Viete, že... alebo 10 zaujímavých faktov o astme

12.11.2013

 

Astma patrí k najrozšírenejším chronickým zápalovým ochoreniam dýchacích ciest. Ešte stále nepoznáme liečbu, ktorá by ju dokázala úplne vyliečiť. Čím viac vedci pátrajú po pôvode tohto ochorenia, tým viac sa ukazuje jej zložitosť a komplexnosť.

Viete že...

... astma je celosvetový problém?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) astmou trpí až 235 miliónov ľudí na celom svete. Astma sa vyskytuje vo všetkých krajinách, bez ohľadu na úroveň rozvoja. Predpokladá sa, že do roku 2025 sa tento počet rozšíri o ďalších 100 miliónov ľudí. 

... vedci prestávajú označovať astmu ako jednotné ochorenie, ale začínajú ju vnímať skôr ako súbor príbuzných príčin a prejavov?

Čoraz viac totiž pribúdajú vedecké dôkazy o tom, že astma je rôznorodé (tzv. heterogénne) ochorenie, ktoré tvoria navzájom sa prekrývajúce syndrómy a ktoré majú pravdepodobne rôzne, ale ešte nedefinované príčiny a priebeh. Pred vedcami preto stojí veľká úloha identifikovať všetky rôznorodé skupiny pacientov (tzv. fenotypy astmy), a následne stanoviť pre každú skupinu najvhodnejší druh liečby.  

... astma môže byť smrteľné ochorenie?

Podľa WHO ročne na astmu zomrie okolo 25 000 ľudí (údaj z roku 2005). Z toho viac ako 80 % úmrtí sa vyskytuje v nízkych a nižších stredných príjmových skupinách. Takmer všetky prípady týchto úmrtí sú spôsobené nedostatkom kyslíka, nie zástavou srdca. Z toho vyplýva, že rýchle podanie kyslíka počas astmatického záchvatu môže zabrániť zbytočným úmrtiam.

Zaujímavým je aj štatistický údaj, že pri poctivo liečenej astme sa väčšina astmatikov dožije rovnakého veku, ako zdravá populácia.

... len málokedy deti „vyrastú“ z astmy?

Presvedčenie, že deti väčšinou „vyrastú“ z astmy, najneskôr v puberte, je veľmi rozšírený mýtus. V skutočnosti až 95 % detí s pretrvávajúcou astmou má príznaky tejto choroby aj v dospelosti.

... až 8 % detí s astmou žije v domácnosti, v ktorej sa bežne fajčí?

Táto necitlivosť má vzťah aj k socioekonomickému statusu daných rodín. Je totiž dokázané, že astma a sociálna úroveň sú nepriamo prepojené. Inými slovami, čím je človek chudobnejší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že zomrie na astmu, osobitne v rozvojových krajinách.

... chlapci majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť rozvoja astmy ako dievčatá?

Dôvod, prečo je tomu tak sa vedcom doteraz nepodarilo objasniť. Štúdie ukazujú, že u chlapcov je pravdepodobnejšie, že budú mať pozitívne testy na alergie a odhalí sa u nich bronchiálna hyperreaktivita, stojaca za astmou.

... astma je jednou z najčastejších príčin absencií detí v škole?

Napríklad v USA predstavovala astma v prípade detí s astmatickým záchvatom v predchádzajúcom roku odhadom až 14,4 milióna stratených školských dní ročne.

... paracetamol zvyšuje riziko rozvoja astmy u malých detí?

Podľa najnovších štúdií sa u detí, ktoré užívali paracetamol počas prvého roka života, objavila častejšie astma než u detí, ktoré sa tomuto liečivu vyhli. Pri pravidelnom mesačnom užívaní je dokonca tento rozdiel výrazný. V prípade starších detí sa síce rovnako potvrdil podobný priebeh, ​​ale riziko vzniku astmy je predsa len menšie než u detí v nízkom veku.

... mnohí športovci majú astmu a napriek tomu dosahujú športové úspechy?

K astmatických športovcov patria napríklad lyžiarka Veronika Zuzulová, strelec Jozef Gönci, futbalista David Beckham, atlétka Jackie Joyner-Kersee, plavkyňa Amy Van Dyken, maratónska bežkyňa Paula Radcliffe, basketbalista Dennis Rodman, tenistka Justine Henin, plavec Tom Dolan, cyklista Miguel Indurain, plavec Mark Spitz, víťaz Tour de France Jan Ullrich či americká basketbalistka Dominique Wilkins.

... astma existuje aj u zvierat?

Zvieracou astmou najviac trpia mačky a kone. Majitelia mačiek dobre poznajú chorobu, ktorú veterinári zvyknú volať mačacia astma. Tá sa prejavuje v podstate úplne rovnako, ako u ľudí – dýchavičnosťou, kašľom, dusením. V prípade koní ide buď o tzv. „rekurentnú obštrukciu dýchacích ciest“ alebo „chronickú obštrukčnú chorobu pľúc“. Pôvod zvieracej astmy je viac-menej rovnaký, ako u ľudí.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...