Starostlivosť o ústnu dutinu prospieva aj imunitnému systému

17.10.2012

 

Imunitný systém je komplexný celotelový obranný systém s množstvom úloh. Jednou z nich je aj ochrana pred infekciami a baktériami, vstupujúcimi cez ústa. Úloha je to nezávideniahodná, keďže väčšina vonkajších zdrojov infekcií vstupuje do organizmu práve cez ústa a ďasná. Následne sa môžu infiltrovať cez krv či lymfu do celého tela a vyvolať tak zápaly aj v životne dôležitých orgánoch. 

Významnú úlohu zohráva aj samotný ekosystém v ústnej dutine, v ktorom sa za život premelie až 700 druhov rôznych baktérií. Mnohé z nich sú pre organizmus prirodzené a pôsobia v súlade s imunitným systémom. Problém ale nastáva, ak sa premnožia nežiaduce baktérie, napríklad kvôli nekvalitnej starostlivosti o ústnu dutinu, zuby aj ďasná.

Ďalšie prepojenia imunity s ústnou dutinou

Ústa sú previazané s imunitným systémom aj ďalšími spôsobmi. Lekári cez ne dokážu napríklad identifikovať prvotné príznaky niektorých systémových chorôb ako AIDS či diabetes. Príznaky ako lézie a ďalšie sa podľa Americkej akadémie všeobecnej stomatológie prejavujú v ústach až v 90 % zo všetkých systémových ochorení.

Podobne užitočným „nástrojom“, cez ktorý imunitný systém signalizuje prípadné problémy sú sliny. Ich prostredníctvom môžeme nielen diagnostikovať rôzne látky vylučované organizmom, ale fungujú aj ako prvá obranná línia organizmu proti baktériám a vírusom. Ako zbraň sliny používajú protilátky, tvorené práve našou imunitou. Aj tvorba slín do istej miery podlieha nášmu životnému štýlu, napríklad ju ovplyvňuje náš pitný režim, fajčenie či užívanie liekov.

Zdravotné riziká nedostatočnej ústnej hygieny

Ústna hygiena nie je dôležitá iba preto, aby sa zabránilo vzniku zubného kazu a prípadnej strate zubov. Jej dôležitosť stúpa tým viac, čím slabšou imunitou disponujete. Ak máte zdravý imunitný systém, prítomnosť ústnych baktérií v krvi vám síce nespôsobuje žiadne problémy, ale to neznamená, že môžete ústnu hygienu ignorovať. Stačí totiž čiastočne oslabený imunitný systém, napríklad pre chorobu, a ústne baktérie v krvnom obehu dokážu spôsobiť aj závažnú infekciu – bakteriémiu.

Záporných vplyvov zo strany baktérií ústnej dutiny je ale oveľa viacej. Posledné zistenia ukazujú, že existuje úzky vzťah medzi baktériami, zodpovednými za problémy zubov a ďasien (napr. paradentózu) a ochoreniami srdca a ciev. Ústne baktérie vylučujú toxíny, ktoré majú podiel na vzniku krvných zrazenín. Imunitný systém následne reaguje na tieto toxíny a pomaly poškodzuje cievne steny. Výsledkom môže byť srdcový infarkt, infekčná endokarditída a mozgová príhoda.

Ďalšie štúdie zas odhalili vzťah medzi paradentózou a metabolickým syndrómom (diabetom) či poruchami dýchania. Z týchto dôvodov sa zlý stav ďasien považuje za významný predpoklad vzniku srdocovo-cievnych ochorení, a to aj v prípade, ak nie sú zachytené žiadne iné príznaky.

Správne stravovanie – kľúč k zdravým zubom aj lepšej imunite

Starostlivosť o zuby, ďasná, ale aj celý zvyšok ústnej dutiny vrátane jazyka teda patrí k dôležitým formám prevencie ochorení. Ku kľúčovej podpore ústnych orgánov patrí spôsob nášho stravovania. Vedci zistili, že pôvodné prírodné kmene žijúce na izolovaných miestach zásluhou tradičných stravovacích návykov takmer netrpia zubným kazom (priemerne menej ako 1 %)! Najväčší vplyv má takmer nulové užívanie cukrov v rôznej podobe. Ukazuje sa, že to čo jeme, môže byť ešte dôležitejšie ako kefka na zuby. V tomto zároveň nachádzame aj ďalšie prepojenie s tým, ako funguje imunitný systém.

Zubné a ústne preventívne hygienické tipy

  1. Ak ste prekonali chorobu, zlikvidujte starú kefku a nahraďte ju novou. Štetiny zubnej kefky sú rajom pre baktérie aj za tých najlepších hygienických podmienok.
  2. Pri čistení zubov nezabúdajte ani na jazyk – avšak – v žiadnom prípade nepoužívajte rovnakú kefku na zuby aj na jazyk. Zbytočne si tak len prenesiete baktérie a kvasinky zo zubov do jemného tkanivového povrchu jazyka. Ani samotná kefka nie je vhodná, keďže môže jazyk poškodiť. Ideálnou pomôckou je špeciálna hladká škrabka, ktorú kúpite v lekárňach.
  3. Raz za čas vašu zubnú kefku na chvíľu namočte v roztoku na báze alkoholu. Aspoň čiastočne tak znížite negatívny mikrobiologický vplyv vlhkého a teplého prostredia kúpeľní.
  4. Na vyplachovanie úst používajte podľa možnosti nealkoholovú ústnu vodu. Alkohol totiž vysušuje ústa, teda dočasne znižuje množstvo slín, a tým zvyšuje šancu na útok infekcie. Navyše, sliny majú vrodené dezinfekčné vlastnosti. 

Vyhnite sa ortuťovým výplniam zubov. Z výplní sa síce uvoľňuje len malé množstvo ortuti, ktoré organizmus dokáže zvládnuť, ale táto látka stále vzbudzuje pochybnosti vrátane rizika pre imunitný systém. V Nórsku a Švédsku je používanie ortuťovej výplne zakázané a viac ako polovica amerických zubárov ju prestala používať.

 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...