Ako vybabrať s nepríjemným oparom na perách?

3.1.2013

 

Opar je malý pľuzgierik či vriedok na perách, pod nosom a okolo úst. Koža okolo oparov býva červenkastá, opuchnutá a niekedy aj boľavá na dotyk. Pľuzgieriky môžu po niekoľkých dňoch prasknúť a vypúšťať číru tekutinu. Následná chrasta sa zvyčajne hojí niekoľko dní až 2 týždne.

Aké vírusy opary spôsobujú?

Opary vyvolávajú vírusy zo skupiny herpes simplex. Okrem vriedkov v okolí úst (herpes labialis) sa môžu prejaviť aj na genitáliách (genitálny herpes). Herpes simplex zvyčajne prenikne do organizmu cez poškodenú kožu alebo ďasná.

Ako som sa mohol nakaziť oparom?

Vírusom spôsobujúcim opar sa dosť často nakazí už dieťa od svojich rodičov, ktorí sú jeho nosičmi. Môžete ho dostať prvýkrát aj vtedy, keď vás pobozká niekto s oparom. Často sa to stane ešte v skorej mladosti, takže si na to ani nemusíte pamätať. Bežné je aj šírenie vzájomným požičiavaním si pohárov, príborov či uterákov. Orálny sex je zas bežný spôsob prenášania oparu na genitálie (genitálny herpes).

Čo treba spraviť, keď sa opar začne objavovať?

Aplikujte na vznikajúci opar (svrbiace miesto) zabalený ľad po dobu 90 minút tak, aby ste si nespôsobili omrzliny. Pomôcť môže aj okamžitá aplikácia niektorého zo širokej ponuky krémov proti oparom.

Ako sa liečia opary po ich rozvinutí?

Obvykle si opar liečime na vlastnú päsť s vyliečením počas niekoľkých dní. Na liečbu môžeme využiť špeciálny krém na pery, pleťové krémy, mastičky, niekedy aj tabletky. Lekára má zmysel navštíviť iba v prípade viacerých bolestivých oparov. Samotný vírus herpes simplex, ak už sme ním raz nakazení, nedokážeme z organizmu úplne odstrániť a zostáva v nás po celý zvyšok života. 

Ako sa chrániť pred vznikom oparu?

Prevenciu môžeme rozdeliť na pred a po nakazení sa vírusom herpes simplex. Ak ešte nie ste nakazení, vyhýbajte sa bližšiemu styku s telesnými tekutinami od infikovanej osoby. Nezdieľajte príbory, šálky a podobné predmety, ale napríklad ani tyčinky a potraviny, ktoré mohli použiť ľudia s oparom. Často si umývajte ruky tekutým mydlom.

Po nakazení sa vírusom, už nemôžete sporadickému výskytu oparu zabrániť, avšak môžete ho minimalizovať. Základným pravidlom je, že častosť výskytu oparu súvisí so stavom vášho imunitného systému a životným štýlom. Opar sa napríklad môže objaviť pri zvýšenej miere stresu, pri prechodenom prechladnutí alebo ako sprievodný znak chrípky. Častejší výskyt oparov ako raz za 2 – 3 roky signalizuje vážnejší defekt imunitného systému. Pred návštevou odborníka skúste nakopnúť svoju imunitu Imunoglukanom.

 

MUDr. Vladimír Flimer
Autor článku:
MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...