Menštruačný cyklus a imunita

Menštruačný cyklus a imunita

5.1.2015

Prirodzený cyklus ženských pohlavných orgánov a súvisiacich hormónov má priamy dopad na fungovanie ženskej imunity. Osobitne to platí počas ovulácie a menzesu.

Ženy podliehajú najväčšiemu riziku nákazy vírusmi či baktériami vrátane herpesu, HIV a ľudského papilomavírusu v polovici menštruačného cyklu, počas ovulácie. Nedávna štúdia zo Španielska potvrdila tento fakt, odhalený už dávnejšie a zároveň vysvetlila príčinu. Sú ňou vysoké hladiny hormónu estrogén, prítomné počas ovulácie, ktoré majú za následok zníženie aktivity kľúčových prvkov imunitného systému.

Počas ovulácie je ženský organizmus nastavený tak, aby dokázal otehotnieť. Vajíčko sa uvoľňuje z vaječníka, maternica je plná živín a hladiny estrogénu sú na najvyššej úrovni. Zníženie aktivity imunitného systému má svoju logiku, keďže to umožňuje spermiám prežiť v ženskom reprodukčnom ústrojenstve. Avšak zároveň to umožňuje rozvinutie rôznych infekcií vrátane hubových ako Candida albicans, ktorá má na svedomí genitálne kvasinkové infekty.

Pochopiť, ako estrogén vplýva na imunitný systém je veľmi dôležité aj pre vývoj nových spôsobov liečby týchto patogénov. Navyše sa ukazuje, že pohlavné hormóny (okrem estrogénu aj progesterón či estradiol)pravdepodobne zohrávajú rolu aj v rozvoji niektorých autoimunitných chorôb, ktoré sú častejšie u žien než u mužov. Tento vzťah imunity a pôsobenia hormónov počas ženských cyklov je ešte zložitejší, keďže niektoré štúdie ukazujú, že napríklad vyššie hladiny estradiolu môžu mať protizápalové účinky. Detailné poznanie tejto problematiky je tak otázkou ďalšieho vedeckého skúmania.

Čo ale z hľadiska imunity vieme na 100 % je skutočnosť, že vedľajším efektom ovulácie je vyššia náchylnosť žien na infekcie.Taktiež je potvrdené väčšie zaťaženie organizmu žien počas menzesu. Na vonkajšej úrovni sa zvykne prejavovať zvýšeným stresom, nervozitou a únavou. Na hlbšej úrovni ide o prejav mnohých molekulárnych a bunkových interakcií, ktoré majú dopad aj na imunitu. Preto je veľmi dôležité udržať organizmus a imunitný systém čo najviac „v pohode“.

5 krokov k lepšej imunite v rámci ženského cyklu

  1. Prijmite zdravší životný štýl za svoj. Jedzte viac zdravej výživy a pravidelne cvičte. Ak fajčíte, skúste sa tejto závislosti zbaviť. Pite len s mierou. Zvyknite si spávať aspoň sedem – osem hodín každú noc. Často si umývajte ruky. To všetko predstavuje základnú stavbu pre funkčný imunitný systém.
  2. Spravte si zo zdravej výživy rutinu. Nesprávne stravovanie či podvýživa „kvôli kráse“ neprospievajú nielen dobrému imunitnému systému, ale aj bezproblémovému menštruačnému cyklu.
  3. Menštruácia vyžaduje zvýšený príjem potravín bohatých na železo, ako sú napríklad špenát, orechy, fazuľa, papriky, hrášok, tofu, ryby, hydina a hovädzie mäso.
  4. Počas menzesu a v období prechladnutí pridajte do svojho jedálnička prírodné vitamíny (C, B2, B6, D) a minerály ako selém či zinok, ktoré dohromady podporia imunitný systém v boji proti mikroorganizmom.
  5. Vyhýbajte sa stresu, a to aj počas PMS obdobia. Chronický stres si nevyhnutne zoberie daň na vašom imunitnom systéme. Nájdite si čas na seba a vytvorenie pohody aj počas „svojich dní“. 
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...