsobom patrí miestna liečba (k dispozícii je veľké množstvo krémov), celková liečba (lieky určené pre ťažšie formy psoriázy) a svetloliečba, ktorá vychádza z blahodarného vplyvu slnka. K menej tradičným metódam patrí ichtyoterapia (ošetrenie rybkami) či psychoterapia.

„Kam nechodí slnko, tam chodí lekár“

Potvrdením úzkeho vzťahu psoriázy a imunity je vplyv vitamínu D ako produktu nášho pobytu na slnku, ako aj stravovania. Dostatok tohto vitamínu pôsobí kladne nielen pri prevencii rakoviny či kostných problémov, ale podporuje aj imunitný systém v boji proti infekciám. Navyše vitamín D znižuje riziko rozvoja autoimunitných ochorení, a teda aj psoriázy.

Pri pobyte vonku si ľudia s psoriázou zvyknú zakrývať postihnuté časti pokožky. Pritom psoriáza vo veľkej väčšine reaguje na slnečné žiarenie veľmi dobre. Na tomto poznatku stojí aj liečba ultrafialovým žiarením B a A. Potvrdzuje to tiež skutočnosť, že psoriáza sa najviac prejavuje počas zimy. Ak teda nemáte možnosť vycestovať napríklad k Mŕtvemu moru v Izraeli, vystavujte sa pravidelne od marca do októbra slnečným lúčom u nás. Začnite s piatimi až 10 minútami poludňajšieho slnka denne. Ak to vaša koža znesie, postupne zvyšujte čas expozície o 30 sekúnd. 

V lete si treba dávať veľký pozor na spálenie kože, ktoré by mohlo spôsobiť rakovinu. U niektorých pacientov sa pod vplyvom slnečných lúčov objavia aj nové ložiská psoriázy. Preto si nezabúdajte poctivo natierať zdravé miesta ochranným krémom a slnečné lúče nechávajte pôsobiť len na napadnutú časť pokožky. Samozrejme všetky postihnuté miesta sa snažte ožarovať rovnomerne a po konzultácii so svojím lekárom.

 

Autor: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imunológ a alergológ

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...