Články

 
Čo robia s našim telom tropické horúčavy

Globálne klimatické zmeny sprevádzajú čoraz dlhšie obdobia extrémneho tepla, a to aj v našom zemepisnom pásme. S tropickým teplom prichádzajú nielen netypické tropické choroby, ale aj nežiaduce zdravotné následky.

Viac informácií...

 
Imunitný systém a alkohol

Vedecké výskumy už dávnejšie potvrdili, že nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k poškodeniu pečene, obličiek a ďalších orgánov. V posledných rokoch rastie záujem vedcov aj o vzťah medzi imunitným systémom a alkoholom. Štúdie priniesli viacero zaujímavých zistení.

Viac informácií...

 
Psychické problémy a imunitný systém

O tom, že imunita a psychika sú navzájom prepojené niet pochýb. Otázkou je, aká je príčinná súvislosť. Viaceré dôkazy naznačujú, že príliš veľa úzkosti či stresu dokážu dramaticky oslabiť imunitný systém. Na druhej strane, niekedy sa za depresiou skrýva práve zhoršený imunitný systém.

Viac informácií...

 
Vplyv zmien počasia na našu imunitu

Zmeny počasia mávajú väčší dopad na naše zdravie, než si pripúšťame. Dokážu ovplyvniť nielen imunitný systém a pridružené zdravotné komplikácie ako alergiu, astmu či autoimunitné problémy, ale napríklad aj srdcovo-cievny systém, krvný tlak, diabetes či dokonca stav depresie.

Viac informácií...

 
Jar je konečne tu, naštartujte svoju imunitu!

Naštartujte sa po zime receptami našich babičiek.

Viac informácií...

 
6 vecí, ktoré treba vedieť o plesňových ochoreniach

Huby sú bežnou súčasťou prostredia, v ktorom žijeme. Bývame s nimi v každodennom styku, bez toho, aby nás to trápilo. Niekedy sa ale situácia zvrtne, a najmä imunitne oslabení ľudia môžu byť napadnutí plesňovou či kvasinkovou infekciou.

Viac informácií...

 
Imunita a lymfatický systém

Lymfatický systém tvorí jedinečnú súčasť našej imunity a pomáha zabezpečovať obranyschopnosť organizmu. K najdôležitejším prvkom tohto systému patria slezina, thymus, kostná dreň, lymfatické cievy a uzliny.

Viac informácií...

 
Menštruačný cyklus a imunita

Prirodzený cyklus ženských pohlavných orgánov a súvisiacich hormónov má priamy dopad na fungovanie ženskej imunity. Osobitne to platí počas ovulácie a menzesu.

Viac informácií...

 
Metabolický syndróm a imunita

Metabolické poruchy kardiovaskulárneho systému vrátane aterosklerózy, obezity, diabetes alebo hypertenzie patria k vôbec najčastejším príčinám chorobnosti a úmrtnosti v západnom svete.

Viac informácií...

 
Hormóny – kľúč k imunitnému systému

Vedecké štúdie z posledných rokov čoraz viac potvrdzujú zložitý vzťah medzi imunitným a hormonálnym systémom v ľudskom organizme. Vplyv hormónov na imunitu je väčší než sa predpokladalo.

Viac informácií...

 
Chronický únavový syndróm a imunita

Okolo 20 % populácie vykazuje prejavy únavy. Tá má väčšinou pôvod v známych príčinách, ktoré možno liečiť. Asi 75 až 450 ľudí zo 100 000 však trpí záhadnou chorobou nazývanou chronický únavový syndróm, pričom až 80 % z nich zostáva nediagnostikovaných.

Viac informácií...

 
Vplyv vegetariánstva, vegánstva a makrobiotiky na zdravie a imunitu

Čoraz viac ľudí v západnom svete sa prikláňa k niektorej forme vegetariánskej diéty. Tento postoj sa najčastejšie opiera o etické a zdravotné dôvody.

Viac informácií...

 
Diéty, stravovanie a imunitný systém

„Si to, čo ješ.“ Známa veta má niečo do seba aj v prípade, ak ide o imunitný systém.

Viac informácií...

 
Je športovanie prospešné pre zdravie?

Počúvame to všade vôkol nás: treba sa pravidelne hýbať, mali by sme športovať... Aké sú vlastne skutočné pozitíva aktívneho pohybu? Odpovede nájdete v článku.

Viac informácií...

 
Vitamíny a potravinové doplnky na podporu imunity

Viete, ktoré potravinové doplnky a vitamíny pomáhajú pri prechladnutí?

Viac informácií...

 
Náhly pokles obranyschopnosti organizmu

Pozrime sa, čo všetko môže mať na svedomí náhle oslabenie imunitného systému.

Viac informácií...

 
Stres a vypadávanie vlasov

Keďže rast vlasov prebieha v cykloch, ich vypadávanie je prirodzené. V niektorých prípadoch ale môže úbytok vlasov signalizovať medicínsky či psychologický problém.

Viac informácií...

 
Ako podporiť imunitu počas tehotenstva

Pozrime sa na to, ako „naštartovať“ imunitu budúcej mamičky.

Viac informácií...

 
Imunitný systém a diabetes mellitus

Nesprávne fungujúca imunita zohráva kľúčovú rolu pri vzniku a rozvoji diabetického ochorenia

Viac informácií...

 
Potravinové a výživové doplnky

Dnešný uponáhľaný životný štýl často vedie k tomu, že väčšina z nás trpí nedostatkom niektorých živín a potrebuje ich dopĺňať umelo.

Viac informácií...

 
Mávate často migrény? Možno trpíte potravinovou intoleranciou!

Intolerancia (neznášanlivosť) potravín je osudom skoro polovice populácie, bez toho, aby o tom väčšina z nej vôbec vedela.

Viac informácií...

 
Šesť vecí, ktoré potrebujete vedieť o vitamíne C

Vitamín C bol objavený pred 100 rokmi. Avšak na jeho nedostatok – chorobu skorbut – ľudia umierali už v praveku. Aké sú aktuálne odporúčania k užívaniu tohto dôležitého antioxidantu?

Viac informácií...

 
Nádcha naša každodenná

Nádcha je jeden z typických prejavov zimného obdobia. Býva až tak bežná, že sa možno začudovať, načo jej venujeme pozornosť. Avšak nie je nádcha ako nádcha.

Viac informácií...

 
Ako vybabrať s nepríjemným oparom na perách?

Nepríjemná chrastička na perách sa vždy objaví práve vtedy, keď je najmenej vhodná. Na opar sa síce neumiera, ale minimalizácia jeho výskytu stojí za to.

Viac informácií...

 
Alkohol a imunita – aké sú následky nadmerného pitia alkoholu

So sviatkami prichádza aj častejšie užívanie alkoholu. V článku sa pozrieme na to, ako nadmerné pitie ovplyvňuje imunitný systém. Tiež vám poradíme, ako zvládnuť sviatočné pitie bez ujmy.

Viac informácií...

 
Rakovina a imunitný systém – keď ľahké riešenie neexistuje

Rakovina patrí k trom najčastejším príčinám úmrtí na svete. Pritom neexistuje jeden druh rakoviny, ale viac ako 100 verzií, ktoré postihujú rôzne orgány ľudského tela a majú špecifické vlastnosti. Do toho vstupuje aj dynamický vzťah medzi imunitným systémom a chorobou.

Viac informácií...

 
Starostlivosť o ústnu dutinu prospieva aj imunitnému systému

Ústna dutina je previazaná s imunitným systémom viac, ako by sa dalo čakať. Nedostatočná ústna hygiena môže viesť k vzniku srdcovo-cievnych ochorení, diabetu aj k ďalším zdravotným komplikáciám.

Viac informácií...

 
Antioxidanty, voľné radikály a imunitný systém: všetko je trochu inak

V mnohých článkoch väčšinou o voľných radikáloch nenájdete jedinú kladnú zmienku. Má to byť proste hrozba devastujúca naše zdravie, od ktorej nás ochránia jedine antioxidanty v tabletkách. Pravda je však podľa vedcov trošku inde.

Viac informácií...

 
Plesne a imunita – nechcení kamaráti

Od konca 20. storočia badáme nárast plesňových ochorení. Vplýva na to viacero faktorov, pričom väčšina vážnych invazívnych plesňových a hubových infekcií sa vyskytuje u ľudí so silne potlačenou imunitou.

Viac informácií...

 
Keď imunita útočí na vlastný tráviaci systém

Až 26 ľudí z 10 000 trpí ulceróznou kolitídou. Desať z 10 000 ľudí zas bojuje s Crohnovou chorobou. V oboch prípadoch ide zápalové ochorenie čriev, za ktorým stojí aj zle fungujúci imunitný systém. Aké sú ďalšie príčiny, príznaky a liečba týchto ochorení?

Viac informácií...

 
Osem rád k dojčeniu z imunologického pohľadu

Obdobie tehotenstva a dojčenia patrí k úžasným zázrakom prírody. Zároveň ale predstavuje veľkú skúšku pre imunitný systém matky a dieťaťa.

Viac informácií...

 
Vzťah reumatických ochorení a imunity

Bez imunitného systému by sme neprežili ani pár hodín. Avšak niekedy sa naša imunita „zblázni“ a útočí aj na vlastné bunky. Častým prejavom takýchto autoimunitných porúch sú reumatické ochorenia.

Viac informácií...

 
„Motýlik“ v krku, ktorý dokáže riadne zamávať naším zdravím

Štítna žľaza má na svedomí termoreguláciu, vývoj a činnosť mozgu, metabolizmus tukov a cukrov, aktivitu pohlavných orgánov a ešte oveľa viac. Nie je preto prekvapením, že je aj úzko previazaná s naším imunitným systémom.

Viac informácií...

 
Zdravotné riziká extrémnych horúčav a klimatizácie

Nevhodná mikroklíma doma či v práci a nesprávny prístup k letným horúčavám nám dokáže nielen znepríjemniť život, ale aj spôsobiť zdravotné komplikácie.

Viac informácií...

 
Fungujúca imunita – výsledok vyváženej stravy

Rozmanitá a vyvážená strava je základom i pre správne fungovanie organizmu. Aj sám Hippokrates sa na margo pozitívneho vplyvu stravy na organizmus vyjadroval “Nech je jedlo vaším liekom”. A nepochybne mal pravdu.

Viac informácií...

 
„Choroby z čistoty“ alebo má boj s baktériami zmysel?

Vytvárajme našej imunite priestor, v ktorom bude môcť prirodzene spoznávať rôzne mikroorganizmy. Skúsme nájsť tú správnu rovnováhu medzi prehnanou starostlivosťou a extrémnou antihygiénou.

Viac informácií...

 
Odvrátená strana imunity: dedičné poruchy

Je prirodzené, ak malé deti sú chorľavejšie než dospelí. Čo však v prípade, ak je na vine dedičná porucha imunitného systému?

Viac informácií...

 
Strašiak s názvom histamínová intolerancia

Patria k vašim „dobrým“ známym únava, opuchy slizníc a kože, dlhodobé tráviace ťažkosti či svrbenie celého tela? Ak vám lekári nepotvrdili alergiu, celiakiu ani potravinovú intoleranciu, potom možno patríte k 2 až 3 % populácie, ktorá trpí touto málo známou chorobou.

Viac informácií...

 
Dokázala som zladiť profesionálny šport s fungujúcou imunitou, hovorí Natália Šlepecká

Úspešná freeskierka musela v minulosti zápasiť nielen so športovými súpermi, ale aj s oslabenou imunitou a opakovanými ochoreniami dýchacích orgánov.

Viac informácií...

 
Menej „depky“ a stresu = menej chorôb

Je vedecky dokázané, že dlhotrvajúce negatívne emócie ovplyvňujú fungovanie našej imunity a následnú chorobnosť. Prečo je tomu tak a ako si s týmito stavmi poradiť?

Viac informácií...

 
Viete, ako zvládnuť chrípku?

Myslíte si, že vás na chrípke už nemôže nič prekvapiť? Opak je pravdou. Objavte tradičné aj moderné spôsoby, ako útok tohto zákerného vírusu zvládnuť.

Viac informácií...

 
Lyžovačkou k lepšej imunite!

Článok o tom, ako sa na svahu nielen nezabiť, ale aj ako si na ňom dobiť baterky.

Viac informácií...

 
Ľadový medveď Peter Kabina: Otužovaním ušetríte a budete zdravší

Zlepšiť svoju imunitu sa dá rôznymi spôsobmi. Azda najlacnejším z nich je otužovanie. Peter Kabina vám prezradí, ako začať.

Viac informácií...

 
Prechladnutiu možno predísť aj v sychravých dňoch

Ako svoje dieťa ochrániť pred nákazou na jeseň?

Viac informácií...

 
Máte problém s praskajúcimi kútikmi úst? Poradíme vám, ako na ne

Väčšina z nás sa už určite stretla s obťažujúcim ochorením, medzi ľuďmi známym ako kútiky či afta. Ako sa zbaviť týchto nepríjemných a bolestivých spoločníkov?

Viac informácií...

 
13 ochorení, pri ktorých treba vyhľadať imunológa

Viete, pri ktorých poruchách treba zájsť za lekárom?

Viac informácií...

 
Čo sa deje s našou imunitou na jeseň?

Naša obranyschopnosť dostáva najviac zabrať práve teraz. Naučte sa popasovať so sychravými dňami!

Viac informácií...

 
Ako prežiť jeseň v MHD

Ranná cesta do školy či práce sa môže premeniť na cestu priamo do náručia vírusov a nebezpečných mikroorganizmov.

Viac informácií...

 
5 vecí, ktoré likvidujú vašu imunitu

Oslabenie vášho imunitného systému má veľa prejavov aj príčin. Viete, čo vám škodí?

Viac informácií...

 
Opakované vírusové infekcie u športovcov

Šport vám robí radosť, no i napriek pravidelnému športovaniu vás trápia časté infekcie? Prečítajte si článok MUDr. Kataríny Bergendiovej.

Viac informácií...

 
Ako elegantne zvládnuť jesenné nástrahy

Prirodzenú odolnosť organizmu znižuje každá prekonaná infekcia. Imunitný systém sa však neoslabuje len vplyvom infekcií.

Viac informácií...

 
Ochorenia imunitného systému

Ak sa rozpoznávací mechanizmus imunity zrúti alebo mu chýba jedna či viacero zložiek, máme problém.

Viac informácií...

 
Omega-3 mastné kyseliny

Chráňme si svoje srdce a cievy a myslime na svoju emocionálnu rovnováhu!

Viac informácií...

Články pre vás pripravujú:

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
klinický imuno-alergológ, športový imunológ
Viac informácií...
 


doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
klinický imunológ, alergológ, pediater
Viac informácií...
 


MUDr. Vladimír Flimer
kožný lekár, dermatovenerológ
Viac informácií...

 


MUDr. Zuzana Rennerová PhD.
klinický imunológ a alergológ
Viac informácií...