Máte problém s praskajúcimi kútikmi úst? Poradíme vám, ako na ne

16.11.2011

 

Na našu stránku sa obrátil mladý muž s naliehavou prosbou o pomoc: „Som už zúfalý. Mám obojstranný kútik okolo úst, ani neviem, či je to herpes alebo „kútik“, trvá to už asi 3 mesiace a nie a nie prejsť... Vyskúšal som už všetko možné – vysušoval, natieral mastičkami, dopoval sa vitamínmi, železom, zinkom, multivitamínmi a stále nič nepomáha. Niekedy sa už zdá, že sa to hojí, avšak vždy, keď otvorím trochu viac ústa, zas mi to praskne až krváca. Čo mám robiť?“

Väčšina z nás sa už určite stretla s týmto obťažujúcim ochorením, medzi ľuďmi známym ako „kútiky“ či „afta“. Medicína ho označuje názvom infekčné kútiky úst. Najčastejšie sa prejavuje bolestivými trhlinkami a prasklinami v oblasti ústnych kútikov, zápalom blízkeho okolia aj chrastičkami. Nepríjemnou je bolestivosť týchto miest, ktorá niekedy vedie až k odmietaniu potravy.

 

Aké sú príčiny tejto choroby?

„Kútik“ je v podstate sprievodným príznakom nerovnováhy organizmu, ktorá vytvára priestor pre napadnutie organizmu infekciou. V kolektíve menších detí ňou zvyčajne býva streptokoková infekcia. V prípade nášho dopytujúceho sa mladého muža, ktorý má sklon k opakovanej tvorbe kútikov, ide pravdepodobne o kvasinkovú infekciu, prípadne zmiešanú s bakteriálnou. Pri vzniku kútikov sa uplatňujú aj tzv. podporné faktory, a to hlboký skus, cukrovka, poruchy trávenia – prípadne nevhodná strava, najmä nedostatok vitamínov zo skupiny B, hlavne B12 či nedostatok železa. Môže ísť aj o prejav nežiaducich účinkov niektorých liekov, napr. Roaccutane (lieku na akné). „Kútiky“ sa môžu vyskytnúť aj pri skrytých infekčných ložiskách (zuby, uši...).

 

Zapálených „kútikov“ sa možno zbaviť

Príčin tohto ochorenia je viacero, preto aj liečbu treba nastaviť podľa vyvolávajúcej príčiny. V prípade dlhodobo sa opakujúcich zápalov odporúčame navštíviť vhodného odborníka, napríklad imunológa. Ten preverí aktuálny stav vašej imunity a zistí druh infekcie, ktorý okupuje práve vaše kútiky.

Ak trpíte „kútikmi“ len občas, dokážete si pomôcť aj bez lekára. Dôležité je, aby ste postupovali komplexne – teda liečili nielen problematické miesto, ale aj celkový stav organizmu. Miestna liečba „kútika“ spočíva vo vysušovaní a dezinfekcii. Napadnuté miesto si treba umývať dezinfekčným a vysušujúcim roztokom, napr. borovou vodou či jemným roztokom hypermangánu. Zároveň miestne bojujeme aj so samotnou infekciou: vhodné sú protibakeriálne a protikvasinkové masti, podľa vyvolávateľa. V prípade bakteriálnej infekcie Pamycon masť, Bactroban, Fucidin, alebo ak sa potvrdí kvasinková infekcie, tak siahneme po masti Fungicidin či Candibene.

 

Dlhodobým riešením je celková podpora organizmu

V prípade, ak máte oslabenú imunitu a zlé stravovacie návyky, „kútiky“ sa vám s veľkou pravdepodobnosťou budú vracať aj napriek kvalitnej miestnej liečbe. Je to logické – „kútik“ je v takom prípade len signálom, že niečo systémové nie je v poriadku. Preto je potrebné istú dobu podporovať imunitu, napríklad kombináciou prírodného prípravku Imunoglukan P4H a dočasným podávaním vitamínov skupiny B a C. Dobrý účinok má aj zinok (tablety Zinok, Zinkosel a pod.). Nesmieme zabudnúť ani na vhodnú úpravu stravovania, najmä zväčšiť príjem zeleniny a ovocia.

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
Autor článku:
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
klinický imunológ, alergológ, pediater
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...