Dokázala som zladiť profesionálny šport s fungujúcou imunitou, hovorí Natália Šlepecká

13.3.2012

 

Natália Šlepecká (28) má za sebou viacero významných úspechov vrátane 14. miesta na minuloročných majstrovstvách sveta. Sympatická Liptovčanka musela v minulosti zápasiť nielen so športovými súpermi, ale aj s oslabenou imunitou a opakovanými ochoreniami dýchacích orgánov.

Venovať sa profesionálne lyžovaniu (free ski & free ride) vyžaduje veľkú sebadisciplínu. Ako to zvládate?

Profesionálka ešte nie som. :) V zahraničí síce súťažím s profesionálkami, ale ešte stále nemám také finančné zázemie, aby som mohla prestať úplne pracovať. Som vďačná firme môjho otca, kde mám polovičný úväzok a vychádzajú mi veľmi v ústrety. Na samotné tréningy sa veľmi teším, hlavne na snehu. Samozrejme takýto životný štýl vyžaduje veľa energie a je dvojnásobne zaťažujúci na imunitu.

Natália Šlepecká - 1st place, FIS EC Brand, 26. 01. 2012 from Tomas Murgac on Vimeo.

Ako dlho profesionálne športujete? Ktoré závody vás čakajú najbližšie?

Na zahraničných súťažiach som aktívna druhú sezónu a darí sa mi čoraz viac. Koncom januára som v rámci Európskeho pohára FIS získala 1. a 2. miesto v rakúskom Brande. Ďalej som sa zúčastnila Swiss Freeski Open v švajčiarskom Davose a Polish Freeskiing Open v Zakopanom, kde som v disciplíne big air skončila vždy na 2. mieste. Teraz zas odlietam do Fínska na môj prvý svetový pohár, tak držte prsty. :)

Aké úspechy sa vám zatiaľ podarilo získať?

Je ich mnoho, napríklad som majsterka Slovenska v disciplíne slopestyle za rok 2011. Asi najviac si vážim účasť na minuloročných Majstrovstvách sveta v USA, kde som vo veľmi silnej konkurencii skončila na náročnej trati štrnásta.

Zima je pre vás určite fyzicky náročná, ako sa na ňu pripravujete?

Často chodím do sauny a regenerujem sa vo wellness aquaparkoch. Ak nemám prístup k snehu, snažím sa čo najviac času venovať tréningu výbušnej sily a gymnastickým a strečingovým cvičeniam.

Ako je to u vás s chorobnosťou a imunitou počas zimnej sezóny?

V minulosti som bývala chorá veľmi často, aj 3-krát za zimu a celá tréningová snaha tak vychádzala nazmar. Opakovali sa mi infekcie dýchacích ciest. Lekári na mne skúšali všetko možné, dokonca aj špeciálne ruské injekcie na imunitu, zabral však až Imunoglukan.

V čom vám pomohol? A v akom stave ja vaša súčasná imunita?

Po pozitívnej skúsenosti som kapsule s Imunoglukanom začala užívať dlhodobo. Odvtedy sa mi v podstate začali vážnejšie ochorenia vyhýbať. Zvykla som si tiež, že ak sa pohybujem medzi nakazenými ľuďmi, zdvojím si dávku Imunoglukanu a takmer vždy sa mi podarí chorobe vyhnúť. Veď napokon mojou poslednou chorobou počas tohtoročnej zimy bola iba slabá dvojdňová nádcha v októbri.

Natália (vpravo)

Čo ešte robíte pre svoje zdravie?

Snažím sa každý deň spať aspoň 9 hodín, aby sa telo stihlo zregenerovať. Pravidelne saunujem. A venujem sa strečingu, aby boli moje svaly ohybné a nenáchylné na zranenia.

Čomu sa venujete vo voľnom čase okrem športu?

Mojou druhou najväčšou vášňou po freeskiingu je športová fotografia.

Bez ktorých troch vecí sa na závodoch nezaobídete?

Lyže, Red Bull a Imunoglukan.

Ďakujeme za rozhovor!

 

Autor: imunita.sk

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...