Ochorenia imunitného systému

Autoimunitné ochorenia

Niekedy sa stane, že aktivity v organizme sa preťažia a rozpoznávací aparát imunitného systému sa zrúti. Vtedy organizmus začne produkovať protilátky namierené proti vlastným bunkám a orgánom tela a dochádza k poškodzovaniu vlastných tkanív a ich štruktúr. Chybné rozpoznávače a chybné protilátky tzv. autoprotilátky prispievajú k mnohým chorobám, ktoré sa nazývajú autoimunitné ochorenia. Autoimunitné ochorenia môžu postihovať viac orgánov naraz alebo len určitý orgán.

Medzi systémové autoimunitné choroby patria:

  • Reumatoidná artritída
  • Systémová skleróza
  • Systémový lupus erythematosus (SLE)

Medzi orgánovo špecifické autoimunitné ochorenie patria:

  • Endokrinný systém › Addisonova choroba, Gravesova choroba, Hashimotova choroba, Juvenilný diabetes mellitus (cukrovka)
  • Tráviaci trakt a systém › ulcerózna kolitída, celiakia, Crohnova choroba, autoimunitná hepatitída
  • Nervový a svalový systém › skleróza multiplex, myastenia gravis (nervovosvalová porucha), pemphigus vulgaris
  • Urogenitálny systém › idiopatická membránová nefropatia
  • Kardiopulmonárny systém › reumatická horúčka
  • Hematopoetický systém›Autoimunná hemolytická choroba

Choroby z imunologickej nedostatočnosti

Imunita funguje na základe spolupráce viacerých zložiek imunity. Ak však imunitnému systému chýba jedna alebo viacero zložiek, výsledkom je imunodeficientný (nedostatočný) stav. Tento stav môže byť vrodený alebo získaný. Získaný znamená, že môže vzniknúť počas infekcie, kedy bol organizmus oslabený alebo neúmyselne vyvolaný liekmi.

Dočasná imunologická nedostatočnosť môže vzniknúť počas vírusovej infekcie (chrípka, infekčná mononukleóza, osýpky a pod.) a pri poruche výživy. Môže byť tiež spôsobená stresom.

Zdroj literatúry:
Babušíková O.: Imunitný systém - jeho zložky a funkcie. Liga proti rakovine SR, 4. vydanie 2008. 13 - 14.
Ferenčík, M a kol.: Imunológia. Slovak Academic Press, 2. vydanie 2001. 32 - 33.
Rovenský J.: Dictionary of Rheumatology. Wien, Springer-Verlag 2009.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...