Články

 
Atopický ekzém a leto

Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.

Viac informácií...

 
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku

V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.

Viac informácií...

 
Psoriáza: keď sa naraz zbláznia gény, imunita aj pokožka

Na Slovensku sa ambulantne lieči okolo 24 000 pacientov s psoriázou. Okrem genetického pozadia zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji tohto ochorenia imunitný systém. Liečba tohto ochorenia musí byť komplexná. Vhodnou terapiou a zároveň podporou imunitného systému je pobyt na slnku.

Viac informácií...

 
10 tipov pre starostlivosť o pokožku počas jesene

Je ľahké minimalizovať starostlivosť o pleť, ak je vonku teplo. Chladné počasie, mráz, vietor a prudké výkyvy teplôt však už vyžadujú vyšší stupeň ochrany pokožky a prevencie pred nepriazňou počasia. Naopak, dobrým aspektom jesene je skutočnosť, že ide o ideálny čas na rozmaznávanie. Veď kto by nemal rád horúci kúpeľ počas chladných dní?

Viac informácií...

 
Jazvy – prečo a ako ich chrániť pred slnkom

Ultrafialové žiarenie môže narušiť proces hojenia a spôsobiť, že jazva zmení farbu

Viac informácií...

 
Poraďte si s nepríjemným atopickým ekzémom

Aj napriek tomu, že atopický ekzém priamo neohrozuje človeka na živote, jeho prejavy môžu vo výraznej miere znížiť kvalitu života

Viac informácií...

 
Žihľavka – častý kožný problém nielen u detí

Priebeh urtikárie je podobný reakcii po kontakte so žihľavou. Odtiaľ pochádza aj laické pomenovanie tohto ochorenia: žihľavka.

Viac informácií...

 
Čo sa môže skrývať za sčervenenou pokožkou s vyrážkami

Ak máme začervenanú kožu, nemusí ísť len o obyčajné podráždenie. Môže sa za tým skrývať hlbšia príčina. Najčastejšie z nich nájdete v tomto článku.

Viac informácií...

 
Akné nie je len choroba pubertiakov

Túto chorobu poznajú mnohí z nás, najmä z obdobia puberty. U niektorých ľudí pretrváva aj v dospelosti a stáva sa zdrojom neľahkej snahy zvíťaziť nad ňou. Poradíme vám, ako.

Viac informácií...

 
Poraďte si s atopickým ekzémom

Atopický ekzém je nepríjemné ochorenie. Napriek jeho dedičnému základu existujú možnosti, ako obmedziť jeho negatívne prejavy v našom živote.

Viac informácií...

 
Keď nás sužuje koža

Atopiou je nazývaná precitlivenosť ľudského organizmu na cudzorodé látky z okolia. Je jedným z najčastejších ochorení kože.

Viac informácií...

Články pre vás pripravujú:

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
klinický imuno-alergológ, športový imunológ
Viac informácií...
 


doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
klinický imunológ, alergológ, pediater
Viac informácií...
 


MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ
Viac informácií...

 


MUDr. Zuzana Rennerová PhD.
klinický imunológ a alergológ
Viac informácií...