13 ochorení, pri ktorých treba vyhľadať imunológa

4.11.2011

 

Príznaky oslabenia imunitného systému sú špecifickou individuálnou záležitosťou. Neexistuje jedno centrum imunity, tá „sídli“ v celom tele, na sliznici čriev, v týmuse, lymfatickom systéme, ale aj v slezine či rôznych druhoch bielych krviniek. Jej oslabením tak prirodzene dochádza k rôznorodým formám porúch. Zistiť, či ide vskutku o ochorenie imunologického pôvodu dokáže jedine komplexné vyšetrenie u odborníka.

 

Oslabená imunita ovplyvňuje množstvo chorôb

K vyšetreniu imunity by ste sa mali rozhodnúť v prípade, ak trpíte opakovaným alebo chronickým zápalovým ochorením dýchacích ciest, ktoré nereaguje na bežnú liečbu. Avšak ani zďaleka nejde o jediný prejav nedostatočnej imunity. Medzi ďalšie poruchy imunologického pôvodu patria viaceré ochorenia žalúdočného a črevného traktu, kožné zápaly, plesňové ochorenia, diabetes 1. typu, poruchy funkcie štítnej žľazy, reumatické ochorenia, zápalové ochorenia obličiek, roztrúsená mozgovo-miechová skleróza, ale aj všetky prejavy alergií a v extrémnom prípade aj niektoré krvné a onkologické ochorenia.

Ako vidieť už len z tohto stručného prehľadu, úloha imunity je oveľa širšia než len ochrana pred častými prechladnutiami. Jej fyziologickou funkciou je nielen obrana organizmu pred rozmanitými choroboplodnými zárodkami (vírusy, baktérie, plesne, prvoky a červy), ale aj pred bunkami vlastného tela, ktoré sa prestali správať ako normálne bunky, nekontrolovane sa množia a ohrozujú jedinca rozvojom nádorového ochorenia. Niekedy má zas „na rováši“ hypersenzitívnosť na niektoré podnety, čo vedie k vzniku alergií. Nedostatočná funkcia imunitného systému sa môže prejavovať aj celkovým pocitom únavy, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán, opakovanými bakteriálnymi, vírusovými a plesňovými ochoreniami či zníženým počtom bielych krviniek.

 

Ako zistíme, že ide o imunitou podmienené ochorenie?

Pri týchto „záhadných“ a často dlhotrvajúcich ochoreniach po istej dobe začneme predpokladať, že majú pôvod v zlej funkcii imunitného systému. Potvrdiť to môže jedine imunologické vyšetrenie. Jeho základom je analýza krvi so zameraním sa na parametre imunitného systému. Zvyknú sa robiť aj kožné testy na vylúčenie alergickej príčiny ochorenia. Výsledok vyšetrenia pomôže pri diagnostike vrodených i získaných imunitných porúch, alergických, prípadne autoimunitných ochorení a umožní zvoliť najvhodnejší spôsob liečby.

 

Čo treba na vyšetrenie?

Pokiaľ sa idete dať vyšetriť imunológom, treba sa pripraviť na odbery krvi nalačno, a tiež na vykonanie nebolestivých kožných testov na určenie alergie. Je vhodné mať so sebou odporučenie od praktického lekára, prípadne súpis prekonaných ochorení.

 

Ako prebieha vyšetrenie imunity?

Analýzou vzoriek krvi v rámci imunologického vyšetrenia sa zisťujú rôzne parametre, napr. množstvo protilátok, počty jednotlivých druhov bielych krviniek, ich funkčnosť a kvalita. Ďalej sa stanovuje množstvo niektorých špecifických protilátok a látok zodpovedných za prenos informácie medzi jednotlivými zložkami imunitného systému. Vyšetrenie nám poodhalí stav imunitného systému vrátane niektorých porúch obranyschopnosti alebo patologickej imunitnej reakcie. Podľa výsledkov vyšetrenia imunológ nastaví liečbu na posilnenie imunitného systému alebo proti prejavom alergie, prípadne vás môže odoslať do inej odbornej poradne, napr. gastroenterologickej alebo reumatologickej.

 

MUDr. Bergendiová

Autor: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imuno-alergológ, športový imunológ

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...