Hurá do školy! Ale čo deti s alergiou alebo astmou?

25.8.2015

O astme a rôznych alergiách u detí a mladistvých píšeme na imunita.sk vôbec najčastejšie. Samostatnou kategóriou u týchto detí je každoročný septembrový príchod do školy. Táto udalosť so sebou prináša isté riziká, na ktoré by mali rodičia od počiatku myslieť.

Skoro 8 % amerických detí trpí potravinovou alergiou a takmer 15 % z týchto detí zažije alergickú reakciu v priestoroch školy. Problémom je aj to, že deti s potravinovou alergiou majú 2 až 4 krát vyššiu šancu na komplikácie v podobe astmy a iných alergií. Astmatický záchvat zažije aspoň raz v živote až 6 % detí vo veku 5 až 17 rokov. Cvičenie v chladnejšom počasí, osobitne u detí s potravinovou alergiou, môže v niektorých prípadoch viesť k anafylaktickým záchvatom.

So slovenskými deťmi to nie je o nič lepšie. Astmatické alebo alergické záchvaty v školskom prostredí mávajú niekoľko spoločných znakov:

  • alergény ukryté vo zvieracích výlučkoch, na koži a v srsti, peľ, prach, roztoče,
  • dráždivé látky ako studený vzduch, parfumy, pesticídy,
  • silný zápach, zmeny počasia, prach a krieda,
  • infekcie dýchacích ciest ako sú nádcha alebo chrípka,
  • telesné cvičenia, a to najmä v chladnom počasí.

Z týchto dôvodov by o ochorení vášho dieťaťa mali vedieť minimálne triedny učiteľ, učiteľ telocviku a vedúci pracovník zodpovedajúci za stravovanie detí. Hovoriť o tom treba otvorene a ešte vhodnejšie je navrhnúť konkrétne opatrenia na minimalizáciu zdravotných rizík u školákov. Triedny učiteľ potom nebude mať problém zatvoriť okná počas vysokej hladiny peľu v ovzduší a telocvikár zas pochopí, prečo vaše dieťa nemôže športovať v naozaj chladnom počasí.

Komunikácia so školou je základom

Čoraz viac škôl a ich zriaďovateľov začína zohľadňovať potreby mladých alergikov a astmatikov. Preto sa pred prvým vstupom do školy o tom nezabudnite porozprávať s vedením školy. Preverte si napríklad, ako je to s uložením liekov pre vaše dieťa a či ich dospievajúci nemôžu nosiť so sebou. Existujú aj ďalšie opatrenia, ktoré môžete v spolupráci so školou spraviť pre vášho školáka:

  • Keď trpí námahovou astmou, uistite sa, že má prístup k liekom počas telocviku a užije inhalátor cca 15 minút pred cvičením.
  • Porozprávajte sa s učiteľom telocviku o spúšťačoch jeho astmatických záchvatov. Vaše dieťa nemusí mať vypísanú „neschopenku“ na telocvik. Práve naopak, primerané športovanie je dôležité pre kvalitu jeho zdravia. Avšak telocvikár musí poznať všetky riziká.
  • Ak je problémom reakcia na kriedu, prach, peľ či plesne, nezabudnite to oznámiť všetkým učiteľom, prípadne prostredníctvom triedneho učiteľa.
  • Prezrite si triedu, kde bude najčastejšie vaše dieťa, prípadne aj ďalšie miesta, kde sa bude častejšie pohybovať, s dôrazom na prevenciu spúšťačov záchvatu (časté sú roztoče, krieda a prach). Ak nejaký odhalíte, porozprávajte sa s triednym učiteľom, ako znížiť toto riziko.
  • V prípade astmatických záchvatov zo stresu, zaraďte do prípravy na skúšky a testy učenie relaxačných techník (napr. dychové cvičenia).

Hovorte o chorobe s vašim dieťaťom

Nezabudnite sa o celej situácii porozprávať s dieťaťom v závislosti na jeho veku. Ubezpečte ho, že jeho choroba je normálna a nemá sa za čo pred spolužiakmi hanbiť. Nacvičte si s ním aj postup počas astmatického či alergického záchvatu. V ideálnom prípade by Vaše dieťa malo mať prehľad o tom, kedy je čas na užitie lieku a ovládať správne používanie inhalátora.

Potravinová alergia a školská jedáleň

Osem potravín – arašidy, vajcia, mlieko, orechy, sója, ryby, pšenica a kôrovce – zodpovedajú za 90 % všetkých potravinových alergií. Pri reálnych polyvalentných (kombinovaných) alergiách, ktoré si vyžadujú špeciálnu stravu, sú jedlá v školských jedálňach či v škôlkach nevyhovujúce. Preto by školský pracovník, ktorý zodpovedá za prípravu jedla, mal vedieť čo najviac o potravinovej intolerancii či alergii vášho dieťaťa.

Laktózová  intolerancia nie je alergia

Mlieko je dôležitým alergénom len u malých detí v predškolskom veku. Potom jeho význam prudko klesá. Môže sa ale objaviť laktózová intolerancia, ktorá však s alergiou nemá nič spoločné. Diétu je potrebné dodržiavať u tých detí, ktoré majú výrazné alebo závažné klinické reakcie, a je potrebné o tom upovedomiť pracovníkov v škole či škôlke. Navyše, ak má dieťa anafylaxiu, malo by mať stále pri sebe adrenalínové pero a osoby v blízkom okolí by ho mali vedieť používať.

 

autor článku: Imunita.sk

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
Autor článku:
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
klinický imunológ, alergológ, pediater
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...