Viete, ako zvládnuť chrípku?

17.1.2012

 

Myslíte si, že vás na chrípke už nemôže nič prekvapiť? Opak je pravdou. Chrípkový vírus je fascinujúci druh. Každoročne sa dokáže zmeniť a stále znova ohrozovať naše zdravie aj životy. V prípade nedoliečenia vie pekne zavariť aj vážnymi zdravotnými komplikáciami.

Našťastie poznáme tradičné aj moderné metódy, ako útok tohto zákerného vírusu čo najlepšie zvládnuť aj v prípade, že máte oslabenú imunitu.

Chrípka nie je prechladnutie ani nádcha

Zhrňme si, čo už o chrípke vieme. Ide o infekčné ochorenie horných dýchacích ciest. Spôsobujú ho vírusy influenza typu A, B alebo C, pričom najzákernejším je typ A. Tieto vírusy každoročne menia svoj charakter, takže ľudský organizmus si s nimi musí poradiť každý rok nanovo. Ako pôsobí chrípkový vírus názorne ukazuje toto video v angličtine:

Aký je rozdiel medzi chrípkou a bežným prechladnutím? Chrípka je nebezpečné ochorenie, ktoré vie spôsobiť vážne komplikácie a dokonca aj zabiť. Choroba sa prejavuje bolesťou a slabosťou celého tela, malátnosťou, únavou a vysokými teplotami. Pri správnej liečbe odznie do 7 dní. Naopak prechladnutia a nádchu spôsobujú najmä tzv. rinovírusy, adenovírusy a ďalšie. Majú pomalší nástup, ľahší priebeh a málokedy ohrozujú organizmus vážnymi komplikáciami.

Dokážeme sa chrípke vyhnúť?

Chrípka patrí k tzv. kvapôčkovým infekciám. Šíri sa kýchaním, kašľaním, rozprávaním, ale aj priamym kontaktom, napríklad podávaním rúk či bozkávaním. Z toho vyplýva prevencia pre chrípkové obdobie:

 • dodržiavať hygienické zásady ako pravidelné a pedantné umývanie rúk,
 • vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi,
 • obmedzenia cestovania v MHD, pokiaľ to je možné,
 • pravidelné vetranie doma aj v práci,
 • minimalizovanie návštev klimatizovaných interiérov s vysokým výskytom ľudí.

Jedinou vedecky overenou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Každoročne sa obsah vakcíny mení podľa toho, ako odborníci predpokladajú vývoj chrípkových vírusov. Očkovanie je nevyhnutné najmä pri starších ľuďoch, deťoch a ľuďoch s chronickými ochoreniami. O detailoch očkovania aj prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s vaším lekárom.

Chrípka = riziko vážnych komplikácií

Silnou zbraňou chrípky je jej schopnosť vyvolať sprievodné zdravotné komplikácie. Prvým okruhom sú komplikácie u nedoliečených pacientov. Podcenenie liečby a nevyležanie chrípky môže viesť k prepuknutiu tzv. vírusovej myokarditídy, teda zápalu srdcového svalu.

Druhou skupinou sú komplikácie u rizikových pacientov. Patria sem dospelí nad 65 rokov, deti mladšie ako 2 roky, tehotné ženy, ženy do 2 týždňov od ukončenia tehotenstva a samozrejme ľudia s chronickými chorobami ako:

 • astma a chronické pľúcne ochorenia (napr. chronická obštrukčná choroba pľúc či cystická fibróza),
 • poruchy krvi a anémia,
 • endokrinné poruchy a metabolické poruchy (napr. diabetes mellitus, dedičné metabolické poruchy, morbídna obezita),
 • choroby srdca (napr. vrodené srdcové chyby, zlyhania srdca a ischemická choroba srdca),
 • poruchy obličiek a pečeňové poruchy,
 • neurologické ochorenia a poruchy nervovej sústavy,
 • ľudia mladší než 19 rokov na dlhodobej liečbe aspirínom
 • a samozrejme ľudia s oslabeným imunitným systémom v dôsledku choroby alebo liekov (napr. ľudia s HIV alebo AIDS alebo rakovinou).

Vybojujme zápas s chrípkou

Ak nás už chrípka napadla, treba sa jej postaviť účinným spôsobom. Správna liečba je kombinácia týchto postupov:

 • Dostatočný prísun vitamínov, najmä vitamínu C a stopových prvkov zinok a selén.
 • Pitie veľkého množstva vody (nie sladených limonád) a teplých bylinkových čajov, aby sa zabránilo dehydratácii. Dostatok tekutín pomáha uvoľňovať sekréty z dýchacích ciest a zráža teplotu.
 • Pravidelné vetranie domácnosti, kde sa liečite.
 • Aspoň niekoľkodňové vypustenie stresu z pracovných povinností. Telo potrebuje energiu pre účinný boj s chorobou.
 • Pokiaľ nemáte problém s nízkym tlakom, dobré je užívať zvýšené množstvo cesnaku v prijímanej potrave po dobu niekoľkých dní.
 • Zázvorová kúra – počas liečby odporúčame niekoľkokrát denne popíjať odvar z rastliny ďumbier.
 • Ľudové recepty ako med s cibuľou či med s citrónom a klinčekmi tiež nemusia byť zbytočné, keďže pomáhajú zahriať organizmus a dopĺňať vitamíny.
 • Vhodnou prevenciou aj podpornou liečbou je užívanie Imunoglukanu počas celého zimného obdobia. Posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a pomáha výrazne zlepšiť kvalitu našej imunitnej reakcie.

Ktoré čaje piť počas liečby?

Odporúčame piť najmä lipový čaj, ktorý podporuje imunitu aj dýchacie cesty a zmierňuje teplotu, ďalej rakytníkový čaj, ktorý posilňuje imunitný systém, čaj z mäty piepornej, ktorý ma antibakteriálne účinky a z rumančeka kamilkového, ktorý má protizápalové účinky a je výborný na naparovanie dýchacích ciest.

Pomáhajú antivirotiká proti chrípke?

Antivírusové lieky fungujú najlepšie proti chrípke vtedy, ak liečbu začneme do 2 dní od nakazenia sa. Keďže úvodné príznaky chrípky sú podobné bežnému prechladnutiu, málokedy sa podarí v tomto termíne antivirotikum nasadiť. Neskôr sa už používajú len u vážne chorých pacientov s rôznymi chronickými ochoreniami.

Jazykovo zdatnejším odporúčame zaujímavý prehľad základných informácií o chrípke v tejto infografike.

 

Autor: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imunológ a alergológ

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...