Prechladnutiu možno predísť aj v sychravých dňoch

22.11.2011

 

Každý rodič si iste všíma, že jeho dieťa býva častejšie choré najmä počas jesene a zimy. Dôvodov je viacero – od zvýšenej „nálože“ vírusov a rôznych baktérií v spoločnosti až po oslabenie imunitného systému v tomto období. Napokon o tom, že opakované infekcie dýchacích ciest sú reálnym a častým problémom, s ktorým sa stretáva každý detský lekár aj špecialisti (imunológovia, pneumológovia, otorinolaryngológovia), sme viackrát písali aj na stránkach www.imunita.sk. Čo je však zaujímavé, že pohľad rodiča a lekára na chorobnosť dieťaťa býva často rôzny.

 

Netreba sa báť každej infekcie

Oveľa dôležitejšie ako počet opakovaní (frekvencia) infekcií dýchacieho systému je to, či prebiehajú jednoducho alebo s komplikáciami, ako aj to, či dieťaťu trvá dlho, kým sa z ochorenia vystrábi, alebo len pár dní. Podobne sa mnohí rodičia až príliš obávajú, že práve ich dieťa trpí na niektorú z vrodených porúch imunity. Preto je dobré vedieť, že výskyt týchto ochorení a syndrómov je veľmi nízky a u väčšiny „často chorých“ detí nenájdeme pri základnom laboratórnom vyšetrení imunity žiadne výraznejšie odchýlky. Preto aj v detskom veku zvykneme hovoriť o tzv. „fyziologickej (t. j. prirodzenej) chorobnosti“.

U dieťaťa v predškolskom veku považujeme 8 infekcií horných dýchacích ciest s ľahkým priebehom a dobrou odpoveďou na liečbu za normálny stav, u detí v školskom veku býva tento počet 2 – 4 ochorení za rok. Naopak, ak dieťa trpí opakovanými infekciami dolných dýchacích ciest (napr. zápaly pľúc) alebo máva časté zápaly stredoušia, treba ho vyšetriť u detského imunológa. Najčastejším pôvodcom infekcií dýchacích ciest sú vírusy, a preto vo väčšine prípadov nie je liečba antibiotikami potrebná. Od jednoduchých viróz dýchacieho systému treba odlíšiť chrípku. Tá je už ochorením „celého organizmu“, pri ktorom má dieťa vysokú teplotu, bolesti svalov ako aj prejavy infekcie dýchacieho systému. V každom prípade skutočnosť, že dieťa býva najmä v predškolskom veku častejšie choré a že to do istej miery považujeme za „prirodzené“ neznamená, že máme zaujať pasívny postoj.

 

Ako predchádzať infekčným ochoreniam u detí?

Vhodné je otužovanie, adekvátne obliekanie dieťaťa, dostatok pobytu na čerstvom vzduchu, ako aj pestrá a vyvážená strava. K významným faktorom, ktoré podporujú pripravenosť imunitného systému na stretnutie sa s infekciami patria vitamíny a rôzne stopové prvky. Spomedzi vitamínov majú asi najväčší význam v obranyschopnosti vitamíny C, A a E a spomedzi stopových prvkov zinok a selén. Avšak netreba prepadnúť ilúzii, že ak budeme užívať tieto výživové doplnky, na ostatnej strave nezáleží. Potrebná je pestrá strava doplnená spomínanými vitamínmi a minerálmi.

Okrem vitamínov a minerálov však máme aj iné možnosti ako „pomôcť“ imunitnému systému dieťaťa a pripraviť ho na kontakt s mikróbmi počas jesene a zimy. Vhodné sú rôzne prípravky s obsahom beta-glukánov (najmä z húb), extrakty z Echinacey, prípadne niektoré iné prírodné prípravky. Na druhej strane, viaceré z predávaných výživových doplnkov, ktorých výrobcovia deklarujú účinok pri prevencii infekcií dýchacích ciest, nemajú dostatok vedeckých podkladov o ich účinnosti a ide skôr o komerčný ťah na rodičov a ich peňaženky.

 

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
Autor článku:
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
klinický imunológ, alergológ, pediater
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...