6 vecí, ktoré treba vedieť o plesňových ochoreniach

04.03.2015

Huby sú bežnou súčasťou prostredia, v ktorom žijeme. Bývame s nimi v každodennom styku, bez toho, aby nás to trápilo. Niekedy sa ale situácia zvrtne, a najmä imunitne oslabení ľudia môžu byť napadnutí plesňovou či kvasinkovou infekciou.

Čo spôsobuje plesňové a hubové ochorenia?

Vlastnou príčinou týchto ochorení sú parazity rastlinného pôvodu. Rozširujú sa spórmi, ktoré sú veľmi odolné voči vonkajším vplyvom a prenášajú sa kontaktom z jednej osoby na druhú. Plesne a huby najviac ohrozujú diabetikov či ľudí s poruchami glukózovej  tolerancie, pacientov s poruchou bunkovej imunity vrátane ľudí s nádorovými ochoreniami, ďalej ľudí dlhodobo liečených kortikosteroidmi a cytostatikami. Kvasinky zas výraznejšie ohrozujú tých, ktorí sa dlhodobo liečia antibiotickou kúrou.

Aký je vzťah hubových ochorení a imunity?

Presný mechanizmus rozvoja plesne či kvasiniek pri oslabenej imunite nie je ešte známy a je predmetom skúmania vedcov. Vzájomný vzťah je o to zložitejší, že naša imunita je každodenne v kontakte so stovkami druhov húb bez toho, aby došlo k negatívnym javom. Priamu súvislosť rozvoja plesní či kvasiniek ale potvrdzujú štatistické merania. Tie ukazujú, že ľudia s oslabenou imunitou, bez ohľadu na príčinu tohto oslabenia, ich mávajú častejšie než bežná populácia.

Ktorí ľudia sú najviac ohrození plesňovou či kvasinkovou infekciou?

Infekcia najčastejšie napadá ľudí s oslabenou imunitou, či už pri autoimunitných poruchách, chronických ochoreniach alebo závažných infekciách typu HIV / AIDS. Častou príčinou vzniku plesní je aj užívanie niektorých druhov liekov a nedostatočná hygiena po športovaní. Riziko nákazy rastie aj v závislosti od miesta pobytu. V prípade, ak máte oslabenú imunitu, je dobré pred vycestovaním do rizikových krajín poradiť sa s odborníkmi o prevencii. Taktiež, ak sa často pohybujete v oblasti vtáčieho trusu (napr. chov sliepok) či pracujete s materiálmi, ako je pôda a hnoj, vystavujete sa zvýšenému riziku nákazy.

Môže pleseň zasiahnuť aj pokožku?

Áno, existuje viacero foriem napadnutia pokožky, najčastejšou tzv. epidermofýciou. Zvyčajne sa rozvinie medzi prstami nôh a odtiaľ postupuje na stupaje a nechty. Častým miestom nákazy bývajú spoločné sprchy, kúpaliská alebo telocvične. Okrem nôh sa plesňami a hubami môže nakaziť aj pokožka na rukách, pod vlasmi či v miestach potu (podpazušie). Základnou prevenciou je správna hygiena a výmena spodnej bielizne a starostlivosť o pokožku. Vyskúšať  môžete napríklad krém vhodný na atopickú pokožku, ktorý obsahuje prírodný Imunoglukan ®.

Čo by sme mali vedieť o plesňových infekciách nechtov?

Onychomykózy patria k pomerne bežným hubovým infekciám, ktoré sú pri skorom podchytení dobre liečiteľné. Pre plesňovú infekciu nechtov je typické, že napriek postupnému zhoršovaniu, nejde o bolestivé ochorenie. Na pozore by sme sa mali mať najmä vo vyššom veku, ak máme poranený necht, trpíme cukrovkou alebo sme prekonali pásový opar na nohe. V rámci prevencie by sme nemali chodiť bosí vo verejných priestoroch (sprchy, šatne) a nezdieľať nožnice na nechty s ostatnými ľuďmi.

Ktoré hubové infekcie možno považovať za najnebezpečnejšie?

Zvyčajne sa plesňové infekcie prejavujú len miernymi kožnými vyrážkami či problémami s nechtami. Niekedy ale môžu viesť k vážnym a ťažko liečiteľným komplikáciám, ktoré zasahujú vnútorné orgány. Spozornieť by sme mali najmä pri kolonizácii hubovými druhmi ako Coccidioidomycosis, Cryptococcosism, Histoplasmosis, Pneumocystis pneumonia, invazívna Candida alebo Aspergill.

Ktoré lieky sú rizikové z hľadiska rozvoja hubového ochorenia?

Ide najmä o kortikosteroidy, TNF inhibítory, antibiotiká alebo chemoterapiu. Paradoxne sú viaceré z týchto liekov používané pri problémoch s imunitou a kožou (lupus, psoriáza, reumatoidná artritída) alebo dýchacím systémom (alergie, astma, bronchitída). Ak sa u vás rozvinie pleseň, je nevyhnutné informovať o tom vášho lekára, upraviť dávkovanie a nasadiť antimykotyká.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...