Plesne a huby - častá príčina jesenných alergií

2.10.2012

 

Na stránkach imunita.sk sme sa už venovali tomu, čo sú alergie, a prečo imunitný systém nevhodne reaguje na niečo, čo normálne vníma ako neškodlivé. V prípade húb a plesní je mechanizmus alergickej reakcie rovnaký. Pritom pre väčšinu z nás nepredstavujú zdravotné riziko a náš organizmus s nimi dokáže koexistovať. Je to pochopiteľné, veď týchto mikroskopických organizmov existuje viac ako 10 000 druhov a mnohé z nich máme doma bez ohľadu na to, ako usilovne upratujeme.

Plesne a huby teda nájdeme skoro všade, v interiéri aj vonku (nezvládajú jedine mrazy a extrémne teplé a suché počasie). V prípade vhodných podmienok sa rozmnožujú mikroskopickými výtrusmi, ktoré umožňujú šírenie vzduchom aj dotykom. Vo vhodnej chvíli (napríklad pri vážnej poruche imunity alebo po transplantácii orgánu) dokážu napadnúť našu pokožku či vnútorné orgány, ako sme o tom písali v predchádzajúcom článku. Malá časť z nich zas vyvoláva alergickú reakciu.

Ktoré plesne vyvolávajú alergiu?

Plesňové alergie mávajú dosť individuálny priebeh. Človek môže byť alergický iba na jeden druh plesne, alebo reaguje na široké spektrum. Medzi najčastejšie plesne vyvolávajúce alergie patria: Alternaria, Cladosporium (Hormodendrum), Penicillium, Aspergillus, Helmin thosporium, Epicoccum, Fusarium, Rhizopus, Mucor Aureobasidium (Pullularia).

Aké sú najčastejšie prejavy plesňovej alergie?

 1. Slzenie a pálenie očí (zápal spojiviek)
 2. Vodnatá nádcha, časté kýchanie a pocit upchaného nosa
 3. Priedušková astma  a problémy s dýchaním
 4. Ekzém a začervenania pokožky (hlava, líca, lakťové jamky a pod.)
 5. Systémové imunitné ochorenia
 6. Bolesť hlavy 
 7. Spánkové ťažkosti
 8. Potravinové alergie na plesne

Plesne v domácnosti a vo vonkajšom prostredí

Ide o najčastejší spôsob členenia, ktorý sa opiera o fakt, že niektoré plesne sa v našich domácnostiach vyskytujú častejšie než iné. Napríklad huba Aspergillus, bežne kolonizujúca aj náš vankúš, na ktorom každý večer spíme, je vhodným príkladom. V skutočnosti však väčšina húb a plesní prežíva v interiéry, aj vonku. Záleží od podmienok.

Doba výskytu plesní

Vrchol plesňovej sezóny v ovzduší je na vrchole leta (august) a začiatkom jesene – najmä vtedy, keď je počasie teplé a vlhké. Obdobie plesní siaha až do neskorej jesene a spôsobuje tak nielen sennú nádchu, ale aj sezónnu astmu. Sezóna plesní  trvá dlhšie než v prípade peľu, často až do prvých mrazov. 

Diagnostika plesňovej alergie

Používajú sa štandardné alergologické postupy: vstupný pohovor, kožný test, prípadne krvný test. Kožné testy však nie sú spoľahlivé na 100 % a môžu preukázať falošnú negativitu.

Liečba plesňovej alergie

V prvom rade musíme nájsť príčinu danej alergie a odstrániť ju. Domácnosť musíme dokonale skontrolovať a viacnásobne prečistiť špeciálnymi hygienickými prípravkami. Nasleduje lieková liečba: protialergické lieky, lieky na upokojenie (antihistaminiká), u astmatika liek na uvoľnenie priedušiek, protizápalové lieky (kortikosteroidy) či antileukotriény. V prípade alergie na plesne má imunoterapia iba limitované možnosti.

Prevencia plesňovej alergie

 1. Znížte interiérovú vlhkosť a teplotu – udržte ju na úrovni okolo 45 % a 18 až 21 °C. Ak používate odvlhčovače, musíte ich často vyprázdňovať a dezinfikovať. Pomáha aj klíma udržujúca nižšiu teplotu, ktorú huby nemajú radi.
 2. Často vetrajte kúpeľňu, kuchyňu a ďalšie potenciálne vlhkejšie priestory. Drezy, vane, sprchy, odpadkové koše a pod. čistite pravidelne špeciálnymi antiplesňovými prípravkami.
 3. Pravidelne meňte zeminu vašich izbových rastlín (pokrytie zeminy belavou vrstvou znamená pleseň).
 4. Kontrolujte kanalizáciu a vodovodné potrubie vo vašej domácnosti. Prípadný mikroúnik vody z prasknutého potrubia niekde v stene môže viesť k pomalému rozširovaniu plesne. Tá dokáže nenápadne rásť aj pod tapetami.
 5. Používajte vysávače s HEPA filtrom, pričom ho treba dostatočne často meniť.
 6. Pri práci v oblasti s plesňou treba vždy použiť masku s filtrom.

Ak už trpíte plesňovou alergiou, dodržujte tieto pravidlá navyše:

 1. Ak ste astmatik a máte alergiu na pleseň rodu Alternaria, v období jej častejšieho výskytu a po porade s lekárom je vhodné zvýšiť preventívnu dávku inhalačného kortikosteroidu. Situáciu o aktuálnom stave šírenia húb a plesní zistíte tu.
 2. Zatvárajte okná na noc, špeciálne počas špičky plesňovej sezóny. Koncentrácia spórov plesní vo vzduchu je najvyššia práve v noci.
 3. Odstráňte z domácnosti všetky koberce, osobitne tkaniny vo vlhkejších častiach domu/bytu.
 4. Vyhýbajte sa pobytu v poľnohospodárskej oblasti na sklonku leta a počas žatvy.
 5. Vyhýbajte sa kompostu na záhrade, hnijúcim kôpkam suchého lístia či skleníkom. Nerozhrabávajte ani pokosené seno, trávu či opadané lístie a plody.

 

Autor: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imunológ a alergológ


 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...