Stres a vypadávanie vlasov

19.3.2014

 

Každý deň stratíme počas česania, umývania hlavy, alebo fénovania desiatky až stovky vlasov. Keďže ich rast prebieha v cykloch, takéto vypadávanie je normálne. V niektorých prípadoch ale môže úbytok vlasov signalizovať medicínsky či psychologický problém.

Poznáme viacero príčin vypadávania vlasov. Za najvýznamnejšou stojí dedičnosť (androgénna alopécia), hneď po nej nasleduje stres. K ďalším dôvodom patria ochorenia štítnej žľazy, kožné zápalové ochorenie, chudokrvnosť vyvolaná nedostatkom železa, syndróm polycystických ovárií, zápal na pokožke vlasovej časti hlavy (lupiny, lupienka, huby). Častou príčinou býva aj nadmerné používanie vlasovej kozmetiky, žehlenie, farbenie a trvalá ondulácia vlasov.

Samostatnou kategóriou je vypadávanie vlasov u žien krátko po pôrode. To sa obyčajne počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov upraví, niekedy až po skončení kojenia. 

Stresom podmienené vlasové ochorenia

Stres, náhly životný šok, úzkosť či depresie zvyčajne stoja za troma príčinami vypadávania vlasov:

  1. Telogén effluvium – Aj keď ide o druhú najčastejšiu formu vypadávania vlasov, príčiny jej vzniku ešte stále nie sú dostatočne vedecky preskúmané. Čo už ale vieme je, že jej spúšťačom býva veľký stres a dlhodobá úzkosť. Strata vlasových folikulov (tkanivo, z ktorého rastie vlas) vedie k postupnému úbytku vlasov počas 6 týždňov až 3 mesiacov od vzniku stresovej udalosti. Vlasy zrednú viac na temene hlavy, než vzadu či na bokoch.
  2. Trichotillománia – Nutkavé vytrhávanie vlasov z pokožky má psychický základ. Ide o reakciu na aktuálne aj dlhodobé negatívne, stresové alebo úzkostné pocity vrátane depresie a pocitov osamelosti.
  3. Alopécia areata – Ide o autoimunitné ochorenie. Vlastný imunitný systém útočí na vlasové folikuly, a tým spôsobuje vypadávanie vlasov. K hlavným faktorom, o ktorých sa predpokladá, že alopéciu spúšťajú patria intenzívny stres, infekcie, chemické látky v potrave či liekoch a pod.

Ako zvládnuť vypadávanie vlasov spôsobené stresom

V súvislosti s týmto druhom vypadávania vlasov existuje dobrá a zlá správa. Tou dobrou je, že vypadávanie vlasov kvôli stresu nie je trvalé. V momente, ako dostaneme stres či úzkosť pod kontrolu, obnoví sa aj stav vlasov. Tou horšou správou je, že pátranie po skutočných príčinách vašej úzkosti môže zabrať istý čas, a tým sa predĺži aj liečba.

Ak dlhšie trpíte vypadávaním vlasov a nezabrali vám rôzne „domáce“ recepty, napr. konzumácia minerálov, určite navštívte vášho všeobecného lekára. Poradí vám, ako tento stav zvládnuť a stanoví, či je potrebná návšteva napr. dermatológa alebo psychológa.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...