Metabolický syndróm a imunita

Metabolický syndróm a imunita

30.12.2014

Metabolické poruchy kardiovaskulárneho systému vrátane aterosklerózy, obezity, diabetes alebo hypertenzie patria k vôbec najčastejším príčinám chorobnosti a úmrtnosti v západnom svete. 

Metabolický syndróm nie je samostatná choroba, ale kombinácia viacerých abnormalít organizmu, ktoré súvisia s poruchou tvorby inzulínu a rozvojom diabetu 2. typu. Tento syndróm je typickým civilizačným ochorením, ktorého hlavným znakom je obezita. K ďalším patrí napríklad diabetes, vysoký krvný tlak, inzulínová rezistencia, ateroskleróza, infarkt myokardu, črevné a imunitné problémy či poruchy pečene. 

Problematika metabolického syndrómu, nazývaného aj syndrómom inzulínovej rezistencie, sa dostala do širšieho povedomia verejnosti v 80. rokoch. K hlavným príčinám, vedúcim k jeho vzniku, patrí nadmerná spotreba potravín, konzumácia nevhodných jedál, nedostatok fyzickej aktivity, stres a v niektorých prípadoch aj genetická predispozícia.

Keďže metabolický syndróm bol identifikovaný pomerne nedávno, mnohé jeho aspekty nie sú ešte dostatočne objasnené. Odborníci to majú o to ťažšie, že nejde o jednu chorobu, ale celý komplex problémov, ktoré majú vzťah nielen k problematike obezity, tvorbe inzulínu a celkovo srdcovo-cievnemu systému, ale napríklad aj k endokrinnej, črevnej či imunitnej oblasti.

Kedy trpíme metabolickým syndrómom?

Asi najlepším spôsobom, ako pochopiť metabolický syndróm, je pozrieť sa na základné diagnostické kritériá, podľa ktorých ho odborníci rozoznávajú. Zdvihnutým prst je epidemiologický údaj, že tieto kritériá spĺňa až 20 % slovenskej populácie. Hlavným kritériom je tzv. abdominálna (brušná) obezita. K tej dochádza vtedy, ak mužom nameriame obvod pásu nad 94 cm a ženám nad 80 cm.

Ak sa k tomu pridružia aspoň 2 z týchto štyroch kritérií, môžeme hovoriť o metabolickom syndróme:

  • Glykémia nalačno nad 5,6 mmol/l alebo predtým diagnostikovaný diabetes mellitus 2. typu,
  • Hypertriacylglycerolémia: nad 1,7 mmol/l,
  • Znížené hladiny HDL-cholesterolu: pod 1,0 mmol/l (muži), pod 1,3 mmol/l (ženy),
  • Zvýšené hodnoty krvného tlaku (hypertenzia): nad 130/85.

Tuk okolo brucha ako imunitný orgán?

V rámci snahy pochopiť celú zložitosť metabolického syndrómu vzniklo viacero teórií, na ktorých potvrdení vedci intenzívne pracujú. Jedným z výsledkov výskumu je zistenie, že významným faktorom rozvoja metabolického syndrómu je brušný tuk. Tukové tkanivo tu nefunguje len ako pasívna zásobáreň energie, ale predovšetkým ako aktívny endokrinný a imunitný orgán.

Dynamická skupina tukových buniek ovláda rôzne telesné procesy vrátane imunity a zápalu. Prostredníctvom uvoľňovania chemických látok do krvi, ovplyvňuje príjem potravy, energetickú bilanciu, účinok inzulínu, lipidov a metabolizmus glukózy. Z pohľadu imunity súvisí narastanie tukovej zásoby s aktivovaním systému nešpecifickej imunity. Jej dôsledkom je chronický zápal v organizme, ktorý má devastačný vplyv na viacero orgánov. K tomu sa pridáva aj znižovanie podielu prospešných baktérií v črevách u obéznych ľudí, a metabolické poruchy sú dokonané.

Imunita a metabolický syndróm vrátane diabetu 2. typu

Aj v prípade diabetes mellitus 2. typu nájdeme v pozadí imunitné procesy. Tie sú samozrejme odlišné od diabetu 1. typu, ktorá patrí k tzv. autoimunitným ochoreniam. V prípade diabetu 2. typu je chorobný stav vyvolaný väčšinou dlhodobým nesprávnym životným štýlom. Metabolický syndróm, do ktorého sa tento diabetes zvykne rozvinúť, je navyše zákerný v tom, že človek sa dlho necíti chorý. Nemá tak dôvod navštíviť lekára, pričom dochádza k tichej devastácii organizmu, a to vrátane rozkladu imunitného systému.

Prevencia a terapia metabolického syndrómu

S prevenciou metabolického syndrómu je ideálne začať už v rannom detstve. Zdravie dieťaťa predurčujú gény len z 20 %, zvyšok je výsledkom vonkajších faktorov, predovšetkým stravy. Túto skutočnosť potvrdili vedecké štúdie. Výživa detí v prvých 1000 dňoch života zohráva úplne zásadnú úlohu pre budúce zdravie dieťaťa vrátane prevencie obezity či metabolického syndrómu. Dôležité je dojčenie aspoň prvý polrok a optimálne zavádzanie príkrmov.

Správne stravovanie, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa stresu by malo byť samozrejmosťou počas celého života. Ak sa tak nestane a „prejeme“ sa až do metabolického syndrómu, jeho liečba rozhodne patrí do rúk odborníka. Potrebný je komplexný liečebný prístup, ktorý zahŕňa nutričnú reguláciu, primeranú fyzickú aktivitu najmä aeróbneho typu, psychologickú podporu, prípadne aj chirurgické techniky.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...