Imunita a lymfatický systém

Imunita a lymfatický systém

2.2.2015

Lymfatický systém tvorí jedinečnú súčasť našej imunity a pomáha zabezpečovať obranyschopnosť organizmu. K najdôležitejším prvkom tohto systému patria slezina, thymus, kostná dreň, lymfatické cievy a uzliny.

 

Lymfatický systém je zložený z lymfatických ciev, cez ktoré tečie lymfa, a z lymfatického tkaniva. Z tohto špecifického druhu tkaniva sú vytvorené všetky lymfatické orgány. Rozoznávame tzv. centrálne (thymus a kostná dreň) a periférne lymfatické orgány (slezina, lymfatické uzliny a ďalšie). Lymfatické tkanivo sa skladá z buniek-lymfocytov, plazmatických buniek a makrofágov, pričom obe patria aj k základným stavebným prvkom našej imunity.

Vzťah imunitného a lymfatického systému

Kľúčovou funkciou lymfatického systému je jeho pôsobenie v rámci imunitného systému. Vytvára ideálne prostredie pre tvorbu a dozrievanie lymfocytov. Na tomto procese sa podieľajú tak thymus (tzv. detská žľaza), ktorý je funkčný už od narodenia, ale napríklad aj lymfatické uzliny, ktoré fungujú ako filter pretekajúcej lymfy, ničiaci baktérie, vírusy aj poškodené bunky.

Z hľadiska fungovania imunity je dôležité, že v tomto procese vznikajú B-lymfocyty, ktoré sa následne menia na protilátky nazývané špecifické imunoglobulíny. V lymfatických uzlinách sa vyskytujú aj tzv. pamäťové bunky, ktoré pri stretnutí s vhodným antigénom dokážu vyvolať imunitnú odpoveď. A v neposlednom rade tu nájdeme aj T-lymfocyty, ktoré priamo zneškodňujú nebezpečné bunky.

Kedy signalizuje lymfatický systém zdravotné problémy?

Lymfatický systém nájdeme v podstate v celom ľudskom organizme, počnúc črevami a žalúdkom, cez krčné mandle až po slezinu. Lymfatické uzliny sú rozmiestnené po celom tele na kľúčových miestach, čo mu umožňuje systému sledovať rodiace sa zdravotné problémy. Prvým znakom býva zväčšenie podkožných lymfatických uzlín až tak, že sú hmatateľné. Toto zväčšenie môže mať na svedomí banálna infekcia, ale aj závažné onkologické ochorenie.

Ak máme bolestivé uzliny počas niekoľkých dní, netreba podliehať obavám. Ide o bežnú reakciu lymfatického systému na infekciu. V prípade nebolestivého zväčšenia, ktoré trvá dlhšiu dobu, by sme už mali zostriť pozornosť. Na objasnenie veľkosti a množstva zväčšených uzlín na krku, v slabinách alebo v podpazuší následne slúži ultrazvukové vyšetrenie a ďalšia diagnostika. Pri podozrení na  závažnejšie ochorenie možno definitívnu diagnózu stanoviť len histologickým vyšetrením po chirurgickom odbere uzliny.

 

 

lymfatická masáž

Overeným spôsobom posilňovania lymfatického systému je masáž. Mnohé ženy si často mylne myslia, že lymfatická masáž pomáha pri redukcii telesnej hmotnosti, no schudnutie je v skutočnosti iba vedľajším účinkom prečisteného lymfatického systému.

 

Kostná dreň, slezina a imunitný systém

Zaujímavou súčasťou lymfatického systému je tkanivo nazývané kostná dreň. Nájdeme ho priamo v štruktúre niektorých veľkých kostí. Zohráva veľkú rolu pri tvorbe červených a bielych krviniek a krvných doštičiek. Krvinky sú pritom zásadné pre fungovanie imunitného systému. Napríklad tzv. B-lymfocyty, vznikajúce v kostnej dreni, vytvárajú obranné látky proti baktériám.

Inú funkciu má v lymfatickom systéme slezina – je jedným z hlavných filtrov krvi. V prípade, ak je slezina zdravá, je skrytá hlboko v tele, avšak počas ochorenia zvykne narásť až tak, že ju vieme nahmatať. V rámci filtrovania krvi slezina likviduje červené krvinky, aj ďalšie abnormálne telieska, plávajúce v krvi. Pomáha tak nášmu organizmu zbaviť sa škodlivých baktérií.

Prejavy lymfatického systému by sme nemali podceňovať, keďže môžu signalizovať aj vážne choroby, napríklad lymfóm. Ak kdekoľvek na tele nájdeme napríklad zväčšenú lymfatickú uzlinu či krčné mandle, a to bez zjavnej súvislosti s predchádzajúcou infekciou, je lepšie navštíviť lekára a nechať sa dôkladne vyšetriť. Včasná diagnostika a správna liečba zvyšuje šance pacientov na vyliečenie v prípade, ak by išlo o vážnejšie ochorenie.

 

 

 

 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...