Nádcha naša každodenná

7.2.2013

 

Alergická vs. nealergická nádcha

Nádchu rozlišujeme na alergickú a nealergickú. K hlavným prejavom alergickej nádchy patrí náhle podráždenie nosnej sliznice, svrbenie, intenzívne kýchanie a vodnatá hypersekrécia. Táto reakcia nastáva už po niekoľkých minútach od kontaktu s alergénom, najneskôr do 30 minút. Po 4 až 6 hodinách od styku s alergénom sa objaví tzv. neskorá fáza, ktorú sprevádza kýchanie a pretrvávajúce upchatie nosa (obštrukcia).

Menej pozornosti sa zvykne venovať nealergickej nádche. Tá je síce menej častou formou, avšak ide o ochorenie s širším spektrom príčin vzniku a s potenciálne významnejším dopadom na zdravie horných dýchacích ciest. Pokiaľ ide o prejavy, na rozdiel od alergickej nádchy v prípade nealergickej formy pacientov väčšinou nesvrbí v nose, neštípu ich oči ani hrdlo. Osobitou výnimkou je infekčná nádcha.

Najčastejšie formy nealergickej nádchy

  1. Infekčná nádcha – stará-známa kvapôčková infekcia, ktorá sa ľahko šíri najmä v prvých 3 dňoch od vypuknutia. Často je prvým znakom prechladnutia alebo chrípky. Prejavuje sa zdurením povrchu nosovej sliznice, kýchaním, štípaním očí a soplením. K častým príznakom, najmä počas prvého týždňa, patrí aj upchaný nos, nízka teplota, tlak v dutinách a v ušiach. Asi 30 % pacientov má tieto príznaky aj po 2 týždňoch, inak by mali ustúpiť asi do 7 dní. 
  2. Vazomotorická nádcha – ide o chronickú nádchu nealergického a neinfekčného pôvodu, ktorej mechanizmus vzniku ešte stále nie je úplne známy. Predpokladá sa, že cievy v nose precitlivelo reagujú na niektoré podnety, čo následne spôsobuje dlhodobý zápal. Aktivovať tento druh nádchy môžu napríklad chemické látky, dym, parfumy, zmeny vlhkosti, ale aj pokles teploty či iné zmeny počasia, konzumácia alkoholu, korenené jedlá a stres.
  3. Atrofická nádcha – býva vzácnejšia, pričom sa zvykne vyvinúť najmä u ľudí pracujúcich v chemicky zaťaženom prostredí. Nosné membrány sa stenčia a stvrdnú, čím sa sťaží priechodnosť nosa. Povrch sliznice je suchší a postupne vzniká zápal. V niektorých častiach nosa sa objavia páchnuce miesta a pacient stráca čuch. Tento typ treba niekedy riešiť až s pomocou chirurga.
  4. Lieková nádcha – ľudia si ju dokážu doslova „vypestovať“ používaním niektorých liekov, ako sú beta-blokátory, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) – aspirín a ibuprofén, prípadne nadužívaním nosových kvapiek (rhinitis medicamentosa). Výnimočne dokážu nádchu vyvolať aj sedatíva, antidepresíva a perorálna antikoncepcia.
  5. Hormonálne podmienená nádcha – vo výnimočných prípadoch sa môže nádcha objaviť počas tehotenstva, puberty alebo pri chorobe štítnej žľazy. Príčinou je hormonálna nerovnováha. 

Potenciálne komplikácie nealergickej nádchy

Podceňovať nádchu, či už alergickú, „obyčajnú“ infekčnú alebo vazomotorickú, sa naozaj neopláca. Pri chronickom zápale sa v nose tvoria nosné polypy (výrastky), a tie sťažujú dýchanie. Zapálené nosné dutiny sú zas zdrojom nákazy aj pre ostatné orgány, najmä v dýchacích cestách. Dlhodobé zatekanie hlienov do hrdla dokáže najmä u dieťaťa vyvolať až chronickú bronchitídu. U detí sú tiež bežné stredoušné infekcie, ktoré často mávajú zárodok v neliečenej nádche.

 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...