Keď nás sužuje koža

Keď nás koža sužuje, začiatok je zrejmý. Pokožka zhrubne, vytvoria sa šupiny a začne sa nepríjemné svrbenie, ktoré po rozškriabaní prinesie začervenanie, podráždenie, neraz aj rany a chrasty. Poznáte to príliš dobre? Nie ste v tom sami. Podľa odborných štúdií, 1 z 10 ľudí sa aspoň raz za život stretne s ekzémovým prejavom. Prejavy atopie sa štartujú už v útlom detstve.

Atopiou je nazývaná precitlivenosť ľudského organizmu na cudzorodé látky z okolia. Je jedným z najčastejších ochorení kože. Atopia je predispozíciou, teda určitým predpokladom k možnému vzniku alergie, ktorá môže vzniknúť u atopického človeka, ak sa pridružia aj iné faktory. Vyšetrenia u odborného lekára pri podozrení na atopiu, obsahujú aj kožný test, ktorý odhalí na akú látku je atopik citlivý.

Typickým prejavom atopie je atopický ekzém, inak nazývaný aj atopická dermatitída. Príčina vzniku tohto ochorenia nie je presne objasnená. Počet pacientov s atopickým ekzémom stúpa najmä v mladších vekových skupinách, v súčasnosti postihuje až takmer 20% detí a 3 až 5 % dospelých.

Predpokladá sa že atopický ekzém (atopická dermatitída) je do významnej miery podmienená dedičnosťou a pri jej vzniku zohrávajú významnú úlohu aj porucha štruktúry kože, predispozície na atopiu a faktory z vonkajšieho prostredia. Porucha kože pacientov s atopickým ekzémom sa týka najmä nedostatku niektorých tukových látok, tie sú dôležité pre udržiavanie ochrannej bariéry kože proti pôsobeniu vonkajšieho prostredia.

Najčastejšie faktory z vonkajšieho prostredia ktoré vyvolávajú vývoj ekzémových prejavov sú vzduchom šírené cudzorodé látky, alergény:

 • roztoče
 • pele
 • vzdušné plesne
 • rôzne prachy
 • látky zvieracieho pôvodu

Rovnako ako aj niektoré potraviny a ich zložky, ktoré sa dostanú do kože krvným obehom z čreva, môžu spôsobiť vývoj atopického ekzému:

 • vajíčka
 • citrusové plody
 • kakao
 • orechy
 • mak
 • kravské mlieko

Príznaky atopického ekzému na koži sú najmä sčervenania kože (erytémy), pupence (pevné kožné vyrážky), až pľuzgiere (vezikulky), ktoré prechádzajú do ošupovania a následne dochádza k zhrubnutiu kože v dôsledku trvalého škrabania, s tendenciou splývať do nepresne ohraničených zápalov na koži. Zapálené miesta sú spojené s intenzívnym svrbením nad ránom alebo po vyzlečení.

Prejavy ochorenia na koži sa môžu výrazne zhoršovať pri mechanickom, fyzikálnom podráždení, napríklad vlneným oblečením, prehriatím organizmu ale aj psychickými vplyvmi, napríklad stresom.

Typické miesta prejavov ochorenia na koži sa menia s vekom, u dojčiat býva zápal prítomný najčastejšie na koži líc, u väčších detí postihuje oblasti zhybov končatín (lakťové a podkolenné jamky) a u dospelých čelo, ruky a predkolenia.

Ochorenie sa často prejavuje už v prvých mesiacoch života, ale prvé príznaky sa môžu objaviť v ktoromkoľvek veku. V dospelosti je už vznik ochorenia len zriedkavý. Priebeh atopického ekzému je dlho trvajúci, chronický, so striedaním období výrazných ťažkostí s obdobiami relatívneho pokoja. Zapálené miesta na koži pretrvávajú veľmi dlho.

Liečba príznakov je v súčasnosti zameraná najmä na:

 • obnovu kvality zloženia a funkcií pokožky
 • ovplyvnenie zápalových zmien v koži
 • úpravu odchyliek v imunitnom systéme, napríklad imunomoduláciu

Je potrebné si uvedomiť, že atopický ekzém patrí medzi nevyliečiteľné ochorenia, avšak dôsledným dodržiavaním liečby príznakov a preventívnymi opatreniami je možné dostať "ekzém pod kontrolu", zbaviť pacienta nepríjemných prejavov. Je teda dôležité kožu pravidelne premasťovať, a tak jej Imunoglukan P4H® krém svojim jedinečným zložením aktivuje imunitné bunky v koži, a tým urýchľuje jej regeneráciu a obnovu. Účinnou zložkou Imunoglukan. Je to prírodný polysacharid, ktorý aktivuje dôležité imunitné bunky (napr. makrofágy, neutrofily, NK-bunky), a tým priaznivo ovplyvňuje imunitnú odpoveď organizmu. Prípravky rady Imunoglukan P4H® (krém, kapsuly, sirup) obsahujú purifikovaný Imunoglukan získavaný zPleurotus ostreatu). Táto imunologicky aktívna látka priaznivo ovplyvňuje hojenie a podporuje obnovu pokožky. Ukľudňuje, regeneruje a hydratuje suchú, popraskanú, poškodenú a problematickú kožu (pri ekzémoch a dermatózach, po slnení, ožarovaní, chirurgických zákrokoch).

Väčšina kožných problémov, vrátane atopického ekzému úzko súvisí so správnou funkciou imunitného systému. Preto je na posilnenie účinku a zvýšenie efektu Imunoglukan P4H® krému vhodné súčasne užívať Imunoglukan P4H® aj vo forme kapsúl alebo sirupu.

Mnohé štúdie a klinické experimenty dokazujú pozitívny vplyv Imunoglukanu a samotného Imunoglukan P4H® krému na atopický ekzém. Doc. Jautová z kliniky dermatovenerológie UPJŠ LF a FN LP v Košiciach poukázala svojou štúdiou "Skúsenosti s aplikáciou krému Imunoglukan P4H® u pacientov s atopickou dermatitídou" na fakt, že Imunoglukan P4H® krém má terapeutický efekt a je vhodný ako doplnok k liečbe týchto problémov. Má protizápalové a hojivé účinky. Urýchľuje reparáciu rôznych poškodení kože. Zároveň ju hydratuje, zvyšuje jej elasticitu a pružnosť, spomaľuje procesy starnutia tkanív.

MUDr. Vladimír Flimer
Autor článku:
MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...