Imunitný systém a alkohol

14.5.2015

Vedecké výskumy už dávnejšie potvrdili, že nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k poškodeniu pečene, obličiek a ďalších orgánov. V posledných rokoch rastie záujem vedcov aj o vzťah medzi imunitným systémom a alkoholom. Štúdie priniesli viacero zaujímavých zistení.

Pôsobenie alkoholu na imunitný systém je zložitý proces, ktorý zasahuje rôzne skupiny imunitných buniek. Doterajšie výskumy zatiaľ nestačili na popísanie všetkých vzťahov, ktoré sa v tomto procese dejú. Avšak potvrdili, že nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k imunitnej nedostatočnosti a spôsobovať tak zvýšenú náchylnosť na niektoré choroby.

Posledné štúdie tiež naznačujú, že aj život ohrozujúce komplikácie alkoholizmu, ako je zlyhanie pečene či obličiek, pravdepodobne majú súvis s autoimunitnou reakciou. V súčasnosti je predmetom skúmania aj zapojenie imunitného systému do procesu cirhózy pečene.

 

 

Zdravotné komplikácie nadmerného pitia alkoholu

Nadmerná a dlhodobá konzumácia alkoholu zvyčajne vedie nielen k poškodeniu pečene, ale aj k častejšej chorobnosti v dôsledku infekčných ochorení. Paradoxne za tým stojí zvýšená hladina imunoglobulínov (protilátok) v krvi. Hoci takéto zvýšenie protilátok je zvyčajne spájané so špecifickou imunitou, ako je napríklad imunita vyplývajúca z očkovania, u alkoholikov vedie k imunodeficiencii. Vyššie hladiny protilátok u nich poukazujú na abnormálne deštruktívne zmeny v správaní sa imunity.

Prirodzeným dôsledkom týchto zmien je vyšší výskyt pneumónie. Vedci zistili, že u alkoholikov je viac než dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že zomrú na zápal pľúc, než u ľudí bez problémov s alkoholom. Napriek dostupnosti antibiotík v modernej dobe, alkoholici stále trpia zvýšenou citlivosťou na bakteriálnu pneumóniu. Náchylnejší sú aj na menej bežné, ale o to závažnejšie infekcie ako sepsa, pľúcny absces, spontánny bakteriálny zápal pobrušnice, záškrt či meningitída (zápal membrán mozgu a miechy).

Zatiaľ úplne nedoskúmanou záležitosťou je podozrenie, že aj za samotným poškodením orgánov, napríklad pečene, pozorovaným u ťažkých alkoholikov, stojí autoimunitná reakcia. Ide o mechanizmus, ktorý vedie k napadnutiu vlastného tkaniva imunitou. Prítomnosť autoprotilátok v širokej škále tkanív u alkoholikov podporuje tiež možnosť, že aj ďalšie choroby alkoholikov majú autoimunitný pôvod.

 

Pozitívne dopady alkoholu na imunitu

Diskusia o účinkoch alkoholu na imunitu prebieha už dlho. Dôkazy naznačujú, že nič nie je čiernobiele ani v tomto prípade. Aj keď ešte nepoznáme všetky faktory, zdá sa, že mierna konzumácia alkoholu má priaznivý vplyv na imunitný systém v porovnaní so zneužívaním alkoholu alebo abstinenciou. Zaujímavým zistením z niektorých štúdií je poznatok, že striedme užívanie alkoholických nápojov so stredne veľkým množstvom polyfenolov (víno, pivo) má pravdepodobne zdravotný prínos.

Nedávny výskum Oregonskej univerzity na opiciach a výskum Kalifornskej univerzity na starších ľuďoch ukázal, že umiernené pitie môže posilniť imunitný systém. Výskum ukázal, že u ťažkých pijanov došlo k značne zníženej odpovedi imunity na vakcínu v porovnaní s kontrolnou skupinou. Ale opice aj ľudia, ktorí konzumovali alkohol umiernene, dosiahli lepšiu odozvu na vakcínu než kontrolná skupina.

Logickým záverom je, že ak máme v rodinnej anamnéze zneužívanie alkoholu, radšej s alkoholom príliš neexperimentujme. „Spadnutie“ do nadmernej konzumácie totiž vedie aj ku komplikáciám s imunitným systémom a celkovému zhoršeniu zdravotného stavu. Avšak v prípade „priemerného človeka“, ktorý si raz za čas dá k večeri pohár vína, môže mať alkohol kladný vplyv nielen na kardiovaskulárne funkcie, ale aj na imunitu.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...