Hormóny – kľúč k imunitnému systému

Hormóny – kľúč k imunitnému systému

8.12.2014

Vedecké štúdie z posledných rokov čoraz viac potvrdzujú zložitý vzťah medzi imunitným a hormonálnym systémom v ľudskom organizme. Vplyv hormónov na imunitu je väčší než sa predpokladalo.

Dobrým príkladom je nedávna štúdia potvrdzujúca obojsmernú komunikáciu medzi imunitou a neuroendokrinnou sústavou. Bunky imunitného systému obsahujú receptory pre neuroendokrinné hormóny. Na základe tejto komunikácie dokáže imunitný systém vysielať obranné látky. Navyše tu vzniká aj spojenie aminokyselín peptidov. Tie sú podobné hormónom produkovaným neuroendokrinným systémom a pôsobia ako regulátor imunity.

Iný príklad poskytla štúdia, skúmajúca vplyv hypofýzy a jej hlavného hormónu melatonínu na imunitný systém, prostredníctvom kontroly uvoľňovania cytokínov (časti imunitného systému). Výskumníci zistili, že melatonín dokáže modulovať imunitné funkcie u pacientov s rakovinou a prispieť tak k stabilizácii nádorov.

Vzťah veku, rastového hormónu a imunitného systému

S pribúdajúcim vekom klesá funkčnosť rastového hormónu aj spoľahlivosť imunitného systému. Na tento fakt sa zamerala ďalšia štúdia. Tá preukázala, že podávanie rastového hormónu do organizmu pomohlo výrazne naštartovať imunitný systém. To následne zvýšilo celkovú hladinu rastového hormónu v tele.

Imunitný systém u žien a hormóny

Ideálnym príkladom, akú dôležitú úlohu majú hormóny pre imunitný systém, je ženský organizmus. Aby bol možný úspešný rast plodu a fungovala ochrana dieťaťa až po dojčenie, musí byť imunitný systém žien naozaj výkonný. Základom ženskej imunity sú pritom hormóny známe ako estrogény. Vedci zistili, že čím vyššia je hladina estrogénov v organizme, tým lepšiu imunitnú odpoveď možno očakávať. 

Hladina estrogénu napríklad stúpa každý mesiac pred ovuláciou, aby sa zabezpečilo posilnenie imunity a lepšia odolnosť proti baktériám a vírusom. Taktiež počas tehotenstva prebieha v ženskom organizme fascinujúca súhra medzi estrogénmi a ďalším hormónom progesterónom, ktorej výsledkom je rôznorodé ovplyvňovanie imunitného systému tak, aby nezaútočil na plod.  

Ktoré hormonálne orgány sú kľúčové pre správne fungovanie imunity?

Pre efektívnu imunitu je nevyhnutná dobrá práca štítnej žľazy a nadobličiek. Tie majú na svedomí plejádu hormónov ako estrogén, kortizol, progesterón, adrenalín či testosterón, ktorých nerovnováha vedie preukázateľne k slabšej imunitnej odozve. Samozrejme tieto hormóny sú zásadné aj pre fungovanie mnohých iných procesov.

Napríklad produkcia kortizolu nadobličkami má obrovský význam pre udržanie funkčnej imunity. Avšak ak dochádza k nadprodukcii kortizolu, imunitný systém je oslabený kvôli potlačeniu funkčnosti neutrofilov (bielych krviniek). Kvalitný imunitný systém potrebuje aj dostatočnú tvorbu NK buniek, ktoré predstavujú jeho prvú obrannú líniu. Výskumníci zistili, že NK bunky sú viac aktívne u jedincov, ktorí majú optimálnu úroveň hormónov štítnej žľazy. Nízka hladina hormónov štítnej žľazy môže byť prekážkou pre správnu reakciu organizmu na prítomnosť vírusov.

V prípade hormónu progesterón sa jeho nízka hladina v organizme spája s niektorými autoimunitnými ochoreniami. Správne množstvo testosterónu zas ovplyvňuje tvorbu T-buniek, nevyhnutných pre boj s infekciami, ale jeho nadprodukcia môže tiež viesť k autoimunitným ochoreniam.

Stresový hormón a imunita

Vedecké štúdie potvrdili, že ak sa nachádzame v dlhšie trvajúcom strese, bez ohľadu na jeho príčinu, schopnosť imunitného systému bojovať s antigénmi klesá. To je dôvod, prečo sme vtedy náchylnejší na infekčné ochorenia. Aj za týmto imunitným procesom stoja hormóny, konkrétne kortizol a jeho zvýšená hladina v prípade stresu.

Udržanie zdravého imunitného systému teda znamená, že musíme udržiavať aj zdravý hormonálny systém. V prípade podozrenia na problémy so štítnou žľazou, alebo ak sa nedarí zistiť príčinu imunitných ťažkostí, navštívte svojho lekára a dajte si spraviť hormonálne vyšetrenie.

 

Ku správnemu fungovaniu imunitnému systému vám pomôžu i vhodné výživové doplnky.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...