„Zimná alergia“ a alergia na chlad – realita či mýtus?

10.1.2013

 

Na prvý pohľad ťažko povedať, či upchaný nos, slziace oči a vyrážky na rukách sú spôsobené „zimnou alergiou“, alergiou na chlad alebo prechladnutím. Príčinu nájdeme až pri podrobnejšej anamnéze. Ide o tri samostatné ochorenia s rôznym pozadím.

Prechladnutie

Prechladnutie je vírusová infekcia, najčastejšie spôsobená adenovírusom alebo koronavírusom s mnohými ďalšími podskupinami. Okrem slzenia, nádchy a štípania očí ju sprevádza aj únava, teplota či bolesti kĺbov a svalov. Ochorenie vymizne najneskôr do 10 dní. Ľudia s bežnou, teda nealergickou nádchou nereagujú na antihistaminiká, účinné proti alergii.

Alergia na chlad

Precitlivenosť alebo (falošná) alergia na chlad sa prejavuje červeňaním a svrbivou žihľavkou, prípadne navonok neviditeľným opuchom hlbokých vrstiev kože. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť až k závažným opuchom jazyka a hrdla a k dýchavičnosti. Reakcia vzniká pri kontakte s chladným vzduchom, alebo pri plávaní v studenej vode. Ide o pseudoalergiu, keďže kožné reakcie na chlad sú výsledkom reakcie organizmu na fyzikálny jav, nie alergén.

Touto alergiou trpí asi 2 % populácie. Často nebýva prepojená so žiadnou inou alergickou predispozíciou. Niekedy vzniká už pri teplote okolo 4 °C. Bežnejšia je ale pri mínusových teplotách, keď začína ohrozovať aj sliznice dýchacích ciest. Okrem poklesu teploty niekedy za precitlivenosťou stojí aj kombinácia s vyšším barometrickým tlakom a prudkým nárastom vlhkosti.

Alergiu na chlad možno diagnostikovať kožným testom. Následne sa predpisuje liečba antihistaminikami, ktoré treba užívať vždy pred vystavením sa chladu. Dobrou pomocou je postihnuté miesto na koži natierať krémom Imunoglukan P4H®. K zlepšeniu klinického stavu pomáha aj otužovanie – pohyb na čerstvom vzduchu, primerané oblečenie, neprekurovanie bytu, plávanie nie v príliš studenej vode, striedanie teplej a studenej sprchy, či sauna. Otužovanie môžeme prirovnať k určitému druhu hyposenzibilizácie na náhle zmeny prostredia, pričom sa zároveň zvyšuje celková kondícia organizmu.

„Zimná alergia“

Ide o nemedicínske pomenovanie v podstate štandardnej alergie, ktorá sa len prenesie z vonkajšieho prostredia dovnútra. Takže ak ste náchylní k alergiám na jar a v lete, je pravdepodobné, že budete ohrození alergiou aj počas zimy. Dôvod je prostý: Mnohé z alergénov, s ktorými sme v kontakte vonku, máme aj doma – domáce zvieratá, plesne či roztoče. 

Počas zimy sa viac zdržiavame v prekúrenom interiéri, pri zavretých oknách, takže sme týmto alergénom významne vystavovaní. Sprievodnými znakmi sú vodnatý čistý výtok z nosa, kýchanie, svrbenie očí a krku a dlhodobé pretrvávanie príznakov. Liečba „zimnej alergie“ je rovnaká ako v iných obdobiach – antihistaminiká, dekongestíva a senzibilizácia.

Astma a alergia na chlad

S alergiou na chlad súvisí aj zvýšené riziko pre atmatikov. Osobitne v prípade námahou indukovanej astmy treba pri chladnom počasí spozornieť. Pri rýchlom nádychu vzduchu napríklad počas športovania sa vzduch nemá šancu zohriať. Výsledkom je zvýšené ochladenie dýchacích ciest, ktoré môže u predisponovaného jedinca spustiť opuch dýchacích ciest a astmatický záchvat.

 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...