Sezóna alergickej nádchy je tu opäť. Naučme sa ju rozoznať

8.5.2013

 

Alergia je systémové ochorenie celého organizmu, i keď sa zvykne prejavovať lokálne. Skúsenosť s ňou má viac ako tretina populácie. Samotnou alergickou nádchou trpí okolo 40 % detí a 15 až 30 % dospelých, v závislosti od ročného obdobia a miesta pobytu. Ide teda o rozšírenú chorobu, ktorá bez kontroly vedie k vážnym komplikáciám – astma, chronická nádcha, častejšie zápaly stredného ucha u detí a častejšie sínusitídy (zápaly prínosových dutín).

Ako rozoznať alergickú nádchu od nealergickej

Nos je dôležitým orgánom, ktorý reguluje, filtruje, zvlhčuje a zohrieva vdychovaný vzduch. Každú nádchu, bez ohľadu na to, či je alergického alebo nealergického pôvodu, by sme sa mali snažiť riadne preliečiť, aby nedošlo k chronickému narušeniu týchto funkcií. To by viedlo k zvýšenej chorobnosti a k zníženej kvalite života.

Medzi hlavné znaky, že nejde o bežnú nádchu patrí: náhle podráždenie nosnej sliznice, svrbenie, intenzívne kýchanie a vodnatá hypersekrécia, ktoré sú prejavom tzv. imunopatologickej reakcie I. typu. Táto reakcia nastáva už po niekoľkých minútach od kontaktu s alergénom, najneskôr do 30 minút. Po 4 až 6 hodinách od kontaktu s alergénom sa objaví tzv. neskorá fáza, ktorú sprevádza kýchanie a pretrvávajúce upchatie nosa (obštrukcia).

Ak sa tieto prejavy ukážu počas peľovej sezóny, je pomerne jednoduché odhaliť, že ide o alergickú nádchu. Horšie to je pri iných príčinách alergie, ktoré sa musia potvrdiť komplexným vyšetrením – najmä kožnými testami a laboratórnymi vyšetreniami. Niekedy je nevyhnutná aj prehliadka u lekára s ORL špecializáciou.

Delenie alergickej nádchy

Ešte v nedávnej minulosti sa alergická rinitída (nádcha) delila na sezónnu a celoročnú. Moderná medicína ju delí komplexnejšie – podľa intenzity prejavov, doby trvania príznakov a toho, ako alergia ovplyvní kvalitu života pacienta. Pre praktické použitie ju ale môžeme rozdeliť na 2 kategórie – miernu a strednú/silnú alergickú nádchu:

  1. mierna alergická nádcha – bez narušenia denných aktivít, športu a spánku, bez problémov v práci či škole;
  2. stredne ťažká a silná nádcha – príznaky alergie a obťažujúce nosné prejavy narušujú denné činnosti ako práca, šport, ale aj spánok.

Pôvodcovia alergickej nádchy

Najčastejšou príčinou inhalačných alergií sú peľové alergény. Majú asi 20 %-ný podiel na všetkých alergiách. Najviac problémov spôsobuje peľ tráv (50 %), ďalej peľ burín a stromov. Nasledujú alergény plesní a kvasiniek, potom zvieracie alergény, roztoče a alergény pracovného prostredia (poznáme viac ako 400 provokujúcich látok). Nesmieme zabudnúť ani na zásadný vplyv znečisteného životného prostredia (fotochemický a priemyslový smog).

Liečba alergickej nádchy

Alergická rinitída sa lieči v závislosti od fázy a intenzity ochorenia. V prípade niektorých alergénov (najmä zvieracích) je dôležité zabrániť kontaktu s nimi. Väčšina alergií sa lieči liekmi. Najčastejšie ide o antihistaminiká, ktoré tlmia kýchanie a svrbenie v nose. Pacientom s ťažšou alergickou nádchou sa dávajú aj nosové, niekedy dokonca krátkodobo aj systémové, kortikosteroidy.  Špecifická alergénová imunoterapia je jediná liečba, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení. Je to vlastne zásah do samej podstaty ochorenia. Pacientovi postupne pridávame alergén, ktorý mu zapríčiňuje najväčšie ťažkosti, od najnižšej koncentrácie po najvyššiu a organizmus si vytvára vlastné protilátky proti alergénu. Môže sa podávať v injekčnej, kvapkovej a už aj v tabletkovej forme.

 

 

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
Autor článku:
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
klinický imunológ, alergológ, pediater
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...