Vzťah reumatických ochorení a imunity

14.8.2012

 

Reumatické ochorenia sú v podstate chronické zápalové choroby neinfekčného pôvodu. Poznáme ich viac ako 100 druhov. Dôvody ich vzniku bývajú rôznorodé, počnúc „opotrebovaním“ kĺbov až po hyperaktívnosť imunitného systému. Reumatologické prejavy sa môžu ukázať aj pri iných ochoreniach, napríklad pri autoimunitnej poruche štítnej žľazy. Spoločným znakom bývajú bolestivé stavy sprevádzané opuchmi a bolesťou v kĺboch ​​a svaloch. K tomu sa v rôznej miere pridávajú problémy s kožou, cievami, dýchacím, nervovým, krvným a srdcovo-cievnym systémom aj tráviacim traktom.

Reuma ako následok autoimunitnej poruchy

Prečo sa náš imunitný systém zblázni a začne tvoriť autoprotilátky aj proti bunkám vlastného organizmu, ešte nie je úplne známe. Doteraz sa potvrdil určitý vplyv genetického pozadia (napr. ľudia s genetickým markerom HLA-DR4 majú zvýšené riziko rozvoja reumatoidnej artritídy), ako aj niektorých faktorov životného prostredia, napríklad fajčenia. Zvýšiť riziko vzniku autoimunitného ochorenia môže aj nedostatok vitamínu D. Pravdepodobne ale nejde o všetky príčiny.

Okrem reumatoidnej artritídy patria k najčastejším reumatickým ochorenia, zapríčineným autoimunitnou poruchou, systémový lupus erytematózus, ankylozujúca spondylitída, Sjögrenov syndróm, sarkoidóza a myasthenia gravis. V článku sa venujeme trom najčastejším chorobám tohto typu.

Možno reumatoidné autoimunitné ochorenie diagnostikovať?

Autoimunitné choroby všeobecne sú dosť ťažko diagnostikovateľné. To je nepríjemné, keďže správna liečba v správnom čase je tu ešte akútnejšia než pri iných ochoreniach. Každá diagnóza reumatizmu si vyžaduje dôkladnú anamnézu, fyzické testy aj mnoho laboratórnych vyšetrenia. Niekedy je potrebná aj biopsia kože a iné špecializované vyšetrenia.

Reumatoidná artritída

Patrí k najčastejším reumatickým ochoreniam, pričom postihuje viac žien ako mužov. Príčinou je napadanie vlastných tkanív naším imunitným systémom, čo vyvoláva bolestivé stavy, opuchy a stuhnutosť. Niekedy sú tieto stavy tak vážne, že spôsobia trvalé poškodenie kĺbov a deformácie.

Najčastejšie príznaky reumatoidnej artritídy sú:

 1. Bolesti kĺbov a opuchy
 2. Účasť viacerých kĺbov aj iných orgánov
 3. Stuhnutosť kĺbov, najmä v ranných hodinách
 4. Celková únavnosť aj horúčky
 5. Tzv. reumatoidné uzly (hrčky)

Systémový lupus erytematózus

Ide o ďalšiu pomerne rozšírenú autoimunitnú chorobu, ktorej príčina nie je dostatočne známa. Postihuje najmä mladšie ženy a prejavuje sa typickým motýľovitým začervenaním tváre. Väčšina ľudí s lupusom má pozitívny ANA krvný test.

Medzi jeho ďalšie príznaky patrí:

 1. Bolesti kĺbov, stuhnutosť kĺbov a únava
 2. Vyrážky a začervenanie
 3. Vypadávanie vlasov
 4. Zmena farby na prstoch rúk alebo nôh, keď je vystavená chladu (tzv. Raynaudov fenomén)
 5. Vplyv na vnútorné orgány (napr. obličky)
 6. Anémia a krvné zrazeniny

Sjögrenov syndróm

Toto zápalové autoimunitné ochorenie môže vzniknúť v rámci iných reumatologických ochorení, ako je reumatoidná artritída a lupus, ale aj samostatne. Presná príčina Sjögrenovho sydrómu opäť nie je známa, avšak častejšie vzniká u žien. Zaujímavosťou je, že len zriedka pri tejto chorobe nastáva bolesť kĺbov, stuhnutosť  a ochorenia vnútorných orgánov.

Najčastejšie príznaky:

 1. Dlhodobo suché a podráždené očí vrátane pálenia
 2. Sucho v ústach (žľazy v ústach nevytvárajú dostatok slín)
 3. Časté zubné kazy a ochorenia ďasien, afty
 4. Opuch príušnej žľazy

Liečba reumatických chorôb

Ak máte dlhšiu dobu vyššie uvedené zdravotné problémy, konzultujte ich s vašim imunológom, ktorý vás s veľkou pravdepodobnosťou pošle do rúk reumatológa. Keďže presné príčiny mnohých reumatických ochorení ešte nie sú známe, liečia sa najmä liekmi na zlepšenie ich príznakov. K tomu sa pripájajú ďalšie liečebné aktivity ako pravidelné cvičenie, vyvážená strava, nefajčenie či zníženie stresu.

 

Autor: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imunológ a alergológ

 


 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...