Alergia na slnko: keď leto útočí na našu pokožku

3.6.2015

Slnečná alergia má viacero príčin a prejavov. Na rozdiel od bežného spálenia pokožky sa objavuje už po pár minútach pobytu na slnku. Liečba naopak trvá dlhšie a niekedy nie je možná bez pomoci lekára.

Slnečná alergia nie je pravou alergiou. Ide o laické pomenovanie pokožky abnormálne citlivej na slnečné žiarenie. Množstvo slnečného žiarenia potrebné pre vznik takejto reakcie sa individuálne líši. Niekedy stačí minimum slnka na vyvolanie vyrážky, inokedy je potrebné dlhodobé vystavenie sa UV žiareniu.

Príznaky alergie na slnko sú podobné bežnej reakcii pri spálení pokožky, napríklad počas nesprávneho opaľovania: začervenanie, svrbenie, žihľavka, mikrorany a pľuzgiere. O alergii na slnko ale hovoríme vtedy, ak sú tieto symptómy časté a vyskytujú sa aj po relatívne krátkom vystavení voči slnečnému žiareniu.

Príčiny slnečnej alergie

Príčina takejto reakcie na slnko nie je ešte detailne preskúmaná. Predpokladá sa, že slnečné alergie sú dedičné podmienené. Dôležitým zistením je, že zvýšenie citlivosti na slnečné svetlo býva často spojené s užívaním niektorých druhov liekov, aplikáciou kozmetických prípravkov či byliniek. Preto je pre diagnostiku ochorenia nevyhnutná aj analýza liekov a kozmetiky, ktoré pacient používa.

Fotosenzitivitu na slnko rozdeľujeme na dva druhy reakcií:

  • Fototoxické reakcie vznikajú vtedy, keď chemická látka v tele reaguje s ultrafialovým slnečným žiarením. Najčastejšie ide o reakciu na lieky ako doxycyklín, tetracyklín, chinolóny a sulfonamidy. Rizikom je aj užívanie diuretík v kombinácii s liekmi na vysoký krvný tlak či liekov proti bolesti. Výsledkom býva kožná vyrážka, ktorá vyzerá ako ťažké popálenie slnkom. Táto reakcia sa rozvíja aj 24 hodín od vystavenia sa slnku.
  • Fotoalergické reakcie môžu tiež vzniknúť ako vedľajší dôsledok niektorých liekov, najčastejšie ide o miestne aplikované mastičky a krémy. Bežnou príčinou sú ale aj chemikálie, používané v kozmetických výrobkoch, parfumoch a opaľovacích krémoch, alebo aj niektoré bylinky. Fotoalergické reakcie mávajú tendenciu objaviť sa neskôr, často až niekoľko dní od vystavenia sa slnku.

Menej známou príčinou zvýšenej citlivosti na slnečné žiarenie bývajú aj niektoré choroby ako:

  • Lupus, autoimunitné ochorenie, ktoré sa pri vystavení slnku môže prejaviť aj v podobe červených až fialových škvŕn na zasiahnutej časti pokožky.
  • Aktinické prurigo je geneticky podmienená porucha, s najčastejším výskytom u detí a mladistvých. Prejavuje sa už po niekoľkých minútach pobytu na slnku červenými hrbolčekmi naplnenými tekutinou, ktoré zvyknú prasknúť a premeniť sa na šupinaté škvrny.

Ako sa slnečnej alergii vyhnúť?

V miernych prípadoch sa stačí na pár dní vyhnúť slnečnému žiareniu a príznaky zmiznú. Samozrejmosťou je spraviť si zoznam liekov, kozmetiky aj bylinkových prípravkov, ktoré užívame a vyhnúť sa tým, ktoré sú rizikové. Slneční alergici by sa vôbec nemali opaľovať. To ale neznamená, že sa nemôžu v lete napríklad kúpať pri mori. Treba len zvýšiť opatrnosť a naozaj dodržiavať bežné opatrenia:

  • Nechodiť na slnko medzi 11-tou a 15-tou hodinu v čase od apríla do októbra.
  • Zakrývať sa voľným oblečením, klobúkom a kvalitnými opaľovacími okuliarmi.
  • Natierať sa silným opaľovacím krémom, samozrejme takým, ktorý nevyvoláva alergiu na slnko. Dostatočné množstvo opaľovacieho krému treba natrieť asi 15 – 30 minút pred pobytom na slnku, a potom každé dve-tri hodiny.
  • Ak našu pokožku predsa len zasiahne viac slnko, je vhodné pomôcť pokožke pri regenerácii Imunoglukan P4H® krémom.

Pre ľudí s chronickou slnečnou alergiou je vhodný aj postupný „tréning“ pokožky UV lampou. Kortizónové krémy a iné upokojujúce lieky sa zvyknú používať len na liečbu príznakov. Keďže ľudia s neliečenou slnečnou alergiou sú viac náchylní na vznik rakoviny kože a častejšie trpia kozmetickými defektami pokožky (vyrážky, pľuzgiere), najmä závažnejšie prejavy alergickej reakcie treba brať vážne a zveriť sa do rúk lekára.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...