5 vecí, ktoré likvidujú vašu imunitu

Záhadná imunita

Poznáte to, cvičíte, zdravo sa stravujete, chodíte na pravidelné zdravotné prehliadky, jednoducho robíte pre svoje zdravie maximum. A predsa, zo dňa na deň sa objaví únava, bolesť a ani sa nenazdáte a ste chorí. Nasledujú otázky a pochybnosti, prečo vaša poctivo pestovaná imunita zlyhala a či všetko, čo robíte pre svoje zdravie je naozaj účinné. Netrápte sa, množstvo medicínskych výskumov naznačuje jedno – magický recept na stopercentnú odolnosť organizmu nemáme.

Podobne nemá význam pýtať sa, kde sa centrum imunity v tele presne nachádza. Najlepšia odpoveď, tvrdia s úsmevom odborníci, by znela, imunita je všade a nikde, alebo, v každom rožku je z nej trošku. 

 

Aké sú prejavy oslabenia imunity?

Oslabenie imunity sa prejavuje rôzne a u každého má svoj jedinečný priebeh. Na tvorbe imunity „pracuje“  celé telo. Napríklad len na tvorbe protilátok sa podieľa krvná plazma, sliny, slzná tekutina, pot, nosový hlien, pľúcne sekréty alebo sekréty žalúdočno-črevného traktu. Podobne ako rôzne typy protilátok rozoznávame následne aj rôzne prejavy oslabenia organizmu ako napr.  fyzická, ale aj psychická únava, častá chorobnosť a celá kopa bakteriálnych a vírusových ochorení, od obyčajného zápalu hrdla alebo močového mechúra, až po vážne cievne problémy. 

 

Veľa prejavov, veľa príčin?

Je to skutočne tak. Oslabenie vášho imunitného systému má veľa prejavov a rovnako veľa je aj príčin. Tie možno zhrnúť do 5 bodov:

  1. zlé a nepravidelné stravovanie a nedostatočný príjem tekutín,               
  2. nedostatok pohybu, spánku a slnka,
  3. vrodené poruchy imunity,
  4. nevyhovujúce životné prostredie,
  5. stres.

A tak, podľa odborníkov, sám šport, vyvážená strava alebo otužovanie pre posilnenie vašej imunity nemusia stačiť, pretože odolnosť organizmu je výsledkom viacerých procesov vo vašom tele. O prepuknutí infekcie tak môže rozhodnúť napríklad vaša črevná flóra, stres z posledného týždňa, neumyté paradajky alebo nedostatok vitamínov. Inými slovami, ak vám vo výžive dlhodobo chýba napr. železo, k odolnosti vám nepomôže ani prísun ostatných vitamínov a látok či pravidelné otužovanie.

 

Takže čo robiť?

Ak nechcete vaše zdravie a telo zveriť do rúk náhody, mali by ste vedieť, ako vašej imunite pomôcť. Je dôležité si uvedomiť, že telo si všetko pamätá. Hoci si proti množstvu chorôb dokáže samé vytvoriť „ochranný plášť“, časť jeho osudu máte v rukách práve vy. Tajomstvo odolného organizmu spočíva v správnom kombinovaní otužovania, športových aktivít a vyváženej stravy. Pridáte rôzne spôsoby prírodnej prevencie ako napr. hydroterapia (sauna, kúpele, striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou) alebo fytoterapia (aplikácia rastlinných extraktov, napr. rudbekia alebo arnikový koreň) , vynecháte stresové faktory, fajčenie, alkohol a doprajete si dostatok spánku a oddychu. Na záver všetko dochutíte pozitívnym prístupom k životu. Výsledkom je váš „imunitný nápoj zdravia“. Na zdravie!

 

Autor: imunita.sk

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...