„Motýlik“ v krku, ktorý dokáže riadne zamávať naším zdravím

7.8.2012

 

Štítna žľaza, orgán umiestnený na prednej strane krku a pripomínajúci motýlika, je dôležitejšia než by sa na prvý pohľad zdalo. Má na svedomí termoreguláciu, vývoj a činnosť mozgu, metabolizmus tukov a cukrov, aktivitu pohlavných orgánov a ešte oveľa viac. Nie je preto prekvapením, že je aj úzko previazaná s naším imunitným systémom. 

Čo je štítna žľaza

Ide o orgán zložený z dvoch lalokov spojených mostíkom, ktorý tvorí súčasť endokrinného (hormonálneho) systému. Štítna žľaza vylučuje dva druhy hormónov: trijódtyronín a tyroxín a ovplyvňuje tým najmä metabolické pochody v celom tele.

Spolupráca štítnej žľazy a imunitného systému

Normálne fungujúci imunitný systém dokáže rozpoznať vlastné tkanivá a nezasahuje proti nim. Niekedy však stratí túto schopnosť a potom naša imunita reaguje aj na vlastné telové bunky. Výsledkom sú ťažké poškodenia rôznych orgánov a tkanív. Medzi tieto ochorenia s problematickou tzv. autoimunitnou odpoveďou patria aj poruchy štítnej žľazy.

Choroby štítnej žľazy súvisiace s poruchami imunitného systému

Ochorenia štítnej žľazy sú dosť časté, pričom veľakrát majú aj rodinné genetické pozadie (anamnéza). Objavujú sa asi u 5 % populácie, viac u žien. Ženy stredného a vyššieho veku ňou trpia až v 15 – 20 %. Významným rizikovým faktorom začiatku problémov so štítnou žľazou u žien býva tehotenstvo, obdobie dojčenia a neskôr menopauza.

Poruchy štítnej žľazy na imunitnej báze sú najčastejšie vyvolané dvomi autoimunitnými ochoreniami: zápalom štítnej žľazy – chronickou lymfocytárnou tyreoiditídou (Hashimotova choroba) a tyreotoxikózou (Gravesovo-Basedowovou chorobou), ktorá je úzko previazaná s diabetom. Prejavy takto narušenej štítnej žľazy môžeme rozdeliť na 2 druhy: zníženú funkciu (hypotyreózu) a zvýšenú funkciu (hypertyreózu).

Hypofunkcia štítnej žľazy kvôli autoimunitnému ochoreniu

Hypotyreóza znamená zníženú hladinu hormónov štítnej žľazy (tyroxínu). Ak je neliečená, zvyšuje sa riziko srdcových ochorení. Pri tehotenstve zas stúpa riziko niektorých komplikácií. V prípade autoimunitného podkladu vo forme Hashimotovej choroby stojí za touto chorobou vznik autoagresívnych imunitných protilátok, ktoré poškodzujú našu štítnu žľazu.

Najčastejšími prejavmi zdravotných problémov súvisiacich s hypotyreózou sú: únava, spomalenosť, pasivita, isté zvýšenie hmotnosti, ale nie obezita, zápchy, vysoké hodnoty cholesterolu, suchá pokožka, vypadávanie vlasov či svalová slabosť. Hypotyreóza môže byť spojená aj so zväčšením štítnej žľazy a vznikom tzv. strumy. Obvykle sa hypofunkcia lieči podávaním hormónov štítnej žľazy.

Hyperfunkcie štítnej žľazy kvôli autoimunitnému ochoreniu

Pokiaľ za zvýšenou funkciou štítnej žľazy stojí zle fungujúca imunita, dochádza k nadmernej tvorbe imunitných protilátok proti štítnej žľaze. Tie paradoxne vybičujú žľazu k vyššej aktivite a tvorbe hormónov.  Následne dochádza k chorobným prejavom kvôli zosilneným účinkom týchto hormónov. Najčastejšie potom vzniká spomínaná Gravesova-Basedowova choroba, ktorá je charakteristická okrem ostatných znakov hypertyreózy aj vypúlením očí.

K zvyčajným prejavom hypertyreózy patrí: nervozita, únava, vyčerpanosť, podráždenosť, neschopnosť sústrediť sa, svalová slabosť, intolerancia tepla či úzkosť. Toto ochorenie sa štandardne lieči hormonálnymi liekmi v kombinácii s liekmi spomaľujúcimi srdcovú činnosť. Niekedy je ale nutný chirurgický zákrok.

Prejavy porúch štítnej žľazy môžu byť niekedy pomerne nenápadné. Avšak v prípade, ak za nimi stojí niektorá autoimunitná porucha, je potrebné, a to najmä u detí, pristúpiť čo najskôr k liečbe. Ak máte vy alebo vaše dieťa dlhšie niektoré z vyššie uvedených prejavov, poraďte sa s vaším imunológom, prípadne rovno navštívte endokrinológa.

 

Autor: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imunológ a alergológ

 


 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...