Rakovina a imunitný systém – keď ľahké riešenie neexistuje

30.10.2012

 

Život nie je možný bez toho, aby sa bunky v organizme neustále rozmnožovali a umierali vo vzájomnej symbióze (homeostáza). Tento proces, odborne nazývaný proliferácia buniek, je ovládaný génmi, pričom počet novovznikajúcich buniek sa rovná počtu buniek, ktoré po splnení svojej úlohy odumrú. Proces obnovy a zániku buniek prebieha v organizme prakticky neustále. Pritom sa nedá vyhnúť ani chybám, takže každodenne vznikajú aj zlé bunky s poškodenou DNA či náhodnými mutáciami, avšak zdravý imunitný systém ich zlikviduje skôr, než by mohli ohroziť organizmus.

Problém zvaný rakovina vzniká vtedy, ak sa tieto abnormálne bunky začnú rozmnožovať bez kontroly a prostredníctvom krvného a lymfatického systému infikujú (napádajú) ostatné zdravé tkanivá. Keďže tieto poškodené bunky pochádzajú zo samotného organizmu, navyše sa často správajú veľmi inteligentne – napríklad menia svoj vzhľad a rýchle sa delia, v istých prípadoch ich imunitný systém nedokáže dostatočne skoro zachytiť a zlikvidovať. Výsledkom je rozšírenie do viacerých častí organizmu a vznik celých zhlukov poškodeného tkaniva – nádorov.

Príčiny vzniku rakoviny

Rakovina a vedný odbor, ktorý sa ňou zaoberá – onkológia, patria k najzložitejším vedeckým oblastiam vôbec. Napriek obrovským finančným prostriedkom, ktoré sa každoročne uvoľňujú na ich výskum, mnohé detaily vzniku a rozvoja rakoviny ešte nie sú objasnené. Je to pochopiteľné, keďže za touto chorobou stojí mimoriadne zložité genetické pozadie buniek a komplexnosť imunitného systému. Navyše do toho vstupujú podľa vedcov aj ďalšie vplyvy ako:

  1. vystavovanie sa voči niektorým chemickým a fyzikálnym látkam,
  2. dlhodobý nevhodný životný štýl – napríklad zlé potravinové zvyklosti, stresový životný štýl, fajčenie,
  3. predlžovanie ľudského veku, ktoré súvisí so znižovaním výkonnosti imunitného systému,
  4. či porucha imunitnej odpovede.

Vzťah imunitného systému k rakovine

Kľúčovou úlohou imunitného systému je zabezpečovať dohľad nad nežiaducimi zmenami v organizme prostredníctvom nástrojov tzv. nešpecifickej aj špecifickej imunity. Už sme spomenuli, že ak tento systém funguje ako má, dokáže bez problémov každodenne likvidovať staré a poškodené či zmutované bunky. Takýmto spôsobom vlastne rakovine zabraňuje rozvinúť sa.

Niekedy sa však tieto bunky dokonale zamaskujú a darí sa im unikať pred nástrojmi imunitného systému. Rakovinové bunky dokonca dokážu primiešať svoje signály do komunikácie zdravých buniek imunitného systému a posielať skrze nich vlastné správy, ktoré systém pomýlia a bránia mu účinne reagovať.  V takomto prípade sa nádor rozvíja aj pri v podstate zdravej imunite. Preto sa vedci domnievajú, že vývoj rakoviny nie je len výsledkom oslabeného imunitného systému. 

Liečba rakoviny vo vzťahu k imunitnému systému

Bohužiaľ ešte dlho nebudeme poznať zázračný liek na rôzne druhy rakoviny, aj keď to niektoré alternatívne formy medicíny o sebe tvrdia. Štandardom protirakovinovej liečby v závislosti od postihnutého orgánu a štádia ochorenia patria: chirurgický zákrok, rádioterapia, chemoterapia a najmodernejšia biologická liečba.

Významnú pozíciu pri liečbe má aj imunoterapia, do ktorej spadá celá plejáda prípravkov od imunitných rastových faktorov až cez protilátkové lieky. Pri využití ľubovoľnej formy terapie je vždy nevyhnutné podporovať imunitný systém, pričom v tejto oblasti majú nezastupiteľnú úlohu aj ne-liekové prípravky a postupy.

Posilnenie imunitného systému v boji proti rakovine

Správny životný štýl s vhodnou stravou, vyhýbaním sa stresu, fajčeniu a niektorým chemickým látkam, znižuje riziko vzniku rakovinového ochorenia. Keďže však do toho vstupujú aj iné faktory, najmä genetické, ani najdokonalejšia prevencia v dnešnom znečistenom prostredí nám negarantuje bezrizikovosť.

V prípade, ak nám diagnostikujú toto ochorenie, je dôležité upraviť náš životný štýl s cieľom maximalizácie podpory imunitného systému. Takáto diagnóza je zvyčajne pre každého veľkým stresujúcim šokom – takže rýchle zvládnutie tohto šoku, odbúranie stresu a zameranie sa na liečbu a správny životný štýl vrátane kvalitnej výživy, psychologickej podpory a rôznorodej výpomoci imunitnému systému sú nevyhnutné pre zvýšenie šance na úspešné vyliečenie.

K vhodným formám podpory patria:

  1. Výživa – predpokladá sa, že nadváha a príliš veľa zlého cholesterolu a nasýtených tukov sú rizikovými faktormi pre rakovinu. Preto sa odporúča skôr vegetariánska strava s malým množstvom mäsa a umelých cukrov. Kombinácia čerstvého ovocia a zeleniny, niektorých druhov húb ako Trúdnikovec pestrý či Hliva ustricová, bylinkových čajov (Astragalus, Mačací pazúr, Echinacea), omega-3-mastných kyselín získaných z morských rýb, živých jogurtov s probiotikami a správne upravených morských rias podporuje aktivitu T-lymfocytov a ich sprievodných buniek, a tým zvyšuje produkciu protilátok.
  2. Potravinové doplnky – treba ich rozdeliť na prospešné a s neistou efektivitou. Vitamíny a ďalšie dôležité živiny zo skupiny antioxidantov je lepšie konzumovať v celých potravinách než v umelých prípravkoch. Samozrejme pre niektorých vážnejšie chorých pacientov je nevyhnutné siahnuť aj po umelých vitamínoch a mineráloch, po odporúčaní lekárom. Výživový prípravok typu IMUNOGLUKAN®, má zas potvrdené podporné účinky pre imunitu aj v rámci prebiehajúceho onkologického ochorenia.
  3. Cvičenie – aj počas rakovinového ochorenia, najmä v skorších štádiách má zmysel pokračovať v ľahkom cvičení. Osobitne vhodnou je joga, ktorá zároveň pomáha odbúravať stres. V nedávnej menšej štúdii bolo zistené, že mierne cvičenie (aspoň trikrát týždenne) viedlo k zvýšeniu imunitných faktorov v krvi žien podstupujúcich liečbu proti rakovine prsníka.

 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...